מתעניינים/ות בלימודים במכללה האקדמית כנרת?

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה

ראש המחלקה
ד"ר יותם פלד

חברי סגל גרעין:
ד"ר יותם פלד, פרופ' עמיקם נמירובסקי, ד"ר ניסים עמוס, ד"ר ברוק איגור.

חברי סגל מכללה:
פרופ' חיים אבירם, פרופ' מוחמד עכאשה, ד"ר אורי בן יעקב, ד"ר מלכי גרוסמן, ד"ר אוולין זכאי, ד"ר מייקל מיי,  ד"ר מירה קיטרון-בלינקוב, מר אודי וגנר, גב' סבטלנה פוסטילניק, מר יורם פיניאן, מר ניר אינסלר, מר ברגר אנדרי.

מורים מן חוץ
ד"ר אפרים אהרוני, ד"ר יוליה פבלודסקי,  ד"ר אורית סלע-בן דוד, ד"ר אלברט סבן, ד"ר יצחק יזרעאלי, ד"ר עידית גולני, ד"ר חמיד שנאן, ד"ר איאד סולימאן, גב' קרן תמיר,  מר יצחק גוזלי, מר נחשון עב, מר מחול וסים, מר יורי חצרינוב, ד"ר אלכסנדר פרבר, מר זאב רובינשטיין, מר רומן גילגור, גב' רחל מיי, מר אורי שחם.

רכזת המחלקה
|גב' אלונה כהן
טל: 04-6653822
פקס: 077-5653796
שעות קבלה : ימים א'-ה' בין השעות 09:30-12:00  13:30-15:00 במשרד בית הספר להנדסה
אימייל: alona@kinneret.ac.il

מטרת הלימודים

מטרת מסלול לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה היא להקנות עקרונות יסוד ודרכי חשיבה אשר יאפשרו התמודדות עם בעיות בתחומי ההתקנים, המחשוב, התקשורת ועיבוד האותות.
מסלולי לימודי הנדסת אלקטרוניקה מיועדים לתת לבוגרים בסיס יציב במדעי היסוד. עקרונות ודרכי חשיבה יודגשו במקצועות היסוד ההנדסיים, והתמחות מעשית תתבצע במסגרת פרויקטים בשיתוף עם התעשייה.

מבנה הלימודים

התכנית מורכבת מ-160 נקודות זכות הנלמדות במשך 8 סמסטרים.

תוכנית הלימודים במחלקה בנויה משלושה רבדים:

  1. קורסי יסוד, בעיקר מתמטיקה ופיסיקה, הנותנים תשתית ידע יציבה וקבועה בזמן. חלק זה הוא נכס חשוב המהווה בסיס לכל הכשרה הנדסית, עם התאמות לפי הדרישות הספציפיות של כל מקצוע.
  2. קורסי הנדסה בסיסיים, המקנים ידע בסיסי רחב בדיסציפלינות השונות של הנדסת חשמל, ומכינים את הסטודנט לפעילות בכל ענף מקצועי בהנדסת חשמל אליו הוא עשוי להגיע.
  3. קורסי התמחות. מגמת הלימודים במסלול הנוכחי היא "התקנים ומחשוב", והסטודנט מקבל בה הכשרה מיוחדת לתכן רכיבי L.S.I, שהיא הטכנולוגיה המקובלת היום למימוש מעגלים אלקטרוניים, עבור מכשירים אלקטרוניים לסוגיהם (כגון טלפונים ניידים, מחשבים וכו').
    חלק אחרון זה של הכשרת המהנדס במסלול כולל גם ארבעה קורסי מעבדה בהם הסטודנט רוכש מיומנות בהפעלת מכשירים, שיטות מדידה ושימוש ברכיבים נפוצים. שלב זה כולל גם פרויקט מסכם בו מיישם הסטודנט את הידע שצבר במהלך הלימודים לפתרון בעיה הנדסית משמעותית.

תוכנית הלימודים לסטודנטים המתחילים בתש"ף

*התוכנית כפופה לשינויים

שנה א'

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
111101 מבוא למדעי המחשב הרצאה 4.5 3
111102 מבוא למדעי המחשב תרגיל 0 2
111104 מבוא למדעי המחשב מעבדה 0 1
101011 חדו"א 1 הרצאה 5 4
101012 חדו"א 1 תרגיל 0 3
101031 אלגברה ליניארית הרצאה 5 4
101032 אלגברה ליניארית תרגיל 0 2
101201 פיזיקה 1 הרצאה 4 3
101202 פיזיקה 1 תרגיל 0 2
101204 פיזיקה 1 מעבדה 0 2
111111 מערכות ספרתיות הרצאה 4 3
111112 מערכות ספרתיות תרגיל 0 2
101021 חדו"א 2 הרצאה 5 4
101022 חדו"א 2 תרגיל 0 3
101041 משוואות דיפרנציאליות רגילות הרצאה 3.5 3
101042 משוואות דיפרנציאליות רגילות תרגיל 0 1
111121 מבוא לכימיה הרצאה 2.5 2
111122 מבוא לכימיה תרגיל 0 1
101211 פיזיקה 2 הרצאה 4 3
101212 פיזיקה 2 תרגיל 0 2
143191 כלכלה למהנדסים הרצאה 2.5 2
143192 כלכלה למהנדסים תרגיל 0 1
לימודי חברה ומדינה הרצאה 4 4
סה"כ לשנה א' 44  

 

תנאי מעבר לשנה ב': ממוצע ציונים מעל 60 בקורסי הקדם

 

שנה ב'

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
112131 מבוא למערכות ליניאריות הרצאה 3.5 3
112132 מבוא למערכות ליניאריות תרגיל 0 1
112141 מבוא להנדסת חשמל הרצאה 5 4
112142 מבוא להנדסת חשמל תרגיל 0 2
102221 פיזיקה 3 הרצאה 4.5 3
102222 פיזיקה 3 תרגיל 0 3
102224 פיזיקה 3 מעבדה 0 1
102051 טורי פורייה והתמרות אינטגראליות הרצאה 2.5 2
102052 טורי פורייה והתמרות אינטגראליות תרגיל 0 2
102061 משוואות דיפרנציאליות חלקיות הרצאה 2.5 2
102062 משוואות דיפרנציאליות חלקיות תרגיל 0 1
102071 פונקציות מרוכבות הרצאה 2.5 2
102072 פונקציות מרוכבות תרגיל 0 1
112151 התקני מוליכים למחצה הרצאה 5 4
112152 התקני מוליכים למחצה תרגיל 0 2
112161 תכן לוגי ומבוא למחשבים הרצאה 3.5 3
112162 תכן לוגי ומבוא למחשבים תרגיל 0 1
112171 שדות אלקטרומגנטיים הרצאה 3.5 3
112172 שדות אלקטרומגנטיים תרגיל 0 1
112181 מבוא לניתוח אותות הרצאה 3.5 3
112182 מבוא לניתוח אותות תרגיל 0 1
102131 מבוא להסתברות להנדסת חשמל הרצאה 3.5 3
102132 מבוא להסתברות להנדסת חשמל תרגיל 0 1
102091 אנליזה נומרית הרצאה 4 3
102092 אנליזה נומרית תרגיל 0 1
102094 אנליזה נומרית מעבדה 0 1
סה"כ לשנה ב' 43.5

 

תנאי מעבר לשנה ג': ממוצע ציונים מעל 60 בקורסי הקדם

 

שנה ג'

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
113191 המרת אנרגיה אלקטרומגנטית הרצאה 3.5 3
113192 המרת אנרגיה אלקטרומגנטית תרגיל 0 1
113201 מעגלים אלקטרונים ליניאריים הרצאה 3.5 3
113202 מעגלים אלקטרונים ליניאריים תרגיל 0 1
113211 מעגלי מיתוג אלקטרוניים הרצאה 3.5 3
113212 מעגלי מיתוג אלקטרוניים תרגיל 0 1
113221 מבוא לבקרה הרצאה 2.5 2
113222 מבוא לבקרה תרגיל 0 1
113271 מבנה המחשב הרצאה 3.5 3
113272 מבנה המחשב תרגיל 0 1
113241 אותות אקראיים ורעש הרצאה 3.5 3
113242 אותות אקראיים ורעש תרגיל 0 1
113254 מעבדת אלקטרוניקה 1 מעבדה 2 4
113261 מבוא לתקשורת הרצאה 2.5 2
113262 מבוא לתקשורת תרגיל 0 1
113231 גלים ומערכות מפולגות הרצאה 3.5 3
113232 גלים ומערכות מפולגות תרגיל 0 1
113281 מיקרו-אלקטרוניקה הרצאה 3.5 3
113282 מיקרו-אלקטרוניקה תרגיל 0 1
143311 מבוא לרשתות מחשבים הרצאה 3 2
143312 מבוא לרשתות מחשבים תרגיל 0 2
114401 מיקר-מעבדים הרצאה 3.5 3
114402 מיקר-מעבדים תרגיל 0 1
סה"כ לשנה ג' 38

