מתעניינים/ות בלימודים במכללה האקדמית כנרת?

שנתון תשפ"א

ראש המחלקה
פרופ' אברהם שיצר

חברי סגל גרעין:
פרופ' אברהם שיצר, ד"ר גדי שמיר, ד"ר נועם וינברג.

חברי סגל מכללה:
פרופ' מוחמד עכאשה, פרופ' חיים אבירם, פרופ' שמעון גפשטיין, ד"ר רן סוצקוורין, ד"ר מירה קיטרון-בלינקוב, ד"ר אוולין זכאי, ד"ר אורי בן יעקב, ד"ר גרוסמן מלכי, ד"ר יותם פלד, ד"ר אופיר מנשה, מר וגנר אודי, מר פיניאן יורם, מר ניר אינסלר, גב' סבטלנה פוסטלניק.

מורים מן חוץ
פרופ' מיכאל גולן, ד"ר סלע-בן דוד אורית, ד"ר וייזר- ביטון רבקה, ד"ר זיו מיקוליצקי,  ד"ר בני טל, ד"ר נפתלי ברודסקי, ד"ר יוליה-סירוטה פבלודסקי, ד"ר חאלד גומיד, ד"ר אייזנר עידן, ד"ר חמודה זיאד, ד"ר שמואל גזית, גב' מיי רחל, מר קובי פלשקס, עו"ד איילת בן עמי, גב' סבטה ברלס, מר אורי שחם, גב' אוקסנה ניר, מר רונן ראובן, מר חצרינוב יורי, מר אסלן ערן, מר מדמון אוהד, מר רומן גלגור, מר עזאיזה עבד אלחכים.

רכזת המחלקה
גב' הילה סעדה
טל: 04-6653723
פקס: 077-5653723
שעות קבלה : ימים א'-ה' בין השעות 09:30-12:00  13:30-15:00 במשרד בית הספר להנדסה
אימייל: hila@kinneret.ac.il

מטרת הלימודים

תכנית הלימודים נועדה להכשיר מהנדסים שיבינו וידעו לתכנן, להקים ולהפעיל מערכות גז וכן לפעול בכל תחומי האנרגיה – מקורות אנרגיה מתחדשים (כגון אנרגיה סולרית, אנרגיית רוח וביו-דלקים), הפקת גז ממאגרי גז גיאולוגיים, תכנון, פיתוח, בקרה ותחזוקה של מערכות אנרגיה, ותכנון פיתוח ותחזוקה של רשתות הולכה, אגירה ואחסון גז, בעיקר בכל הנוגע למשק הישראלי. מהנדסים אלה יבינו את מערכות האנרגיה וידעו לפעול תוך הבנת המגבלות, לרבות אלה הנובעות מיחסי הגומלין בין אנרגיה לסביבה. התכנית תתמקד בעיקר בנושאים הקשורים למערכות הובלה, חלוקה, טיפול, אחסון ואגירה של גז טבעי.

מבנה הלימודים

התכנית מורכבת מ-160 נקודות זכות הנלמדות במשך 8 סמסטרים.

תכנית הלימודים במחלקה בנויה משלושה רבדים:

  • קורסי יסוד – בעיקר מתמטיקה, פיסיקה וכימיה, המקנים תשתית ידע רחבה ומעמיקה. חלק זה הוא נכס חשוב המהווה בסיס לכל הכשרה הנדסית, עם התאמות לפי הדרישות הספציפיות של כל מקצוע.
  • קורסי הנדסה בסיסיים – כגון: מבוא לאנרגיה, מבוא להנדסת חומרים, מכניקת הזורמים, מעבר חום ומסה ומבוא לבקרה – המקנים ידע בסיסי רחב בדיסציפלינות השונות המהוות את הבסיס ומשיקות להנדסת אנרגית גז ונפט, ומטרתן להכשיר את הסטודנט לפעילות בכל ענף מקצועי הקשור בתעשייה זו.
  • קורסי התמחות – כגון: דלקים ותכונותיהם, מתקני כוח וחום, תהליכי הפרדה, נפט גולמי ומוצריו, ביו-דלקים, אנרגיות מתחדשות, קדיחת בארות נפט ואיכות הסביבה – הכוללים נושאים העומדים במרכז עיסוקיו של מהנדס בתעשיות אנרגית גז ונפט.
  • פרויקט מסכם בהנחיית אנשי מקצוע מהתעשייה בו מיישם הסטודנט את הידע שצבר במהלך הלימודים לפתרון בעיה הנדסית משמעותית.

תכנית הלימודים לסטודנטים המתחילים בתשפ"א

שנה א'

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
111101 מבוא למדעי המחשב הרצאה 4.5 3
111102 מבוא למדעי המחשב תרגיל 0 2
111104 מבוא למדעי המחשב מעבדה 0 1
101011 חדו"א 1 הרצאה 5 4
101012 חדו"א 1 תרגיל 0 3
101031 אלגברה ליניארית הרצאה 5 4
101032 אלגברה ליניארית תרגיל 0 3
161101 כימיה כללית הרצאה 4 3
161102 כימיה כללית תרגיל 0 2
161111 מבוא לאנרגיה הרצאה 2.5 2
161112 מבוא לאנרגיה תרגיל 0 1
161121 מבוא להנדסת חומרים הרצאה 2.5 2
161122 מבוא להנדסת חומרים תרגיל 0 1
101021 חדו"א 2 הרצאה 5 4
101022 חדו"א 2 תרגיל 0 3
101041 משוואות דיפרנציאליות רגילות הרצאה 3.5 3
101042 משוואות דיפרנציאליות רגילות תרגיל 0 1
101251 פיסיקה 1 הרצאה 4 3
101252 פיסיקה 1 תרגיל 0 2
101254 פיסיקה 1 מעבדה 0 1
161131 כימיה אורגנית הרצאה 4 3
161132 כימיה אורגנית תרגיל 0 2
161144 מעבדה בכימיה לאנרגיה מעבדה 1.5 3
סה"כ לשנה א' 41.5 56

 שנה ב'

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
151121 כימיה פיזיקלית הרצאה 2.5 2
151122 כימיה פיזיקלית תרגיל 0 1
162181 תרמודינמיקה הרצאה 4 3
162182 תרמודינמיקה תרגיל 0 2
102261 פיסיקה 2 הרצאה 4 3
102262 פיסיקה 2 תרגיל 0 2
102264 פיסיקה 2 מעבדה 0 1
162161 מכניקת זורמים הרצאה 4 3
162162 מכניקת זורמים תרגיל 0 2
102061 משוואות דיפרנציאליות חלקיות הרצאה 2.5 2
102062 משוואות דיפרנציאליות חלקיות תרגיל 0 1
162171 מעבדה בכימיה אורגנית מעבדה 1.5 3
  קורס לימודים כלליים הרצאה 2 2
162151 מכניקת מוצקים הרצאה 4 3
162152 מכניקת מוצקים תרגיל 0 2
162201 מבוא לבקרה הרצאה 2.5 2
162202 מבוא לבקרה תרגיל 0 1
162191 מעבר חום ומסה הרצאה 4 3
162192 מעבר חום ומסה תרגיל 0 2
162211 הנפט הגולמי ומוצריו 1 הרצאה 2 2
162221 דלקים ותכונותיהם הרצאה 2.5 2
102091 אנליזה נומרית הרצאה 4 3
102092 אנליזה נומרית תרגיל 0 1
102094 אנליזה נומרית מעבדה 0 1
162234 מעבדה במכניקת זורמים מעבדה 1.5 3
  סה"כ לשנה ב'   41 52

 שנה ג'

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
163251 סימולציה תהליכית הרצאה 4.5 2
163252 סימולציה תהליכית תרגיל 0 2
163254 סימולציה תהליכית מעבדה 0 3
163261 ניזול גז טבעי הרצאה 2.5 2
163262 ניזול גז טבעי תרגיל 0 1
163271 עיבוד וטיפול בגז הטבעי הרצאה 3 2
163272 עיבוד וטיפול בגז הטבעי תרגיל 0 2
163281 ביו דלקים הרצאה 2.5 2
163282 ביו דלקים תרגיל 0 1
163351 הנפט הגולמי ומוצריו 2 הרצאה 3 3
163331 מבוא לגיאולוגיה הרצאה 3.5 3
163332 מבוא לגיאולוגיה תרגיל 0 1
164441 מבוא להנדסת חשמל הרצאה 2.5 2
164442 מבוא להנדסת חשמל תרגיל 0 1
163321 תכנון מערכות הובלה ואחסון גז ונפט הרצאה 4.5 3
163322 תכנון מערכות הובלה ואחסון גז ונפט תרגיל 0 3
164391 מבוא לאקספלורציה גאופיסית של מאגרי גז ונפט הרצאה 3.5 3
164392 מבוא לאקספלורציה גאופיסית של מאגרי גז ונפט תרגיל 0 1
163291 תהליכי הפרדה הרצאה 4 3
163282 תהליכי הפרדה תרגיל 0 2
163361 מתקני כוח וחום הרצאה 2.5 2
163362 מתקני כוח וחום תרגיל 0 1
143191 כלכלה למהנדסים הרצאה 2.5 2
143192 כלכלה למהנדסים תרגיל 0 1
164371 סטטיסטיקה ואמינות הרצאה 3 2
164372 סטטיסטיקה ואמינות תרגיל 0 2
  סה"כ לשנה ג'   41.5 52

 שנה ד'

קוד קורס שם הקורס סוג שיעור נ"ז ש"ס
164401 קדיחה וגימור של בארות גז ונפט הרצאה 3.5 3
164402 קדיחה וגימור של בארות גז ונפט תרגיל 0 1
164417 פרויקט בהנדסת אנרגיית גז ונפט 1 פרויקט 4 8
164421 הנדסת מאגרי גז ונפט הרצאה 4.5 4
164422 הנדסת מאגרי גז ונפט תרגיל 0 1
163341 אנרגיות מתחדשות הרצאה 2.5 2
163342 אנרגיות מתחדשות תרגיל 0 1
163304 מעבדה בתהליכי הפרדה מעבדה 1.5 3
163311 טורבינות ומדחסים הרצאה 3 2
163312 טורבינות ומדחסים תרגיל 0 2
164381 בקרה ומדידה של זרימת גז טבעי הרצאה 3 2
164382 בקרה ומדידה של זרימת גז טבעי תרגיל 0 2
164431 אנרגיה וסביבה הרצאה 3 2
164432 אנרגיה וסביבה תרגיל 0 2
164457 פרויקט בהנדסת אנרגית גז ונפט 2 פרויקט 4 8
164461 כלכלת אנרגיה הרצאה 2.5 2
164462 כלכלת אנרגיה תרגיל 0 1
164471 תחיקה איכות ואמינות בהנדסת אנרגיה הרצאה 2.5 2
164472 תחיקה איכות ואמינות בהנדסת אנרגיה תרגיל 0 1
  לימודים כלליים הרצאה 2 2
  סה"כ לשנה ד'   36 51

 

מבוא למדעי המחשב -שיעור
שפת C. מבנה המחשב. גישה אלגוריתמית לפתרון בעיות. מושגי יסוד ותכנות בשפת C. פיתוח תכניות מלמעלה למטה. תכנות מבני. כתיבה ובדיקה מלמטה למעלה. ניפוי שגיאות. תכנון הדפסות ביקורת. הוכחת נכונות חלקית ושלמה של תכניות. מדדים ליעילות האלגוריתם: סיבוכיות זמן וזיכרון. סיבוכיות פלינומיאלית ואקספוננציאלית. דוגמאות לאלגוריתמים אקראיים. בעיות שלא ניתנות להכרעה. מחסנית. תור. ייצוגים של ביטויים אריתמטיים ומימוש חישובם באמצעות מחסנית. רקורסיה ומימושה. חיפוש לעומק. מיון יעיל.
2 ש"ס / 4 נ"ז / ש' / 60
קדם: אין
א' 111101 ד"ר מלכי גרוסמן יום ב' 13:00-16:00

מבוא למדעי המחשב -תרגיל
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 111101, 111104
א' 111102 מר רומן גלגור יום ה' 14:00-16:00

מבוא למדעי המחשב -מעבדה
2 ש"ס / 0 נ"ז / מ' / 60
צ: 111101, 111102
א' 111104 מר רומן גלגור יום ה' 16:00-17:00

חדו"א 1 -שיעור
המספרים הממשיים. פונקציה ממשית של משתנה ממשי יחיד: גבולות ורציפות, רציפות על קטע סגור, פונקציות מונוטוניות ופונקציות הפוכות. גזירות והמשפטים היסודיים של החשבון הדיפרנציאלי. משפט טיילור, כלל לופיטל, חקירת פונקציה. פונקציה קדומה ושיטות אינטגרציה. אינטגרל מסוים ותכונותיו, פונקציות אינטגרביליות, משפטים יסודיים של החשבון האינטגרלי, אינטגרל מוכלל. סדרות וטורים אינסופיים של מספרים ממשיים. טורי חזקות.
4 ש"ס/ 5 נ"ז/ ש'/ 60

קדם: סיווג במתמטיקה- חדו"א
א' 101011 ד"ר עידן איזנר יום ד' 08:00-12:00
ב' 101011 ד"ר אוולין זכאי יום ב' 08:00-12:00