 

תנאי מעבר לשנה ג': ממוצע ציונים מעל 60 בקורסי הקדם, פטור באנגלית

 

שנה ד'

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
114304 מעבדת אלקטרוניקה 2 מעבדה 2 4
114317 פרויקט גמר חלק א' פרויקט 4 8
114321 התקניCMOS הרצאה 3.5 3
114322 התקניCMOS תרגיל 0 1
114331 תכן מערכות VLSI הרצאה 3.5 3
114332 תכן מערכות VLSI תרגיל 0 1
114341 מבני נתונים ואלגוריתמים הרצאה 3.5 3
114342 מבני נתונים ואלגוריתמים תרגיל 0 1
114364 מעבדת אלקטרוניקה 3 מעבדה 2 4
114377 פרויקט גמר חלק ב' פרויקט 4 8
114381 תכן בעזרת מחשב של מערכות VLSI הרצאה 3.5 3
114382 תכן בעזרת מחשב של מערכות VLSI תרגיל 0 1
114394 מעבדה מתקדמת בתכן VLSI מעבדה 3 6
100411 יזמות הרצאה 2.5 2
100412 יזמות תרגיל 0 1
113421 אמינות התקנים במיקרואלקטרוניקה הרצאה 3.5 3
113422 אמינות התקנים במיקרואלקטרוניקה תרגיל 0 1
סה"כ לשנה ד'   35
סה"כ לתוכנית הלימודים 160

 

מסלול התמחות נוסף החל מסוף שנה ג' – מערכות הספק (זרם חזק)

ניתן גם כתכנית השלמה לבעלי תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה

 

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
115031 אלקטרוניקת הספק הרצאה 3.5 3
115032 אלקטרוניקת הספק תרגיל 0 1
115041 טכנולוגיות מתח גבוה הרצאה 3.5 3
115042 טכנולוגיות מתח גבוה תרגיל 0 1
115051 הינע חשמלי הרצאה 3.5 3
115052 הינע חשמלי תרגיל 0 1
115011 מערכות הספק א' הרצאה 3.5 3
115012 מערכות הספק א' תרגיל 0 1
115074 מעבדה באלקטרוניקת הספק מעבדה 1 2
115021 מערכות הספק ב' הרצאה 3.5 3
115022 מערכות הספק ב' תרגיל 0 1
115064 מעבדה בהמרת אנרגיה מעבדה 1 2
115097 פרויקט במערכות הספק פרויקט 4 8
  סה"כ לתכנית 23.5

מבוא למדעי המחשב -שיעור
שפת C. מבנה המחשב. גישה אלגוריתמית לפתרון בעיות. מושגי יסוד ותכנות בשפת C. פיתוח תכניות מלמעלה למטה. תכנות מבני. כתיבה ובדיקה מלמטה למעלה. ניפוי שגיאות. תכנון הדפסות ביקורת. הוכחת נכונות חלקית ושלמה של תכניות. מדדים ליעילות האלגוריתם: סיבוכיות זמן וזיכרון. סיבוכיות פלינומיאלית ואקספוננציאלית. דוגמאות לאלגוריתמים אקראיים. בעיות שלא ניתנות להכרעה. מחסנית. תור. ייצוגים של ביטויים אריתמטיים ומימוש חישובם באמצעות מחסנית. רקורסיה ומימושה. חיפוש לעומק. מיון יעיל.

3 ש"ס / 4.5 נ"ז / ש' / 60
א' 111101 ד"ר מלכי גרוסמן יום ב' 12:00-15:00

 מבוא למדעי המחשב -תרגיל
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 111101, 111104
א' 111102 מר מחול וסים  יום ה' 9:00-11:00

מבוא למדעי המחשב -מעבדה
2 ש"ס / 0 נ"ז / מ' / 60
צ: 111101, 111102
א' 111104 מר מחול וסים  יום ה' 11:00-12:00

חדו"א 1 -שיעור
המספרים הממשיים. פונקציה ממשית של משתנה ממשי יחיד: גבולות ורציפות, רציפות על קטע סגור, פונקציות מונוטוניות ופונקציות הפוכות. גזירות והמשפטים היסודיים של החשבון הדיפרנציאלי. משפט טיילור, כלל לופיטל, חקירת פונקציה. פונקציה קדומה ושיטות אינטגרציה. אינטגרל מסוים ותכונותיו, פונקציות אינטגרביליות, משפטים יסודיים של החשבון האינטגרלי, אינטגרל מוכלל. סדרות וטורים אינסופיים של מספרים ממשיים. טורי חזקות.

4 ש"ס/ 5 נ"ז/ ש'/ 60
א' 101011 ד"ר אוולין זכאי יום ג' 14:00-18:00
ב' 101011 ד"ר אוולין זכאי יום ב' 08:00-12:00

חדו"א 1 -תרגיל
3 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101011
א' 111102 מר ניר אינזלר יום ב' 15:00-18:00
ב' 111102 מר ניר אינזלר יום ג' 13:00-16:00

אלגברה לינארית -שיעור
שדות, מספרים מרוכבים. וקטורים ב-3R. מערכות משוואות ליניאריות ומטריצות. שיטת החילוץ, מטריצה הפיכה, דטרמיננטים. מרחבים ליניאריים, בסיס ומימד. טרנספורמציות ליניאריות, ייצוג ע"י מטריצות, דמיון. ערכים עצמיים, לכסון, משפט קיילי-המילטון, מרחבי מכפלה פנימית, תהליך גרם-שמידט. טרנספורמציות אוניטריות והרמיטיות. מטריצות סימטריות.

4 ש"ס/ 5 נ"ז/ ש'/ 60
א' 101031 ד"ר אורית סלע בן דוד יום א' 12:00-16:00
ב' 101031 ד"ר אורית סלע בן דוד יום ד' 08:00-12:00

אלגברה לינארית -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101031
א' 101032 מר יורם פיניאן יום ג' 12:00-14:00
ב' 101032 מר יורם פיניאן יום ג' 10:00-12:00

פיסיקה 1 –שיעור
וקטורים, קינמטיקה; חוקי ניוטון, תנועה בתווך צמיג, מערכות ייחוס ומערכות מואצות; עבודה ואנרגיה, אנרגיה פוטנציאלית במערכות כלליות; תנע קווי ושימורו, מרכז-המסה, מערכות מרובות גופים, תנע זוויתי ושימורו, מכניקה של גופים קשיחים; תנועה הרמונית ותנודות.

3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
א' 101201 ד"ר אורי בן יעקב  יום ד' 14:00-17:00
ב' 101201 פרופ'  מוחמד עכאשה יום ה' 12:30-15:30

פיסיקה 1 -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101201, 101204
א' 101202 גב' סבטלנה פוסטלניק יום ג' 09:00-11:00
ב' 101202 גב' סבטלנה פוסטלניק יום ב' 12:00-14:00

פיסיקה 1 -מעבדה
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ מ'/ 60
צ: 101202, 101201
א' 101204 גב' רחל מיי יום א' 10:00-12:00  קבוצה 1
א' 101204 גב' רחל מיי יום א' 08:00-10:00 קבוצה 2
ב' 101204 גב' רחל מיי יום ה' 10:00-12:00 קבוצה 1
ב' 101204 גב' רחל מיי יום ה' 08:00-10:00 קבוצה 2

מערכות ספרתיות -שיעור
מבוא למודלים ספרתיים (רמות לוגיות, תיזמון, הזנה). ייצוג מספרים וצפנים, אלגברת מיתוג. שיטות מינימיזציה וכיסויים. סינתזה של מערכות צירופיות באמצעות אבני בניין בסיסיות, מבנים מודולריים. סדרות ומצבים (התקני זיכרון, מטה/סטביליות וסינכרון). מכונת עקיבה (Moore, Mealy). סינתזה של מצבים. שילוב וסינכרון מערכות.