חדו"א 1 -תרגיל
3 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101011
א' 111102 מר ניר אינזלר יום ג' 15:00-18:00
ב' 111102 מר ניר אינזלר יום ה' 14:00-17:00

אלגברה לינארית -שיעור
שדות, מספרים מרוכבים. וקטורים ב-3R. מערכות משוואות ליניאריות ומטריצות. שיטת החילוץ, מטריצה הפיכה, דטרמיננטים. מרחבים ליניאריים, בסיס ומימד. טרנספורמציות ליניאריות, ייצוג ע"י מטריצות, דמיון. ערכים עצמיים, לכסון, משפט קיילי-המילטון, מרחבי מכפלה פנימית, תהליך גרם-שמידט. טרנספורמציות אוניטריות והרמיטיות. מטריצות סימטריות.
4 ש"ס/ 5 נ"ז/ ש'/ 60

קדם: סיווג במתמטיקה- אלגברה
א' 101031 ד"ר אורית סלע בן דוד יום ב' 08:00-14:00
ב' 101031 ד"ר אורית סלע בן דוד יום ד' 08:00-12:00

אלגברה לינארית –תרגיל
3 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101031
א' 101032 מר יורם פיניאן יום ג' 12:00-15:00
ב' 101032 מר יורם פיניאן יום ג' 10:00-13:00

כימיה כללית – שיעור
מושגי יסוד, מבנה האטום, אורביטלים, הטבלה המחזורית, הקשר הכימי, מבני לואיס, אורביטלים מוכלאים, נוסחה אמפירית ומולקולרית, חישובים מתוך משוואות כימיות, תגובות עודף וחוסר, חישובי ניצולת, משפחות של חומרים אורגניים.  תגובות שיווי משקל, תגובות חומצה בסיס ותגובות שיווי משקל יוני.
3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: אין
א' 161101 ד"ר רבקה וייזר ביטון יום ה' 08:00-12:00

כימיה כללית – תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 161101
א' 161102 ד"ר רבקה וייזר ביטון  יום ה' 11:00-13:00

מבוא לאנרגיה- שיעור
סקירה היסטורית-עד 1750, עידן הפחם, עידן הנפט; מקורות אנרגיה עכשוויים;  שימושים אחרים של מקורות אנרגיה-התעשיות הפטרוכימיות, דשנים וכו', התמרת גז לדלקים נוזליים (GTL); אנרגיה כלכלה וגיאופוליטיקה; אנרגיה ואיכות הסביבה; התחממות עולמית מאזן 2CO, שתי גישות; אנרגיות מתחדשות-רוח, שמש, ביו-דלקים ואחרות ;אנרגיות פוסיליות לא קונבנציונליות; תחזית מקורות אנרגיה עד 2050.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ה'/ 60
קדם: אין
א' 161111 ד"ר שמואל גזית יום א' 13:00-15:00

מבוא לאנרגיה- תרגיל
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
צ: 161111
א' 161112 ד"ר שמואל גזית יום א' 15:00-16:00

מבוא להנדסת חומרים -שיעור
הקורס כולל הקדמה, הגדרות ייסוד וסווג סוגי החומרים השונים. בהמשך מפרט הקורס את הקשר שבין מבנה החומר ותכונותיו, בעיקר תכונותיו המכאניות: תכונות חוזק במתיחה. הקורס עובר לתיאור מבנה גבישי של חומרים / קריסטלוגרפיה ובהמשך מפרט פגמים במבנה הגבישי ונקעים, אותם גורמי המיקרו מבנה המשפיעים על החוזק. הקורס מפרט תכונות מכאניות נוספות של חומרים: קשיות, חסינות לשבר, התעייפות, וזחילה. בהמשך מפרט הקורס דיאגראמות פאזות של חומרים, דיאגרמת ברזל פחמן ועקומות TTT. מכאן מפרט הקורס את מנגנוני החיזוק בפלדות ונתכי אלומיניום. לבסוף מביא הקורס סקירה על חומרים פלדות, נתכי אלומיניום, תהליכי קורוזיה, ופלדות בלתי מחלידות וכן פולימרים וחומרים פלסטיים.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 161101
ב' 1611121 ד"ר רן סוצקוורין יום ג' 13:00-15:00

מבוא להנדסת חומרים -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101021
ב'  1611122 גב' ברלס סבטלנה יום ג' 15:00-16:00

חדו"א 2 -שיעור
וקטורים, מכפלה סקלרית ווקטורית. גיאומטריה במרחב. תכונות יסודיות של פונקציות ממשיות של כמה משתנים. חקירת פונקציות של כמה משתנים. פונקציות סתומות. אינטגרלים מרובים ותכונות יסודיות. שיטות אינטגרציה ונוסחת החלפת המשתנים באינטגרלים מרובים. אנליזה וקטורית. אינטגרלים קוויים ומשטחיים מהסוגים השונים. נוסחאות גרין, סטוקס והדיברגנס. שימושים בגיאומטריה ובפיסיקה.
4 ש"ס/ 5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101011, 101031
ב' 101021 ד"ר אוולין זכאי יום ג' 08:30-12:30
ק' 101021 טרם נקבע מרצה, יום ושעה טרם נקבעו

חדו"א 2 -תרגיל
3 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101021
ב'  101022 מר ניר אינזלר יום ד' 08:00-11:00
ק' 101022 טרם נקבע מרצה, יום ושעה טרם נקבע

משוואות דיפרנציאליות רגילות -שיעור
משוואות מסדר ראשון: ליניאריות, משוואות ניתנות להפרדה, משוואות מדויקות, גורם אינטגרציה, משוואות הומוגניות, משפחות אורתוגונאליות. משפט קיום ויחידות. משוואות ליניאריות מסדר N: משוואות הומוגניות ואי הומוגניות. מערכות של משוואות דיפרנציאליות. התרת משוואות ע"י טורי חזקות, משוואת בסל.
3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 101011, 101031
ב' 101041 ד"ר אורית בן דוד  יום ה' 14:00-17:00
ק' 101041 טרם נקבע מרצה, יום ושעה טרם נקבעו

משוואות דיפרנציאליות רגילות -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:101041
ב' 101042 מר יורם פיניאן יום ב' 12:00-13:00, קבוצה חסומה נוספת יום ב' 13:00-14:00
ק' 101042 טרם נקבע מרצה, יום ושעה טרם נקבעו

פיסיקה 1 –שיעור
מבוא מתמטי, קינמטיקה, חוקי ניוטון, מערכות ייחוס ומערכות מואצות, עבודה ואנרגיה, תקיפה ותנע, תנע זוויתי, מכניקה של גופים קשיחים, תנועה הרמונית ותנודות.
3 ש"ס/ 4.5 נ"ז/ ש'/ 60
ב' 101251 פרופ' מוחמד עכאשה יום ב' 14:30-17:30

פיסיקה 1 -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 101251, 101254
ב' 101252 מר חן שלם יום ג' 17:00-19:00

פיסיקה 1 -מעבדה
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ מ'/ 60
צ: 101252, 101251
ב' 101254 גב' רחל מיי יום ה' 10:00-12:00 קב' 1+2 (מעבדה פעם בשבועיים).

כימיה אורגנית -שיעור
מבוא לכימיה אורגנית, פחממנים, סטריוכימיה, אלקיל הלידים, אלקנים, אלקינים ופחממנים ציקלים, ארומטיות, כוהלים, אתרים ואפוקסידים, קטונים אלדהידים וחומצות קרבוקסיליות, אמינים אמידים וחומצות אמינו, קביעת מבנה, Syngas.
3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 161101
ב' 161131 ד"ר רבקה וייזר ביטון יום ד' 14:00-17:00

כימיה אורגנית -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 161131
ב' 161132 ד"ר רבקה וייזר ביטון יום ד' 17:00-19:00

מעבדה בכימיה כללית – מעבדה
גזים אידיאליים (חוק בויל, שרל וקביעת שקולות של יסודות), סוגי תגובות כימיות, אנליזה וולומטרית כולל שיטות פוטנציומטריות, שיטות קונדוקטומטריות, ספקטרופוטומטריה, כרומטוגרפיה, שיטות אלקטרוכימיות, קינטיקה וקביעת פרמטרים תרמודינמיים.
3 ש"ס/ 1.5 נ"ז/ מ'/60
קדם: 161101
ב' 161144 טרם נקבע מרצה יום א' 09:00-15:00 קב' 1+2 פעם בשבועיים

כימיה פיזיקלית- שיעור
תרמודינמיקה: חום ועבודה, החוק הראשון של התרמודינמיקה, אנתלפיה, קיבול חום, תהליכים ספונטניים והפיכים, אנטרופיה והחוק השני, החוק השלישי של התרמודינמיקה, אנרגיה חופשית, קבועי שיווי משקל והטמפרטורה, גישה תרמודינמית לתכונות קוליגטיביות .
נוזלים: מודל מיקרוסקופי, שיווי משקל בין פאזות, לחץ אדים, דיאגרמת פאזות, מעברי פאזות. תמיסות אידיאליות, חוק ראול, תכונות קולגטיביות.
קינטיקה כימית: סדרי ריאקציות-תאוריה וקביעה נסיונית, הקשר בין סדר ומנגנון הריאקציה, הקשר בין קבועי מהירות לקבוע שיווי המשקל, השפעת הטמפרטורה על קבוע המהירות, קינטיקת מצב עמיד.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/60
קדם: 161101
א' 151121 ד"ר רן סוצקוורין  יום א' 14:00-16:00

כימיה פיזיקלית- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 151121
א' 151122 גב' רחל מיי יום א' 13:00-14:00

תרמודינמיקה- שיעור
המקצוע עוסק בהנחלת עקרונות התרמודינמיקה וניתוח תהליכים בעזרת כלים תרמודינמיים. הקורס יכיל את הנושאים הבאים : מושגי יסוד, אנרגיה והחוק הראשון, חישובי אנרגיה עבודה וחום, החוק הראשון למערכות פתוחות, משוואות מצב, התורה הקינטית של הגזים, החוק השני, מחזור קרנו, אנטרופיה , חישוב תכונות תרמודינמיות, ש"מ בין פאזות, מכונות חום  ומשאבות חום, ש"מ בין פאזות במערכות רב מרכיביות, חישוב הרכבים בתמיסות אידאליות ולא אידיאליות, מקדמי פעילות, תמיסות אלקטרוליטיות, שיווי משקל כימי, חישוב הרכבים בש"מ.
3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 101011, 101251
ב' 162181 פרופ' אברהם שיצר יום ד' 09:00-12:00

תרמודינמיקה- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:162181
ב' 162182 פרופ' אברהם שיצר יום ב' 08:00-10:00

פיסיקה 2- שיעור
חוק קולון, השדה החשמלי, חוק גאוס, אנרגיה אלקטרוסטאטית ופוטנציאל חשמלי, סיכום משוואות האלקטרוסטאטיקה,  מוליכים בש.מ. אלקטרוסטאטי, קיבול חשמלי, זרם והתנגדות, כא"מ ומעגלים חשמליים
מטענים וזרמים בשדה מגנטי, מקורות השדה המגנטי (חוק ביו-סוור וחוק אמפר, השראה מגנטית, השראות
זרם ההעתקה ומשוואות מקסוול.
3 ש"ס/ 4.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 101251, 101011, 101021 במקביל
א' 102261 פרופ' מוחמד עכאשה יום א' 09:00-12:00

פיסיקה 2- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 102261
א' 102262 גב' סבטלנה פוסטלניק יום ד' 16:00-18:00

פיסיקה 2- מעבדה
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ מ'/ 60
צ: 102261, 102262
א' 102264 מר אודי וגנר יום ג' 09:00-11:00 קב' 1+2 פעם בשבועיים.

מכניקת זורמים- שיעור
המקצוע עוסק בעקרונות מעבר תנע בזורמים ויישומם ההנדסי. מושגי יסוד: רצף, מאמץ, צמיגות. הידרוסטטיקה. קינמטיקה: תאור התנועה בשיטת לגראנז' ואוילר. תיאורית הטרנספורט של ריינולדס. קווי זרימה ערבוליות. מאזני מסה תנע ואנרגיה. משוואת הרציפות, דינמיקה מאמצים. חוק ניוטון. מאזני תנע, משוואת התנועה, זרימה למינרית חד-כיוונית. זרימה זוחלת. שכבות גבול, משוואת ברנולי, זרימה טורבולנטית. זרימה במובילים סגורים וצנרת, מכשירי מדידה, עקרונות זרימה דחיסה (גז),הצרה והתפשטות אדיאבטית, גלי הלם בצנרת, זרימה דו-פאזית.
3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: אין.
א' 162161 ד"ר נועם וינברג יום ג' 11:00-14:00

מכניקת זורמים- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 162161
א' 162162 ד"ר נועם וינברג יום ג' 14:00-16:00

משוואות דיפרנציאליות חלקיות -שיעור
דיון כללי על משוואות דיפרנציאליות חלקיות ותנאים מצורפים. התרת משוואות מסדר ראשון. בעיית קושי וקווים אופייניים. מיון משוואות דיפרנציאליות מסדר שני והבאתם לצורה קנונית. בעיה מוצגת היטב. משוואת הגלים ומשוואת הטלגרף. שיטת דלמבר. שיטת הפרדת משתנים ובעיית שטורם-ליוביל (סקירה). משוואת החום. משוואת לפלס ופואסון. עיקרון המקסימום והמינימום.
2 ש"ס/ 3 נ"ז/ ש'/ 60
101041, 101021
א' 102061 ד"ר עידן אייזנר יום ד' 14:00-16:00