3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 101031
ב' 111111 ד"ר ניסים עמוס יום א' 13:00-16:00

מערכות ספרתיות -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 111111
ב' 111112  מר גילגור רומן יום ג' 16:00-18:00

חדו"א 2 -שיעור
וקטורים, מכפלה סקלרית ווקטורית. גיאומטריה במרחב. תכונות יסודיות של פונקציות ממשיות של כמה משתנים. חקירת פונקציות של כמה משתנים. פונקציות סתומות. אינטגרלים מרובים ותכונות יסודיות. שיטות אינטגרציה ונוסחת החלפת המשתנים באינטגרלים מרובים. אנליזה וקטורית. אינטגרלים קוויים ומשטחיים מהסוגים השונים. נוסחאות גרין, סטוקס והדיברגנס. שימושים בגיאומטריה ובפיסיקה.

4 ש"ס/ 5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101011, 101031
ב' 101021 ד"ר אוולין זכאי יום ב' 14:00-16:00 ויום ג' 11:00-13:00
ק' 101021 ד"ר אורית בן דוד יום טרם נקבע

חדו"א 2 -תרגיל
3 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101021
ב'  101022 מר ניר אינזלר יום ד' 09:00-12:00
ק' 101022 מר ניר אינזלר יום טרם נקבע

משוואות דיפרנציאליות רגילות -שיעור
משוואות מסדר ראשון: ליניאריות, משוואות ניתנות להפרדה, משוואות מדויקות, גורם אינטגרציה, משוואות הומוגניות, משפחות אורתוגונאליות. משפט קיום ויחידות. משוואות ליניאריות מסדר N: משוואות הומוגניות ואי הומוגניות. מערכות של משוואות דיפרנציאליות. התרת משוואות ע"י טורי חזקות, משוואת בסל.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 101011, 101031
ב' 101041 ד"ר אורית בן דוד  יום ג' 08:00-11:00
ק' 101041 ד"ר אורית בן דוד  יום טרם נקבע

משוואות דיפרנציאליות רגילות -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:101041
ב' 101042 מר יורם פיניאן יום ג' 14:00-15:00
ק' 101042 מר ניר אינזלר יום טרם נקבע

מבוא לכימיה – שיעור
מושגי יסוד: אטום, מולקולה, נוסחה כימית, משוואה כימית, סטוכיומטריה, מושג המול, מבנה האטום, ספקטרום בליעה ופליטה, מודל בוהר, אורביטלים אטומיים, המערכת המחזורית ותכונותיה.סוגי הקשרים בין האטומים, מבנה גבישי. נקודה, כיוון ומישור בסריג, פגמים לסוגיהם, מערכות החלקה, עקומות מאמץ מעוות הנדסית ואמיתית, מאמץ הכניעה, הקשיית מעוותים, התארכות, האנרגיה האלסטית והפלסטית, השפעת הטמפרטורה, דיאגרמת פאזות, חומרים קרמיים, פולימריים, חומרים מרוכבים.

2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
ב' 111121 ד"ר עידית גולני  יום ד' 14:00-16:00

מבוא לכימיה -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 111121
ב' 111122 ד"ר עידית גולני יום ד' 16:00-17:00

 פיסיקה 2 -שיעור
חשמל : מטענים וכוחות חשמליים; השדה החשמלי, דיפול חשמלי, חוק גאוס; אנרגיה אלקטרוסטאטית ופוטנציאל חשמלי; מוליכים בש.מ. אלקטרוסטאטי, קיבול בריק ובחומרים דיאלקטריים; זרם והתנגדות, חוק אוהם; כא"מ ומעגלים חשמליים, חוקי קירכהוף, מעגלי RC. מגנטיות : מטענים בשדה מגנטי, כוח לורנץ, הכוח הפועל על זרם, דיפול מגנטי; שדה של תיל נושא זרם, חוק אמפר, חוק ביו-סבר; חוק גאוס לשדה מגנטי. השראה מגנטית: חוק פרדיי, חוק לנץ, מעגלי RL. משוואות מקסוול:  זרם העתק, משוואות מקסוול אינטגרליות  ודיפרנציאליות.

3 ש"ס/4  נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101201
ב' 101211 ד"ר אורי בן יעקב יום ב' 10:00-13:00
ק' 101211 ד"ר מוחמד עכאשה יום טרם נקבע

פיסיקה 2 -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:101211, 101214
ב' 101212 גב' סבטלנה פוסטלניק יום ב' 08:00-10:00
ק' 101212 גב' סבטלנה פוסטלניק יום טרם נקבע

כלכלה למהנדסים – שיעור
ביקוש והיצע: שווי המשקל בשוק, מדיניות הממשלה בתחום המיקרו. פונקציות העלויות ועקומת ההיצע. מונופול ותחרות בלתי משוכללת. המשק הלאומי: החשבונות הלאומיים. קביעת התוצר המקומי במשק. שער הריבית והשפעתו על ההשקעה. הביקוש לכסף. הבנקים המסחריים, הבנק המרכזי והיצע הכסף. שווי משקל בשוק הכסף. מדיניות הממשלה בתחום המאקרו והשפעתה על התוצר, שער הריבית ושער האינפלציה. בחירה בין חלופות הנדסיות.

2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101011
ב' 143191 פרופ' חיים אבירם יום א' 10:00-12:00

כלכלה למהנדסים -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:143191
א' 1413192 מר אורי שחם יום ד' 17:00-18:00

מבוא למערכות ליניאריות -שיעור
סווג מערכות. מעגלים שקולים, ניסוח מודלים מתמטיים. ניתוח מערכת רציפה במישור הזמן: תגובה לתנאי התחלה, תגובה להלם, קונבולוציה כתגובה לעירור שרירותי. ניתוח מערכת סדר ראשון ושני. התמרת לפלס חד-צדדית ושימושיה. פונקצית תמסורת, קטבים ואפסים במישור המרוכב. תיאור מערכת במרחב המצב ופתרונן בתחום הזמן והתדר. משפט מייסון. תגובת תדר לערור סינוסואידלי, דיאגרמות בודה. מערכות בדידות: משוואות הפרש ופתרונן במישור הזמן, תגובה לתנאי התחלה ומשפט הקונבולוציה הבדידה. התמרת Z חד-צדדית ושימושיה, פונקצית התמסורת הבדידה. תיאור מערכת בדידה במרחב מצבים, פתרון משוואות מצב בדידות.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101041
א' 112131 פרופ' עמיקם נמירובסקי יום ב' 10:00-13:00

 מבוא למערכות ליניאריות -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ת'/ 60
צ: 112131
א' 112132 מר יצחק גוזלי  יום ב' 16:00-17:00

מבוא להנדסת חשמל -שיעור
מעגלים ואלמנטים מקובצים. חוקי קירכהוף. שקול תבנין ונורטון. חיבור טורי ומקבילי. מקורות ואלמנטים לא ליניאריים. ניתוח אות קטן. ניתוח תגובות מעגלים מסדר ראשון. תגובות ZIR ו- ZSR. מעגלים מסדר שני וגבוה. מבוא למערכות לינאריות קבועות בזמן. קונבולוציה. פאזורים. מעגלים במצב סינוסי מתמיד. מעגלי תהודה. אלמנטים מצומדים: סלילים ומקורות מבוקרים, שנאים. תורת הגרפים ותיאוריית טלגאן. ניתוח מעגלים על פי צמתים ועל פי חוגים. תכנת מחשב לניתוח מעגלים.

4 ש"ס/ 5  נ"ז/ש'/ 60
קדם:101211, 101041
א' 112141 ד"ר איגור ברוק יום ה' 09:00-13:00

מבוא להנדסת חשמל -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 112141
א' 112142 מר גילגור רומן יום ג' 17:00-19:00

פיסיקה 3 -שיעור
אור וגלים : התופעה הגלית, פונקצית הגל, גלים במיתר; צירוף גלים, גלים עומדים, פעימות; אפקט דופלר; גלים אלקטרומגנטיים, הספקטרום האלקטרומגנטי, אנרגיה ותנע של קרינה אלקטרומגנטית, קיטוב; גלים אלקטרומגנטיים בתווך שאינו ריק, יסודות האופטיקה הגיאומטרית, החזרה ושבירה; עקרון הויחנס, התאבכות, ניסוי יאנג, עקיפה. תורת היחסות : רקע היסטורי, עקרונות תורת היחסות; טרנספורמציית לורנץ, התארכות הזמן, התכווצות לורנץ-פיצג'רלד, זמן עצמי; תנע ואנרגיה יחסותיים, חלקיקים חסרי מסה; שימור תנע ואנרגיה במערכות של חלקיקים. יסודות תורת הקוונטים : רקע היסטורי, קרינת גוף שחור, האפקט הפוטואלקטרי, אפקט קומפטון; הדואליות של האור וגלי-חומר, עקרון אי-הודאות; פונקצית הגל, משוואת שרדינגר לחלקיק חופשי ובפוטנציאל כללי, בור ריבועי, מחסום ואפקט המנהרה, אוסצילטור הרמוני. פיסיקה אטומית וגרעינית : הספקטרום האטומי; ניסוי רתרפורד, מודל בוהר;  אטום המימן עפ"י משוואת שרדינגר, ספין ; אטומים רב-אלקטרוניים ומבנה האטום; מבנה הגרעין, רדיואקטיביות, אנרגיה גרעינית.

3 ש"ס/ 4.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 101211, 101041
א' 102221 ד"ר אורי בן יעקב  יום ב' 15:00-16:00 ויום ד' 10:00-12:00

פיסיקה 3 -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 102224, 1102221
א' 102222 גב' סבטלנה פוסטילניק יום ג' 12:00-14:00

פיסיקה 3 -מעבדה
1.5 ש"ס/ 0 נ"ז/ מ'/ 60
צ: 102221, 102222
א' 102224 מר אודי וגנר יום ה' 15:00-18:00 קב' 1+2 פעם בשבועיים / יום ד' 16:00-19:00 קב' 3 (חסומה להרשמה)

טורי פורייה והתמרות אינטגראליות -שיעור
מרחבי מכפלה פנימית. מערכות אורתוגונאליות. התכנסות בנורמה של טורי פורייה ונגזרותיהם, התכנסות נקודתית ובמידה שווה. התמרת פורייה ותכונותיה. קונבולוציה. שימושים למשוואות דיפרנציאליות חלקיות. התמרת לפלס ותכונותיה. שימושים למשוואות דיפרנציאליות רגילות ומשוואות אינטגראליות.

2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101041, 101021
א' 102051 ד"ר מירה קיטרון-בלינקוב יום ה' 13:00-15:00.

טורי פורייה והתמרות אינטגראליות -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:102051
א' 101052 מר יורם פיניאן יום ג' 10:00-12:00

 משוואות דיפרנציאליות חלקיות -שיעור
דיון כללי על משוואות דיפרנציאליות חלקיות ותנאים מצורפים. התרת משוואות מסדר ראשון. בעיית קושי וקווים אופייניים. מיון משוואות דיפרנציאליות מסדר שני והבאתם לצורה קנונית. בעיה מוצגת היטב. משוואת הגלים ומשוואת הטלגרף. שיטת דלמבר. שיטת הפרדת משתנים ובעיית שטורם-ליוביל (סקירה). משוואת החום. משוואת לפלס ופואסון. עיקרון המקסימום והמינימום.

2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
101041, 101021
א' 102061 ד"ר מירה קיטרון בלינקוב יום ד' 14:00-16:00

 משוואות דיפרנציאליות חלקיות -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:102061
א' 102062 מר יורם פיניאן  יום ב' 14:00-15:00

תכן לוגי ומבוא למחשבים -שיעור
תכן לוגי באמצעות רכיבים סטנדרטיים. הפרדת מערכת לבקר ומסלול נתונים. מדדי השהייה ותפוקה ושיפור ביצועים. שיטות תקשורת, עורקי תקשורת, תקשורת טורית. ארכיטקטורת מיקרו-מפענח, מבנה הבקר ופעולתו. מיקרו-תכנות ומיקרו-אסמבלר. ארכיטקטורת מחשב סידרתי, שפת מכונה, שיקולי מבנה ומימוש, מכונת פון-נוימן. מכונת רגיסטרים כלליים, אופני מיעון, מבנה סט הפקודות ומימוש המכונה. מכונת pipeline, תיזמון ובקרה. פסיקות, עדיפויות ושיקולי זמן אמיתי.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:111111
א' 112161 ד"ר יותם פלד  יום ג' 14:00-17:00

תכן לוגי ומבוא למחשבים -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:112161
א' 112162 מר גילגור רומן  יום ג' 19:00-20:00

 פונקציות מרוכבות -שיעור
מספרים מרוכבים. פונקציות אנליטיות, משוואות קושי-רימן, פונקציות הרמוניות. הפונקציות האלמנטריות, פונקציות טריגונומטריות. העתקות בעזרת פונקציות אלמנטריות. האינטגרל, משפט קושי, נוסחאות קושי ושימושים. טורי טיילור וטורי לורן. משפט השארית ושימושיו. העתקות קונפורמיות ושימושיהן. עיקרון הארגומנט ומשפט רושה

2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101021, 101031
ב' 102071 מר ניר אינזלר יום א' 13:00-15:00

 פונקציות מרוכבות -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 102071
ב' 102072 מר ניר אינזלר יום א' 15:00-16:00

 התקני מוליכים למחצה -שיעור
מבנה גבישי ותכונות חומרים, פיזיקה תרמית, מבוא לפיזיקת מוליכים למחצה: אלקטרון חופשי במוצק, פסי אנרגיה, אלקטרון-חור, צפיפות מצבים בפסים, מסה אפקטיבית, מוליך למחצה אינטרינזי ואקסטרינזי. ניידות ומוליכות, אפקט הול, יצירת עודף נושאי מטען. צומת מוליך למחצה בשיווי משקל, צומת עם ממתח, דידות קיבול משתנה. פילוג נושאי מטען בצומת ומשוואת הדיודה. דיודת מפולת וזנר. דינמיקת דיודה באות קטן ומיתוג. דיודת מנהרה. טרנזיסטור בי-פולרי, משוואות אברס-מול, טרנזיסטור מעשי, מגבלות תדר, התנהגות באות קטן, SCR. קבל MOS. טרנזיסטור MOS: משוואת זרם, התנהגות באות קטן ומיתוג. טרנזיסטור  JFET סכימת תמורה לאות קטן.

4 ש"ס/ 5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:102061, 112141, 102221
ב' 112151 ד"ר יותם פלד יום ג' 13:00-15:00 ויום ד' 14:00-16:00

התקני מוליכים למחצה -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 112151
ב' 112152 מר גילגור רומן יום ג' 15:00-17:00

שדות אלקטרומגנטיים -שיעור
משוואות מקסוול בריק. משפט פוינטינג. אנרגיה וכוחות. אלקטרודינמיקה לעומת קווזיסטטיקה. אלקטרוקווזיסטטיקה. מגנטוקווזיסטטיקה. שדה הזרימה הסטציונרית. משוואות מקסוול בנוכחות חומר. יסודות השדה הדינמי. מושגי אלקטרומגנטיות של גופים נעים (כולל מושג המכונה).

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם 102061, 101211
ב' 112171 ד"ר אורי בן יעקב יום ד' 09:00-12:00

שדות אלקטרומגנטיים -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:112171
ב' 112172 מר יצחק גוזלי יום ב' 17:00-18:00

מבוא לניתוח אותות -שיעור
פיתוח לטור עפ"י בסיס אורתונורמלי. הקרוב הטוב ביותר ומשפט ההטלה. בסיס אורתונורמלי של פונקציות עצמיות: הבסיס ההרמוני. טורי פורייה בזמן רציף (FS) ובזמן בדיד (DFS). דוגמאות. דיון בתנאי התכנסות (דיריכלה). התכנסות לא במידה שווה: תופעת גיבס. תכונות של טורי פורייה. משפטי פלנצ'רל ופרסיבל. טורי פורייה לפונקציות מוכללות. ייצוג אותות לא מחזוריים. פיתוח התמרת פורייה הרציפה והבדידה(DTFT) ונוסחאות ההפיכה שלהן. תנאי התכנסות (דיריכלה). דוגמאות. התמרות פורייה לאותות בעלי אנרגיה אינסופית אך הספק סופי. התמרות פורייה לאותות מחזוריים והקשר לטורי פורייה. משפט הקונבולוציה. שימושים למשוואות הפרש ומשוואות דיפרנציאליות. תכונת ההכפלה. הקשר לאפנון, לעקרון אי-הודאות של היזנברג ולתופעת גיבס. תכונות של התמרות פורייה. דואליות ההתמרה וההפכי שלה. משפטי פלנצ'רל ופרסיבל. סיכום התמרות פורייה וטורי פורייה, הקשרים ביניהם והיבטי סינון. אפנון תנופה (DSB-SC, AM, SSB). גילוי סינכרוני וגילוי א-סינכרוני. אפנון זוויתי ( FM צר‑סרט ו- FM רחב-סרט). אפנון FM של אות הרמוני. פונקציות בסל. שיטות ריבוב בזמן רציף (FDM) ובזמן בדיד (TDM). משפט נייקוויסט:  הצגה והוכחה. שחזור אידאלי: פונקציות SINC. שחזור לא-אידאלי: פונקציה מלבנית (ZOH) ופונקצית משולש (FOH). קיפול והתחזות (ALIASING). מערכות עיבוד אות ספרתיות לאותות רציפים. דוגמאות – D/A, A/D  –  שגיאות קונטיזציה. הצורך בהתמרות Z ולפלס. דוגמאות. תחומי ההתכנסות (ROC). התמרות הפוכות. תכונות. הקשר להתמרת פורייה. פונקצית התמסורת. קטבים ואפסים. יציבות וסיבתיות. סינון.