משוואות דיפרנציאליות חלקיות -תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ:102061
א' 102062 מר יורם פיניאן יום ב' 10:00-12:00

מעבדה בכימיה אורגנית- מעבדה
כללי בטיחות, הכרות עם כלים ומתקנים השימושיים בכימיה אורגנית, דרישות להגשת דו"ח מעבדה, שיטות עבודה לסינתזה ולניקוי ובידוד חומרים: זיקוק פשוט של תערובת, זיקוק למקוטעין, גיבוש, מיצוי, הפרדה, כרומטוגרפיה (עמודה ובשכבה דקה TLC  (. עבודה עם מכשור במעבדה כולל אוופורטור, מכשיר למדידת נקודת התכה, בדיקת חומרים ב- UV ועוד…  הפרדת תערובות, תגובות לזיהוי כהלים ואמינים, קביעת רוויון או אי רוויון של חומרים. בידוד  b – קרוטן וכלורופיל מעלי תרד בעזרת שיטות כרומטוגרפיות, אסטריפיקציה והידרוליזה של אסטרים, דהידרציה של -2 מתיל ציקלוהקסאנול, תגובות אסטריפיקציה – הכנת אספירין, מעבדה בפולימרים, הפקת קופאין, ביו דיזל.
3 ש"ס/ 1.5 נ"ז/ מ'/60
קדם: 161131
א' 162174 טרם נקבע מרצה יום ב' 12:00-18:00 קבוצה 1+2 (מעבדה אחת לשבועיים)

מכניקת מוצקים- שיעור
וקטורים, כוחות ומומנטים, שקילות, שווי משקל של מערכות ומבנים (דג"ח), מסבכים, מסגרות ומכונות, חיכוך, עומסים מפורסים, מרכזי כובד, מהלכי כוחות ומומנטים בקורות, מאמץ ועיבור, חוק הוק, גזירה, כשל (חד צירי),  בעיות בלתי מסוימות, עיבורים תרמיים (חד צירי), תזוזות ועיבורים במסבכים פשוטים, פיתול עבודה וירטואלית, מאמצים במכלי לחץ (דקי דופן).
3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 101251, 101031
ב' 162151 או 151131 ד"ר נועם וינברג יום א' 13:00-16:00

מכניקת מוצקים- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 162151
ב' 162152 או 151132  ד"ר נועם וינברג יום א' 16:00-18:00

מבוא לבקרה- שיעור
מבוא, מערכות משוב ומושגים כלליים בבקרה, פונקציית התמסורת של מערכת (חזרה), יציבות מערכת וקריטריון היציבות של ראוט, סיווג מערכות, מקדמי שגיאה סטטיים ושגיאות מצב מתמיד במערכות בקרה, בקרים תעשיתיים  P, PI, PID ותכונותיהם, מיקום גיאומטרי של שורשים (מג"ש) וכללים לשרטוט מקורב של עקומת מג"ש, תכן בקרים באמצעות שיטת מיקום גיאומטרי של שורשים, תגובת תדירות ודיאגרמת בודה (רוחב סרט, שולי יציבות),  תכן בקרים (רשתות קיזוז) באמצעות דיאגרמת בודה, דיאגרמת נייקויסט וקריטריון היציבות של נייקויסט.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 101031, 101011, 101021.
ב' 162201 ד"ר יותם פלד יום ג' 14:00-16:00

מבוא לבקרה- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 162201
ב' 162202 ד"ר יותם פלד יום ג' 16:00-17:00

מעבר חום ומסה- שיעור
המקצוע עוסק בתופעות מעבר חום ויישומן ההנדסי במתקני מעבר חום וכן בעקרונות תופעות מעבר חומר. כמו כן המקצוע עוסק בעקרונות זרימת פלואידים. הקורס יעסוק במנגנוני מעבר חום, מאזני מסה וחום, משוואות התנועה, זרימה למינרית וטורבולנטית, משוואת ברנולי, מכשירי מדידה ומשאבות .
3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 151121, 162161
ב' 162191 ד"ר נועם וינברג יום ה' 13:00-16:00

מעבר חום ומסה- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 162191
ב' 162192 ד"ר נועם וינברג יום ה'

הנפט הגולמי ומוצריו 1 – הרצאה
2 ש"ס/ 2 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16110,16113,16219,15112
ב' 162211 ד"ר נפתלי ברודסקי יום ה' 08:00-10:00

דלקים ותכונותיהם- שיעור
פחם: סוגי הפחם ותכונותיהם, שימושים עיקריים, יצור דלקים מפחם, דלקים מנפט גולמי: גפ"ם, בנזין, קרוסין, סולר, מזוט, אתנול וביו דיזל, גז טבעי: גז טבעי כדלק תחבורה, GTL, הנעה הבריית, חשמלית ותאי דלק, דלקים ואיכות הסביבה, מתקני טיפול במזהמים, כלכלת דלקים.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 161111, 161131
ב' 162221 ד"ר נפתלי ברודסקי יום ה' 10:30-12:30

אנליזה נומרית -שיעור
מבוא, חשבון שגיאות, קירובים לפונקציות, אינטרפולציה, ריבועים מינימליים ופולינומים אורתוגונליים, גזירה ואינטגרציה נומרית. פתרון משוואות לא-לינאריות. מבוא לפתרון נומרי של משוואות דיפרנציאליות רגילות. פתרון בעיות נומריות מסוגים שונים, תוכנות ספריית פתרונות, הכרה ושימוש בספריות קיימות. סדנת היכרות עם תכנת MATLAB
3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם:101041, 101021,111101
ב' 102091 ד"ר עידן אייזנר יום ג' 08:00-11:00

אנליזה נומרית  -תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 102091
ב' 102092 ד"ר יוליה סירוטה- פבלודסקי יום ג' 11:00-12:00

אנליזה נומרית -מעבדה
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ מ'/ 60
צ: 102091, 102092
ב' 102094 ד"ר יוליה סירוטה- פבלודסקי  יום ג' 12:00-13:00