3 ש"ס/  3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:102051, 112131
ב' 112181 פרופ' עמיקם נמירובסקי יום ב' 10:00-13:00

מבוא לניתוח אותות -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:112181
ב' 112182 מר יצחק גוזלי יום ב' 18:00-19:00

מבוא להסתברות להנדסת חשמל -שיעור
סטטיסטיקה תיאורית: היסטוגרמה, עקומי התפלגות אמפירית. מושגי יסוד בהסתברות: קומבינטוריקה, הסתברות מותנית, משתנים אקראיים (בדידים ורציפים) והתפלגויותיהם (בינומית, גיאומטרית, פואסון). התפלגויות רציפות: התפלגות נורמלית, התפלגות אחידה, התפלגות אקספוננציאלית, משפט הגבול המרכזי, קירוב נורמלי להתפלגות בינומית. הסקה סטטיסטית: אמידה נקודתית, רווח סמך, מבחני השערות, מובהקות סטטיסטית. יישומים לבקרת איכות.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101021
ב' 102131 פרופ' עמיקם נמירובסקי יום ב' 14:00-17:00

 מבוא להסתברות להנדסת חשמל -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 102131
ב' 102132 מר יצחק גוזלי יום ב' 19:00-20:00

אנליזה נומרית -שיעור
מבוא, חשבון שגיאות, קירובים לפונקציות, אינטרפולציה, ריבועים מינימליים ופולינומים אורתוגונליים, גזירה ואינטגרציה נומרית. פתרון משוואות לא-לינאריות. מבוא לפתרון נומרי של משוואות דיפרנציאליות רגילות. פתרון בעיות נומריות מסוגים שונים, תוכנות ספריית פתרונות, הכרה ושימוש בספריות קיימות. סדנת היכרות עם תכנת MATLAB

3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101041, 101021,111101
ב' 102091 ד"ר מירה קיטרון בלינקוב יום א' 09:00-12:00 (חשמל) / יום ג' 08:00-11:00 (חשמל ואנרגיה)

 אנליזה נומרית  -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 102091
ב' 102092 ד"ר יוליה פבלודסקי יום ג' 11:00-12:00

אנליזה נומרית -מעבדה
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ מ'/ 60
צ: , 102091, 102092
ב' 102094 ד"ר יוליה פבלודסקי יום ג' 12:00-13:00

גלים ומערכות מפולגות – שיעור
קבלת משוואות קו תמסורת ממשוואות מקסוול. תורת הרשת בקווי תמסורת: מעגל אקוויולנטי למערכת מפולגת ומשוואת קו התמסורת. פתרון במצב הרמוני יציב: גלים נעים וגלים עומדים. תיאום עומסים, דיאגרמת סמית. פתרונות במישור הזמן: עומס התנגדותי וראקטיבי, פתרון באמצעות התמרה ממישור התדר. גל אלקטרומגנטי בתווך שכבתי: משוואת הגלים, ווקטור פוינטינג, גל מישורי, פגיעה אלכסונית בתווך רב שכבתי, מודל קו תמסורת, תכנון שכבות תאום, תווך עם הפסדים, ספקטרום זוויתי של גלים מישוריים. מנחי גלים (גלבו): פירוק מודאלי בגלבו בעל חתך רוחב כללי, אופני TEM, TE, ו- TM, אקוויולנט קו תמסורת, גלבו דו-גידי, לוחות, קואכסיאליים ומלבני, החזרות ותיאום עכבות, מנחי גלים דיאלקטריים, סיבים אופטיים. מבוא לקרינה: דיפול, שדה קרוב ורחוק, פונקציית גרין.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:112171
א' 113231 טרם נקבע יום ה' 09:00-12:00

 גלים ומערכות מפולגות -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 113231
א' 113232 מר גלגור רומן  יום ג' 14:00-15:00

 מעגלים אלקטרוניים ליניאריים -שיעור
מבוא, מודלים של טרנזיסטור MOS לאות קטן, דיאגרמת בודה. מבנה מגברים בסיסיים (CS,CG,CD), מגברים רבי דרגות. תגובת תדר, מגברים רחבי סרט, אפקט מילר, מגבר קסקוד. מקורות זרם ישר, עומס אקטיבי. מודל טרנזיסטור ביפולרי, מגברים חד טרנזיסטורים בטכנולוגיה ביפולרית. מקורות מתח וייצוב. מגבר הפרש, מגבר שרת ותכונותיו, מגבר אידאלי, שימושים. מגברי משוב ותכונותיהם, יציבות מגברי משוב. מגברי הספק. מעגלים משולבים, ניתוח מגבר 741.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:112151
א' 113201 ד"ר איגור ברוק יום ה' 13:30-16:30 

מעגלים אלקטרוניים ליניאריים -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'  60
צ: 113201
א' 113202 ד"ר איגור ברוק יום ה' 16:30-17:30

מעגלי מיתוג אלקטרוניים – שיעור
מעגלים לוגיים מבוססים על טרנזיסטורי MOS: מודל הטרנזיסטור לאות גדול, זמני המיתוג של מהפכים בסיסיים במעגלי MOS-N ו- MOS-C, שערים לוגיים, שערי תמסורת, מעגלים דינמיים, סימולציה. מעגלים לוגיים המבוססים על טרנזיסטור ביפולרי: מיתוג דיודה וטרנזיסטור ביפולרי, מודל לאות גדול, סימולציה, זמני מיתוג של מהפך בסיסי, שערים לוגיים מסוגי ECL, TTL. מעגלי Latch ו-Flip-Flop. מימושים ב-N-MOS C-MOS. מעגלים רגנרטיביים. תאי זיכרון סטטיים ודינמיים. זכרונות מסוגים: PROM, ROM, RAM. מערכי שערים, מערכים לוגיים מתוכנתים.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:112151, 111111
א' 113211 ד"ר ניסים עמוס  יום ג' 10:00-13:00

מעגלי מיתוג אלקטרוניים -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:113211
א' 113212 מר גלגור רומן  יום ג' 13:00-14:00

 מבוא לבקרה -שיעור
מערכות משוב, יציבות מערכת, קריטרוני נייקויסט ובודה, אנליזה באמצעות מיקום גיאומטרי של שורשים, דיאגרמת ניקולס. אפיון מערכות משוב בתחום הזמן ובתחום התדר, שגיאת מצב מתמיד ושגיאה חולפת, דוגמא: מערכת מסדר שני. קריטריונים: מקדמי שגיאה, רגישות, שיכוך הפרעות, רוחב סרט. תכנון רשתות קיזוז באמצעות שיטת בודה, נייקויסט, ניקולס ומיקום גיאומטרי של שורשים.

2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:112131
א' 113221 ד"ר יותם פלד  יום ד' 9:00-11:00

מבוא לבקרה -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 113221
א' 113222 ד"ר יותם פלד  יום ד' 11:00-12:00

אותות אקראיים ורעש -שיעור
חזרה: המשתנה האקראי, שני משתנים אקראיים, פילוג משותף, פונקציות של משתנים אקראיים, מומנטים משותפים, קורלציה וקווריאנס, פונקציה אופיינית משותפת, פילוג מותנה, תוחלת מותנית. שיערוך של משתנה אקראי. ווקטור של משתנה אקראי, מטריצת הקורלציה והקווריאנס, הווקטור הגאוסי. תהליכים אקראיים, דוגמאות של תהליכים אקראיים (פואסון, וינר-לוי, רעש לבן), סטציונאריות וארגודיות של תהליכים אקראיים, פונקצית הקורלציה, ספקטרום ההספק של תהליכים אקראיים, מעבר תהליכים אקראיים דרך מערכת לינארית, סינון של תהליכים אקראיים

3 ש"ס / 3.5 נ"ז / ש' / 60
קדם:112181, 102131
א' 113241 פרופ' עמיקם נמירובסקי יום ב' 14:00-17:00

 אותות אקראיים ורעש -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:113241
א' 113242 מר גוזלי יצחק יום ב' 17:00-18:00

מבנה המחשב -שיעור
ארכיטקטורות, שקולי עלות/תפוקה. תכנון סט הפקודות, מיקום ומספר האופרנדים, שיטות מיעון, סוגי פקודות ואופרנדים. קומפילציה ויחסה לארכיטקטורה. בקרת המחשב, מסלולי נתונים ובקרה, מיקרו-תכנות לעומת hardwired, פסיקות. Pipeline, בעיות pipeline ופתרונותיהן. בקרה וארגון של ארכיטקטורות מתקדמות. זיכרון ראשי, ארגונו ושיטת interleaving. זיכרון משני. ארגון היררכי. זיכרון ווירטואלי. זיכרון מטמון. מערכות קלט/פלט, מדדים וסוגים, ערוצים וממשקים. ארכיטקטורות RISC ו- CISC. סיווג ארכיטקטורות.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:102081, 112161
א' 113271 מר אנדרי ברגר יום ד' 14:00-17:00 

מבנה המחשב -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 113271
א' 113272 מר אנדרי ברגר יום ד' 17:00-18:00

המרת אנרגיה אלקטרומגנטית  -שיעור
מעגלים מגנטיים. העברת אנרגיה במערכות הספק: הספקים ריאקטיביים ואקטיביים, מקדם הספק, קווי תמסורת והעברת אנרגיה. מערכת תלת פאזית: הגדרות, העמסה סימטרית, הספק פעיל ועיוור, מקדם הספק, עומס לא סימטרי. שנאי: מבנה, סכימת תמורה, דיאגרמה פאזורית, תמסורת, הפסדים, נצילות, ויסות מתח. מכונת השראה: שדה מגנטי מסתובב, דיאגרמה פאזורית, סכמת תמורה, הפסדים, נצילות, אופיין מומנט, התנעה, ויסות מהירות. מכונה לזרם ישר: מבנה ופעולת מנוע וגנרטור, הפסדים, נצילות, אופייני העמסה לגנרטור בעירור זר ומקבילי. אופייני ויסות מהירות למנוע בעירור זר ומקבילי. מכונה סינכרונית: מבנה ופעולת מנוע וגנרטור, דיאגרמה פאזורית, הפסדים, הספקים ונצילות, סינכרון, העמסה, מומנט ועבודה מקבילה.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:112171
ב' 113191 מר יורי חצרינוב יום ב' 12:00-15:00

המרת אנרגיה אלקטרומגנטית-תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:113191
א' 113192 מר יורי חצרינוב יום ב' 15:00-16:00

מעבדת אלקטרוניקה 1 -מעבדה
מעבדת יסוד המיועדת להקניית יסודות ועקרונות של מדידות בהנדסת אלקטרוניקה הנתמכות בציוד בדיקה ממוחשב – בטיחות חשמל וארבעה ניסויי יסוד: 1. הכרת מיכשור המדידה ויסודות תורת המדידה 2. יסודות הנדסת חשמל (רכיבים פסיביים ומשפטי רשת, שנאי ומעגלי יישור) 3. מעגלים אלקטרוניים לינאריים (מגברי שרת) 4. מעגלי מיתוג אלקטרוניים (מעגלים לוגיים, ממיר A/D).

4 ש"ס/2 נ"ז/מ'/ 60
קדם:113211, 113201
ב' 113254 מר נחשון עב יום ב' 08:00-12:00 קב' 1
ב' 113254 מר נחשון עב יום ד' 14:00-18:00  קב' 2

מבוא לתקשורת -שיעור
מהי אינפורמציה, שיטות מודולציה לינאריות: AM, SC-DSB, SSB;  שיטות מודולציה זוויתיות: FM, PM, הדגש-קדם וגריעת-קדם; ספקטרום של אותות ממודלים;  רעש תרמי  במערכות תקשורת, ספרת רעש, טמפרטורת רעש;  תפקיד אנטנות במערכות תקשורת;  מאזן  תקשורת במרחב חופשי, משוואת התקשורת, משוואת המכ"מ;  עיוות, נקודת דחיסה ונקודת  יירוט;  תיקון עיוותים, מעגלי הזנה-קדימה;  מבנה משדרים ומקלטים, רדיו TRF, סופרהטרודין והומודין;  שיטות TDMA ו- FDMA;  עקרונות מערכת סלולרית; השימוש במטריצות בניתוח מעגלים.

2 ש"ס/2.5 נ"ז/ש'/ 60
קדם:113241
ב' 113261 ד"ר אלברט סבן יום א' 13:00-15:00

מבוא לתקשורת -תרגיל
1 ש"ס/0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 113261
ב' 113262 ד"ר אלברט סבן יום א' 15:00-16:00

מיקרו-אלקטרוניקה -שיעור
תהליכי יצור – כללי, המבנה הגבישי הסיליקון, פגמי סיליקון, תהליכי יצור סיליקון (FZ,CZ), השתלת יונים, דיפוזיה, נידוף וגידול שכבות דקות, תהליכי עיבוד, פוטוליטוגרפיה, ציפויים מוליכים, מגעים חשמליים, טכנולוגית התקנים (ביפולרית BIMOS, nMOS ,pMOS), נצילות ואמינות התקנים מיקרואלקטרונים, שיטות CAD וכללי תכנון.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:112151
ב' 113281 טרם נקבע  יום א' 08:30-11:30

מיקרו-אלקטרוניקה -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 113281
ב' 113282 טרם נקבע יום א' 11:30-12:30

 מיקרו-מעבדים -שיעור
מיקרו-מעבדים של 16, 32 ו- 64 סיביות: ארגון פנימי, מערכי הוראות, תפקוד החומרה. זיכרונות מוליכים למחצה וחיבורם למיקרו-מחשבים. בקרים לפסיקות, לקלט/פלט, לגישת זיכרון ישירה, לתקשורת וחיבורם למערכות מיקרו-מחשבים. מעבדי עזר ומערכות מרובות מעבדים.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:112161, 113211
ב' 114401 מר' אנדריי ברגר יום ה' 08:00-11:00

 מיקרו מעבדים -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 114401
ב' 114402 מר אנדריי ברגר יום ה' 11:00-12:00

מבוא לרשתות מחשבים -שיעור
קורס בסיסי ברשתות מחשבים. מבנה רשתות מחשבים, דוגמאות. שיטות מיתוג. פרוטוקולים קוויים: ARQ, HDLC. סימולציה.  רשתות מקומיות: גישה אקראית, רשתות אסימון. רשתות טבעתיות (FDDI, DQDB).

2 ש"ס/ 3 נ"ז / ש'/ 60
קדם:102131, 111101
ב' 113291  ד"ר מייקל מיי יום ה' 13:00-15:00

מבוא לרשתות מחשבים-תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:113291
ב' 113292 טרם נקבע יום ד' 18:00-20:00

מעבדת אלקטרוניקה 2 -מעבדה
מעבדת התמחות המיועדת להקניית יסודות ועקרונות של מדידות וסימולציות, בנושאי התמחות בהנדסת אלקטרוניקה, הנתמכות בציוד בדיקה ומערכות מחשבים מתקדמים – מדידות ממוחשבות VEE Pro וארבעה ניסויי בחירה בהתאם לתחומי ההתמחות: 1. מחשבים (הדמיית פרוטוקולי קו, מערכות ספרתיות, מערכת פיתוח למיקרו-מחשבים) 2. התקנים (רעש בטרנזיסטור MOS, תאי שמש, VLSI אנלוגי) 3. מחשוב והתקנים (VLSI דיגיטלי, VHDL, ארכיטקטורה וסינתזה של מעגלי VLSI) 4. תקשורת (תקשורת ספרתית, חוג נעול מופע – PLL, רכיבי מיקרוגל פסיביים) 5. תקשורת אופטית (עיבוד נתונים בשיטה האלקטרואופטית, סיבים אופטיים, אפנון אלקטרואופטי) 6. עיבוד אותות (עיבוד אותות דיבור – גלאי Pitch או סינון אדפטיבי, דחיסת תמונה, עיבוד אותות בזמן אמת – RT DSP) 7. ניסויי התמחות משותפים במעגלים אלקטרוניים (מגברים ליניאריים, משוב שלילי וחיובי, מסננים אקטיביים).