מעבדה במכניקת זורמים- מעבדה
התקן וונטורי, שיטות למדידת ספיקה, ניסוי ריינולדס וחקירת משטרי זרימה בצינור, זרימה בצינורות, הפסדי עומד ומהלך קווי עומד, חקירת אפיין משאבה צנטריפוגלית וחיבורי משאבות, זרימת גז בצינור בלחצים שונים, השפעת הרחבות והצרות, זרימת גז בצינור-מדידות והשפעת אביזרי צנרת ואמצעי בקרה, דחיסה וניזול של גז, זרימה דו פאזית (מפלי לחץ מים בצנרת עם בועות אויר).
3 ש"ס/ 1.5 נ"ז/ מ'/ 60
קדם: 162161, 162181 במקביל
ב' 162234 מר אהוד וגנר + ד"ר נועם ויינברג יום ב' 11:00-16:00 (מעבדה פעם בשבועיים)

סימולציה תהליכית- שיעור
מטרת המקצוע להקנות ידע וניסיון בשימושי סימולציה של תהליכים כימיים. יחידה זו תציג את התפקיד ואת השימוש בכלים סימולציה בתהליך עיצוב ופיתוח ידע של שיטות תהליך סימולציה וגישות שניתן להשתמש בהם במגוון רחב של בעיות תכנון הנדסי כימי במגוון רחב של תעשיות. החומר הנלמד משלב שימושי סימולציה בנושאים הבאים: מאזני חומר ואנרגיה, מעבר מסה וחום, תרמודינמיקה, קינטיקה ותהליכי הפרדה. במסגרת הקורס התלמידים יפתחו ידע ומיומנויות באמצעות פרויקטים ותרגילים.
2 ש"ס/ 4.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16110, 16220, 16219, 16222
א' 163251 ד"ר רן סוצקוורין יום ג' 09:00-11:00

סימולציה תהליכית- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 163251, 163254
א' 163252 ד"ר רן סוצקוורין יום ג' 11:00-13:00

סימולציה תהליכית- מעבדה
3 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 163251, 163252
א' 163234 ד"ר רן סוצקוורין יום א' 09:00-12:00

ניזול גז טבעי- שיעור
שוק הגז העולמי –מקורות  צרכנים ושינוע, מערכות קריוגניות-חומרים ותקנים, מדחיסים, מתקני ניזול, טיפול מקדים בגז לניזול, אחסון גז טבעי נוזלי, אוניות גז טבעי נוזלי, מתקני איוד מחדש, בטיחות במערכות גז נוזלי, עלויות ניזול ואחסון של גז טבעי.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16217, 16219, 16220, 16222
א' 163261 טרם נקבע מרצה יום ב' 09:00-11:00

ניזול גז טבעי- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/60
צ: 163261
א' 163262 טרם נקבע מרצה יום ב 11:00-12:00

עיבוד וטיפול בגז טבעי- שיעור
תכונות פיזיקליות וכימיות של גזים טבעיים גולמיים:נתוני שווי משקל גז-נוזל וחישובים, זרימה של גז ותערובות גז נוזל, הפרדה של תערובות גז-נוזל, מעבר חום בטיפול בגז, יצור של גז טבעי והנוזלים הקשורים, עקרונות תכנון ותפעול של טיפול והזרמה של גז טבעי, קירור ודחיסה, קביעת נקודת הטל של גז טבעי, השבת גפ"ם, הפרדת והשבת גופרית.
2 ש"ס/ 3 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16110, 16113, 16219, 16217, 16218
א' 163271 מר ירון נמרוד יום ב' 13:00-15:00

עיבוד וטיפול בגז טבעי- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 163271
א' 163272 מר ירון נמרוד יום ב' 15:00-17:00

ביו דלקים- שיעור
הקורס יתאר את השטח המתפתח של ביו דלקים  כמקור לייצור אנרגיה מתחדשת. הנושאים שיועלו בקורס כוללים את הכימיה של הביו דלקים לסוגיהם, הביולוגיה של צמחי הביו דלקים, האספקטים הביוכימיים והגנטיים לפיתוח הדור הבא של ביו דלקים, טכנולוגיות לעיבוד הביו דלקים, האספקטים הכלכליים והשפעות  הגלובליות של הביו דלקים על הסביבה.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16110, 16111
א' 163281 פרופ' שמעון גפשטיין וד"ר בני טל יום א' 13:00-15:00

ביו דלקים- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 163281
א' 163282 פרופ' שמעון גפשטיין וד"ר בני טל יום א' 15:00-16:00

הנפט הגולמי ומוצריו 2 – הרצאה
3 ש"ס/ 3 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16221
א' 163351 ד"ר נפתלי ברודסקי יום ה' 14:00-17:00

מבוא לגאולוגיה- שיעור
עקרונות  ומושגי יסוד בגיאולוגיה, חומרי כדור הארץ: מינרלים, סלעים מגמטים, וולקנים, סדימנטרים ומטמורפים. סטרטיגרפיה וזמן גיאולוגי. דפורמציה ומבנים גיאולוגיים, מפות גיאולוגיות; רעידות אדמה וסיכונים סיסמיים. מבנה כדה"א וטקטוניקת הלוחות. הידרוגיאולוגיה. גיאולוגיה של גז ונפט: היוצרות, נדידה ואגירה של הידרוקרבונים. גיאולוגיה של ישראל וסביבתה.
3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16221, 16111
א' 163331 ד"ר גדי שמיר יום ה' 09:00-12:00

מבוא לגאולוגיה- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/60
צ: 163331
א' 163332 ד"ר גדי שמיר יום ה' 12:00-13:00

תכנון מערכות הובלה ואחסון גז ונפט- שיעור
תכנון מתקני טיפול והולכת גז ומתקני הולכה ואחסון נפט; שיקולי בטיחות ואיכות סביבה בתכנון; הכנת פרויקט קבוצתי על פי עקרונות אלה; הכנת תזרים תהליכי ותזרים מכני; הכנת מערך ציוד; הכנת מפרטי צנרת וציוד  ליצור ולרכישה; הערכת עלויות הקמה; הערכת עלויות תפעול.
3 ש"ס/ 4.5 נ"ז/ ש'/60
קדם: 16327, 16221
ב' 163321 מר יפה-אלוין אהרן יום ג' 09:00-12:00

תכנון מערכות הובלה ואחסון גז ונפט- תרגיל
3 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 163321
ב' 163322 מר יפה-אלוין אהרן יום ג' 13:00-16:00

מבוא לאקספלורציה גאופיסית של מאגרי גז ונפט- שיעור
במסגרת הקורס תינתן היכרות עם שיטות גיאופיזיות יישומיות המשמשות באקספלורציה של נפט וגז, עם דגש על שיטות סיסמיות המבוססות על רישום מעבר גלים בתת הקרקע ושימוש בהם לצורך פענוח סטרטיגרפי וסטרוקטורלי, ואימות בעזרת נתוני קידוחים. בנוסף יוצגו שיטות המבוססות על שדות הכבידה והמגנטיות של כדור הארץ, שדות אלקטרו-מגנטיים מושרים וחישה מרחוק. יוצגו יישומי השיטות הללו לצורך פענוח גיאופיזי של מלכודות נפט ואיפיון מאגרים.
3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 10103, 16333
ב' 164391 ד"ר גדי שמיר יום ד' 14:00-17:00