4 ש"ס/  2 נ"ז/ מ'/ 60
קדם:113254
א' 114304 מר נחשון עב יום ד' 08:00-12:00  קבוצה 1
א' 114304 מר נחשון עב יום ד' 14:00-18:00 קבוצה 2.

פרויקט א' בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה-פרויקט
פרויקט א' הינו פרויקט התמחות המבוצע לפי בחירת הסטודנט בבית הספר להנדסה או בתעשייה. מומלץ לבצע פרויקט דו-סמסטריאלי (א' + ב') כדי להתמחות בתחום הנבחר.

8 ש"ס/ 4 נ"ז/ פרו'/ 60
קדם: 113254 ,בהתאם לנושא הפרויקט
א' 114317 ד"ר יותם פלד

התקני CMOS -שיעור
הקורס יתמקד ב נושאים המאפיינים את התיאוריה הפיסיקלית של התקני CMOS ובשימושים עדכניים של התקני CMOS . טכנולוגית CMOS הינה הטכנולוגיה השולטת במיקרואלקטרוניקה. הקורס יכשיר את הסטודנט בהתקנים המהווים אבני הבניין לתכנון מעגלים ומערכות עדכניים דוגמת מצלמות מצב מוצק ומעגלים בתדרי רדיו.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:112151, 113281
א' 114321 טרם נקבע יום ג' 10:00-13:00

התקני CMOS –תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 114321
א' 114322 טרם נקבע יום ג' 13:00-14:00

 תכן מערכות VLSI – שיעור
מבוא: שערי CMOS, זיכרונות, מעגלים אנלוגיים ומעורבי-אות (Mixed Signal). חזרה על טרנזיסטור MOS: מודלים, שערים סטטיים, שער העברה (Transmission Gate) , שער תלת-מצבי (Tri-state), מעגלי BiCMOS. חזרה על תהליכי ייצור מעגלי CMOS: מבוא לכללי תכנון, DRC-Design / Rules Check. תכנון ראשוני: הערכות קיבול, הערכות התנגדות, הערכות זמני מיתוג, הערכות גודל (Sizing), הערכות הספק, הערכות לשולי הביצועים (Design Margining), הערכות אמינות, הערכות להקטנה עתידית (Scaling). תכנון מעגלי CMOS: תכנון ועריכה, סוגי לוגיקה, שיטות תזמון, מעגלי IO, תכנון להספק נמוך. אסטרטגיות תכנון ואופציות קיימות: Full-Costum PLD, Gate arrays, Standard cell. עריכה סימבולית, שיטות תכנון ובדיקה, תכנון היררכי, Data-path, דוגמאות. תכנון שבב – דוגמאות עדכניות: DSP, Memories, Processors וכו'.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:113281
א' 114331 ד"ר ניסים עמוס יום ב' 09:00-12:00

תכן מערכות VLSI -תרגיל

1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:114331
א' 114332 ד"ר ניסים עמוס יום ב' 12:00-13:00

מבני נתונים ואלגוריתמים -שיעור
הקניית מושגים של מבנה נתונים מופשט, מבנה נתונים, אלגוריתמים וסיבוכיות, מבנה הנתונים כוללים מחסניות, תורים, דו-תורים תורי קדימות, ערימות, טבלאות ערבול, עצים, עצים מוזנים וגרפים. הנושאים האלגוריתמיים כוללים הפרד ומשול, אלגוריתמים חמדניים, רקורסיה ורנדומיזציה. האלגוריתמים כוללים: אלגוריתמי מיון, אלגוריתמי חיפוש, אלגוריתמי ערבול, אלגוריתמים בגרפים, כולל חיפושי עומק ורוחב, עצים פורשים מינימום, מציאת רכיבים קשירים ואלגוריתמים בסיסיים למציאת מסלולים קצרים. נושאי הסיבוכיות כוללים אנליזה אסימפטוטית וחסמים עליונים ותחתונים.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:102131, 111101
א' 114341 ד"ר ניסים עמוס יום ב' 14:00-17:00

מבני נתונים ואלגוריתמים -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:114341
א' 114342 ד"ר ניסים עמוס יום ב' 17:00-18:00

יזמות -שיעור
הסבר על חשיבות היזמות כאמצעי לפיתוח ושיווק של מוצרים חדשים. הסטודנטים יקבלו הסברים ותרגול על מהו תיק החברות ואיך מקימים חברה, מהם קרנות הון סיכון, פטנטים, הכנת תכנית עסקית, על גופים המסייעים ליזמים וכן יקבלו תיאור מספר רב של CASE STUDIES.

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ש' /60
קדם: 114351
א'  100411  גב'  קרן תמיר  יום ג' 15:00-17:00

 יזמות -תרגיל
1 ש"ס/  0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 100411
א' 100412 גב' קרן תמיר יום ג' 17:00-18:00

מעבדת אלקטרוניקה 3 -מעבדה
מעבדת התמחות המיועדת להקניית יסודות ועקרונות של מדידות וסימולציות, בנושאי התמחות בהנדסת אלקטרוניקה, הנתמכות בציוד בדיקה ומערכות מחשבים מתקדמים – יסודות דגימה ועיבוד נתונים Lab VIEW וארבעה ניסויי בחירה בהתאם לקבוצות ההתמחות: 1. מחשבים (הדמיית פרוטוקולי קו, מערכות ספרתיות, מערכת פיתוח למיקרו-מחשבים 2. התקנים (רעש בטרנזיסטור MOS, תאי שמש, VLSI אנלוגי) 3. מחשוב והתקנים (VLSI דיגיטלי, VHDL, ארכיטקטורה וסינתזה של מעגלי VLSI) 4. תקשורת (תקשורת ספרתית, חוג נעול מופע – PLL, רכיבי מיקרוגל פסיביים) 5. תקשורת אופטית (עיבוד נתונים בשיטה האלקטרואופטית, סיבים אופטיים, איפנון אלקטרואופטי) 6. עיבוד אותות (עיבוד אותות דיבור – גלאי Pitch או סינון אדפטדיבי, דחיסת תמונה, עיבוד אותות בזמן אמת – RT DSP) 7. ניסויי התמחות משותפים במעגלים אלקטרוניים (מגברים ליניאריים, משוב שלילי וחיובי, מסננים אקטיביים).

4 ש"ס/ 2 נ"ז/ מ'/ 60
קדם:113254
ב' 114364 מר נחשון עב יום ב' 12:30-16:30 קבוצה 1.
ב' 114364 מר נחשון עב יום ג' 11:00-15:00 קבוצה 2.
ב' 114364 מר נחשון עב יום ד' 8:00-12:00 קבוצה 3 .

פרויקט ב' בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה -פרויקט
פרויקט ב' הינו פרויקט התמחות המבוצע לפי בחירת הסטודנט בבית הספר להנדסה או בתעשייה. מומלץ לבצע פרויקט דו-סמסטריאלי (א' + ב') כדי להתמחות בתחום הנבחר.