מבוא לאקספלורציה גאופיסית של מאגרי גז ונפט- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 164391
ב' 164392 ד"ר גדי שמיר יום ד' 17:00-18:00

תהליכי הפרדה- שיעור
המקצוע עוסק בתהליכי הפרדת נוזל-מוצק, נוזל-גז ומוצק גז ובמערכות חלקיקים. סינון מוצק-נוזל, הרחפה, זרימה על פני גופים טבולים: מקדמי גרר, זרימת פלואידים דרך מצע נקבובי. תנועת חלקיקים בפלואידים, הפרדת חלקיקים לפי גודל וצפיפות – שקיעת חלקיקים בשדה כובד ובשדה צנטריפוגלי. הפרדת חלקיקים לפי גודל וצפיפות. אידוי חישובי מאיידים חד ורב דרגיים. מעבר חומר בין פאזי, תהליכי הפרדה במגע רציף ובשלבים במערכות גז – נוזל, ספיגה, זיקוק והלחה, במערכות נוזל-נוזל: מיצוי.
3 ש"ס/ 4 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16216
ב' 163291 ד"ר רן סוצקוורין יום א' 08:30-11:30

תהליכי הפרדה- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 163291
ב' 163292 מר עזאיזה עבד אלחכים, יום ב' 14:30-16:30

מתקני כח וחום- שיעור
חזרה על עקרונות מכונות כוח וחום והמחזורים העיקריים המיושמים: קרנו, רנקין, ברייטון, סטרלינג ושילובים שלהם. התחנה הקיטורית בדגש על התחנה המוסקת בפחם, כולל עקרונות העבודה, המרכיבים השונים, תפקידם, המבנה שלהם והשתלבותם בתחנה. עקרונות הפעולה והמבנה של טורבינות גז (סילוניות ותעשייתיות) ואופן ישומן לייצור חשמל. על בסיס ידע זה נכיר את המחזורים המשולבים, מאפייניהם, המבנה שלהם תוך השוואה לטכנולוגיות האחרות. פרק מיוחד ייחוד להיבטי שמירה של איכות הסביבה בייצור החשמל, שיטות להפחתת זיהומים בתחנות השונות והמתקנים המשמשים לכך. הכרת תחנות הכוח הגרעיניות, בדגש על שתי הטכנולוגיות הנפוצות: PWR ו BWR. בתחום החשמל נכיר את מבנה הרשת הארצית, עקרונות תפעולה ותפיק אגירת האנרגיה. טכנולוגיות עתידיות לייצור חשמל, הנמצאות כעת בשלבי פיתוח, במיוחד בתחום ניצול הפחם.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16110, 16111
ב' 163361 ד"ר ראובן רונן יום א' 12:30-14:30

מתקני כח וחום- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז' ת'/ 60
צ: 163361
ב' 163362 ד"ר ראובן רונן יום א' 14:30-15:30

כלכלה למהנדסים- שיעור
הקורס משלב נדבכים של הקורס מבוא לכלכלה עם היבטים ייחודיים הנדרשים למהנדס ככלי עבודה. במסגרת הקורס נלמדים נושאי המיקרו כלכלה, הן השייכים לתורת הצרכן והן לתורת היצרן. נלמדים התפקוד של מנגנון השוק החפשי וחריגות ממנו. ברמת המקרו נלמדים המודל של קיינס לקביעת התוצר הלאומי והיבטים של החשבונאות הלאומית. כמו כן נלמדים נושאים כמו תקציב משק הבית וחשבונאות הפירמה המסחרית.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 10101
ב' 143191 פרופ' חיים אבירם יום ד' 10:00-12:00

כלכלה למהנדסים- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 143191
ב' 143192 מר אורי שחם יום ב' 13:30-14:30

סטטיסטיקה ואמינות- שיעור
סטטיסטיקה תיאורית: שיטות ומושגים בעיבוד נתונים תאורי. גרפים, טבלאות, מדדי מרכז ומדדי פיזור. מבוא להסתברות: מושגי ייסוד בהסתברות, שיטות מניה הסתברות מותנה ואי תלות. סוגים שונים של משתנים מקריים בדידים ורציפים. התפלגות משותפת של משתנים מקריים  ומשפט הגבול המרכזי. סטטיסטיקה היסקית: רווח בר סמך ומבחנים לבדיקת השערות. ניתוח שונות ורגרסיה ליניארית. בדיקת איכות: תרשימי בקרה למשתנים, מיקום ופיזור ותרשמי בקרה לתכונות.
2 ש"ס/ 3 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 10101
ב' 164371 ד"ר אוקסנה ניר יום ב' 09:00-11:00

סטטיסטיקה ואמינות- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 164371
ב' 164372 ד"ר אוקסנה ניר יום ב' 11:00-13:00

קדיחה וגימור קידוח של בארות גז ונפט- שיעור
נושאים כלליים בקדיחה וגימור קידוח, לימוד המבנה הגיאולוגי לתכנון הקידוח, פלטפורמות חוף ופלטפורמות ימיות, תכונות של נוזל הקידוח (בוץ), סוגי קידוח, מרכיבי גימור הקידוח, בידוד סלקטיבי של שכבות המים הנפט והגז, ביטון, פתחים (slots), "אקדחי פרפורציה, "מעליות" ומערכות שאיבה, בקרת לחצים, פתחים (slots), "אקדחי פרפורציה, צנרת הפקה, מניעת ובקרת קורוזיה, איוש הקידוח, אמצעים לשיפור ההפקה בבארות נפט וגז, השפעות סביבתיות,  תקני ה API.
3 ש"ס/ 3.5 נ"ז/ ש'/60
קדם: 16333
א' 164401 ד"ר גדי שמיר יום ג' 09:00-12:00

קדיחה וגימור קידוח של בארות גז ונפט- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 164401
א' 164402 ד"ר גדי שמיר יום ג' 12:00-13:00

פרויקט בהנדסת אנרגיית גז ונפט 1- פרויקט
הכנת  פרויקט  מסכם באחד  מהנושאים  הבאים,  או  בשילוב  של   נושאים: מערכות הפרדה של גז טבעי, מערכת טיפול בגז טבעי, מערכת הולכת ופיזור של גז טבעי במספר רמות לחץ, מערכת ניזול גז טבעי.
8 ש"ס/ 4 נ"ז/ פרו'/ 60
קדם: 16325, 16326, 16332, 16327
א' 164417 פרופ' אברהם שיצר