8 ש"ס/ 4 נ"ז/ פרו'/ 60
קדם:113257
ב' 114377 ד"ר יותם פלד

תכן בעזרת מחשב של מערכות VLSI -שיעור
עקרונות, אלגוריתמים וכלים לאוטומציה של תכן מערכות VLSI ספרתיות גדולות. ייצוגים של מערכות VLSI. מתודולוגיות של תכן. כלי תכן לסוגיהם. מודלים מבניים והתנהגותיים. שפות ומבני נתונים לתיאור חומרה. אימות סטטי ודינמי. סימולטורים לרמות ייצוג שונות. שיטות לאימות פורמלי, שימוש ב-BDD. סינתזה לוגית אוטומטית, סינתזה של Layout ובעיות אופטימיזציה ברמות הייצוג השונות. ניתוח סטטי של השהיות ומסלולים. סינתזה להשגת יעדי תזמון.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 114341, 114331, 113271
ב' 114381 ד"ר ניסים עמוס  יום ד' 14:00-17:00

תכן בעזרת מחשב של מערכות VLSI -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:114381
ב' 114382 ד"ר ניסים עמוס יום ד' 17:00-18:00

אמינות התקנים במיקרואלקטרוניקה –שיעור
מבוא לאמינות התקנים במיקרואלקטרוניקה ומודלים סטטיסטיים. מנגנוני כשל ברמת התקן, מוצר ומוצר ארוז. מנגנוני כשל הנובעים משימוש במוצרים. מבני בדיקה ובדיקות חשמליות, שיטות האצה, תקנים. נושאים מתקדמים; השפעת  , design for reliability , scaling אמינות זכרונות בלתי נדיפים. מבוא ל- Failure Analysis.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש' / 60
קדם: 112151, 113211, 102131
ב' 113421 טרם נקבע יום א' 12:30-15:30

אמינות התקנים במיקרואלקטרוניקה –תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת' / 60
צ: 113421
ב' 113422 טרם נקבע יום א' 15:30-16:30

מעבדה מתקדמת בתכן VLSI -מעבדה
הניסויים מכסים רמות תכן שונות, מרמת הטרנזיסטור הבודד ועד לרמת מערכת ספרתית, ומשלב תכן המעגל/המערכת, דרך סימולציה, עריכה ואימות.

המעבדה כוללת שישה ניסויים:  תכן עד לרמת מהפך, תכן ברמת שרשרת מהפכים, תכן סוגים שונים של לוגיקה ב- CMOS, רכיבי זיכרון. הניסוי השישי הוא מיני-פרויקט הכולל  תכן יחידה פונקציונאלית עד שלב הסכימה והשלמת תכן היחידה הפונקציונאלית לשלב העריכה ואימות התכן.

6 ש"ס/ 3 נ"ז/ מ'/ 60

צ: 114381
ב' 114394 ד"ר איגור ברוק יום ה' 09:00-15:00

תכנית ההשלמה למערכות הספק – זרם חזק

 

מערכות הספק א'- שיעור
הקניית מושגי יסוד של מערכת אספקה של אנרגיה חשמלית בזרם חילופים; מערכת תלת-מופעית תקינה ומאוזנת, הפועלת במצב מתמיד. לימוד המאפיינים החשמליים והכלכליים של המערכת, לצורך ניתוח פעולת מערכת תקינה קיימת, והתווית דרך התכנון של מערכת אספקה העונה לדרישות צרכני החשמל וספק החשמל.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 11214, 11319, 11217
א' 115011 ד"ר יצחק יזרעאלי יום ו' 8:30-11:30

מערכות הספק א'- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 115011
א' 115012 ד"ר יצחק יזרעאלי יום ו' 11:30-12:30

הינע חשמלי- שיעור
מבוא למערכות הינע חשמלי. מכניקה של הינע . מושג אופיין מכני של מנוע חשמלי  ואופיין מכני של מכונת העבודה. התאמת אופיינים מכנים לקבלת נקודת העבודה היציבה של מערכת הינע.

עקרון הפעולה של מנועים מסוגים שונים: מנוע זרם ישר , מנוע השראה תלת-מופעי, מנוע סינכרוני ומנוע צעד. שיטות שונות של ויסות מהירות במנועים . מעגלי אלקטרוניקת הספק לבקרת מהירות הסיבוב. מערכות תמסורת מכנייות. הפסדים ונצילות . חימום מנוע של הינע חשמלי במשטרי עבודה שונים. בחירת מנוע למערכת הינע הפועלת במשטרים שונים. שיטות בדיקת מנוע אחרי בחירה.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 11214, 11319
א' 115051 מר יורי חצרינוב יום טרם נקבע

הינע חשמלי- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 115051
א' 115052 מר יורי חצרינוב יום טרם נקבע

מעבדה בהמרת אנרגיה- מעבדה
חסר פירוט
2 ש"ס/ 1 נ"ז/ מ'/ 60
קדם:11319
ב' 115064 מר יורי חצרינוב יום ב' 16:30-20:30 קב' 1+2 פעם בשבועיים
ב' 115064 מר יורי חצרינוב יום ג' 16:00-20:00 קב' 3 פעם בשבועיים

מערכות הספק ב' – שיעור
תיאור כללי של מערכת הספק במצבי חירום. יחידות מנורמלות:  חישוב מקורב ומדויק . שיטות לפישוט מעגלי רשתות מעגלי תמורה של מערכת הספק במצב תקין, שיטת יחידות יחסיות. אופייני נתק וקצר של מחולל סינכרוני, משולש פוטיה, קצר תלת-מופעי .קצר מתמיד במחולל סינכרוני, ושיטות שונות לחישוב זרמי קצר במערכות הספק במצב מתמיד. תורת הקצר הפתאומי של מחולל סינכרוני. מקדם הספק ושיטת קיזוז הספקים היגביים. ניתוח ושיטות שונות לחישוב זרמי קצר במערכות הספק מסובכות. ויסות מתחים והספקים היגביים במערכות הספק כולל קווי תמסורת ושנאי חלוקה. סוגי תקלות במערכות הספק, מעגלי תמורה של מערכות במצב תקלה, חישובי מערכות במצבי תקלה סימטריים ולא סימטריים. שיטת הרכיבים הסימטריים לצורך חישוב זרמי קצר לא-סימטריים. הרמוניות במערכות הספק.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 11501
ב' 115021 ד"ר יצחק יזרעאלי יום ד' 16:00-19:00 

מערכות הספק ב' – תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 115021
ב' 115022 ד"ר יצחק יזרעאלי יום ד' 19:00-20:00

מעבדה באלקטרוניקת הספק- מעבדה
חסר פירוט
2 ש"ס/ 1 נ"ז/ מ'/ 60
קדם:11505 במקביל
א' 115074 מר נחשון עב יום ה' 12:00-16:00 קב' 1+2 פעם בשבועיים
א' 115074 מר נחשון עב יום ה' 16:00-20:00 קב' 3 פעם בשבועיים

אלקטרוניקת הספק- שיעור
מטרות ושימושים באלקטרוניקה של מערכות הספק .מושגי יסוד ופרמטרים בסיסיים להערכת איכות הספקת מתח וזרם. ממירי DC-DC. ממירים ממותגים. ממירי  Buck ,Boost, Buck-Boost ,Forward ,Flyback. התקני מוליכים למחצה להספק גבוה (SCR, IGBT,MOSFET,דיודה). מגנטיקה – שיקולים בתכנן סלילים ושנאים. המרות AC-DC. מיישרים בסיסיים: מעגלי RC ,RL ממותגים עם דיודות אידיאליות. מישר חצי גל, מיישר דו-דרכי עם מסנן השראותי, ועם  מסנן קיבולי. מסנן מורכב. Freewheeling diode – recovery of trapped energy . מכפלי מתח. מיישרים מבוקרים על בסיס SCR. הגנות di/dt,dv/dt. המרות: AC-AC   מעגלי יסוד לבקרת הספק חילופין על בסיס SCR. המרת DC-AC :  מהפכים בסיסיים, מהפך דופק מלבני. מהפך תהודה. מערכת בקרה אלקטרונית, סגירת חוג המשוב.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: אין
ק' 115031 מר זאב רובינשטיין טרם נקבע

אלקטרוניקת הספק- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 115031
ק' 115032 מר זאב רובינשטיין טרם נקבע 

טכנולוגיות מתח גבוה- שיעור
עקרונות ציוד מתח גבוה. שדות חשמליים בציוד מתח גבוה. חישוב עוצמת שדה. שיטת המראות. שדה של כדור וטורויד. סיכוך שקול. בידוד חיצוני ובידוד פנימי. חומרי בידוד. חוזק דיאלקטרי. חישוב התנגדות המוליכים. דרכי העברת החום: הסעה חופשית, הסעה מאולצת, קרינה. הולכת חום במצב מתמיד ובתהליכי מעבר. פילוג טמפרטורה לאורך המוליך. תורת המגעים. חישוב התנגדות המגע. תהליכים תרמיים ואלקטרודינאמיים במגעים. כוחות אלקטרודינאמיים בין המוליכים. מוליכים מקביליים ומוליכים ניצבים. מומנט הכיפוף. בחירת חתך המוליך בהתאם לפיזור חום ולכוח אלקטרודינאמי.

3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: אין
ק' 115041 ד"ר אלכסנדר פרבר טרם נקבע 

טכנולוגיות מתח גבוה- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 115041
ק' 115042 ד"ר אלכסנדר פרבר טרם נקבע

דילוג לתוכן