הנדסת מאגרי נפט- שיעור
הכרת המבנה והתכונות של מאגרי נפט וגז וההתנהגות של הנוזלים שבתוכם.
חישובים כמותיים בעזרת תוכנות ייעודיות של ביצועי המאגרים.
הקשר בין מאגרי הנפט ושכבות המים שבקרבתם. חישובים בעזרת תוכנות ייעודיות של התנהגות מאגרי גז בתנאים רגילים ואחרי טיפולים חיצוניים.
4 ש"ס/ 4.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16-333, 16-217
א' 164421 פרופ' מיכאל גולן יום א' 09:00-13:00

הנדסת מאגרי נפט- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 164421
א' 164422 פרופ' מיכאל גולן יום א' 13:00-14:00

אנרגיות מתחדשות- שיעור
השוואה בין הטכנולוגיות השונות בפרמטרים הבאים: עלות יצור, פוטנציאל עולמי, בעיות סביבה, זמינות המערכת, בשלות הטכנולוגיה. הכרת מושגי היסוד בתחום האנרגיה והכלכלה, פיתוח כלים להערכה כמותית למקורות אנרגיה וניתוחם. הכרת שוק האנרגיה המתחדשת והפתרונות שהוא מציע. לימוד והבנה של מקורות האנרגיה המתחדשת.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16111, 16219
א' 163341 מר קובי פלשקס יום ב' 11:00-13:00

אנרגיות מתחדשות- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 163341
א' 163342 מר קובי פלשקס יום ב' 13:00-14:00

מעבדה בתהליכי הפרדה- מעבדה
ביצוע ניסויים מעשיים בחומר שנלמד בקורס: מעברי חום, רתיחה, ספיגה וכיחוש, טחינה, משאבות- משאבות צנטריפוגליות, משאבת "טבעת מים", משאבות ואקום. זיקוק, מיצוי, הפרדת טיפות נוזל מגז.
3 ש"ס/ 1.5 נ"ז/ מ'/ 60
קדם: 16222, 16220
א' 163304 טרם נקבע

טורבינות ומדחסים- שיעור
לימוד תאוריה, שימושים וחישובים אופייניים של טורבינות קיטור לסוגיהן (לחץ נגדי, הקזה, וואקום), טורבינות גז ומדחסים לסוגיהם (מדחסי בוכנה, מדחסים צנטריפוגליים, מדחסים רדיאליים, מדחסי טבעת מים ומפוחים). בצוע תרגילים ועבודות לניתוח פעולת הציוד.
2 ש"ס/ 3 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16326, 16216, 16219
א' 163311 ד"ר חאלד גומיד יום ב' 15:30-17:30

טורבינות ומדחסים- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 163311
א' 163312 ד"ר חאלד גומיד יום ב' 17:30-19:30

בקרה ומדידה של זרימת גז טבעי- שיעור
הקורס  יתמקד  במדידה  ובקרה  של  מערכות  גז  טבעי: ציוד מדידה ובקרה, עקרונות ושיטות מדידה, תכנון ציוד ומערכות מדידה ובקרה של גז טבעי.
2 ש"ס/ 3 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16329, 16217, 16215, 16222
ב' 164381 מר קובי פלשקס יום ב' 09:00-11:00

בקרה ומדידה של זרימת גז טבעי- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 164381
ב' 164382 מר קובי פלשקס יום ב' 11:00-13:00

אנרגיה וסביבה- שיעור
עקרונות הגדרת מזהמי אוויר, מדידה, ניטור וחישוב בעזרת מקדמי פליטה / מאזני חומר. השפעות המזהמים והדרכים למניעה או צמצום פליטתם בעזרת טכנולוגיות מיטביות.  ניהול משאבי ופיתוח אסטרטגיות לשיפור.
2 ש"ס/ 3 נ"ז/ ש'/60
קדם: 16221, 16335, 16223
ב' 164431 ד"ר אופיר מנשה יום א' 12:00-14:00

אנרגיה וסביבה- תרגיל
2 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 164431
ב' 164332 ד"ר אופיר מנשה יום א' 14:00-16:00

פרויקט בהנדסת אנרגיית גז ונפט 2 – פרויקט
פרויקט  מסכם באחד מהנושאים  הבאים,  או  בשילוב  של   נושאים: מערכות הפרדה של גז טבעי, מערכת טיפול בגז טבעי, מערכת הולכת ופיזור של גז טבעי במספר רמות לחץ, מערכת ניזול גז טבעי.
8 ש"ס/ 4 נ"ז/ פרו'/ 60
קדם: 16441
ב' 164457 פרופ' אברהם שיצר

כלכלת אנרגיה- שיעור
מונחי יסוד ויחידות מידה, כלכלה, חיפוש והפקה של דלקים פוסיליים, לוגיסטיקה של אחסון והולכת נפט גולמי ומוצריו, לוגיסטיקה של אחסון והולכת גז טבעי, לוגיסטיקה של אחסון והובלת פחם, התפתחות המסחר במוצרי אנרגיה, חוזים והתקשרויות בתחום הנפט הגולמי ומוצריו, חוזים והתקשרויות בתחום הגז הטבעי, שווקים עתידיים ובורסות בעולם האנרגיה, כלכלת זקוק נפט, כלכלת יצור ואספקת חשמל, כלכלת דלקים מתחדשים (ביו-דלקים,שמש,רוח), רגולציה ופיקוח בכלכלת אנרגיה.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16111, 16335, 16221, 16435
ב' 164461 מרצה טרם נקבע יום א 09:30-11:30

כלכלת אנרגיה- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 164461
ב' 164462 מר אסלן ערן יום ב' 17:30-18:30

תחיקה איכות ואמינות בהנדסת אנרגיה- שיעור
היכרות עם מערכות איכות תהליכים, אמינות, בטיחות ובריאות, סביבה, ביטחון ואחריות חברתית [Good neighbor guidelines] . הבנה של מושגים, עקרונות, גישות, אמנות בינלאומיות ודרישות.
2 ש"ס/ 2.5 נ"ז/ ש'/ 60
קדם: 16437
ב' 164471 עו"ד אילת בן עמי יום ב' 14:00-16:00

תחיקה איכות ואמינות בהנדסת אנרגיה- תרגיל
1 ש"ס/ 0 נ"ז/ ת'/ 60
צ: 164471
ב' 164472 עו"ד אילת בן עמי יום ב' 16:00-17:00

תקצירי הקורסים הכלליים לתשפ"א (לימודים כלליים חברה ומדינה)

ניתוח BIG DATA – ד"ר יעל דובינסקי
הקורס עוסק בנושאים נבחרים מתחום מדעי הנתונים הנוגעים בעולם מדעי החברה והרוח. כאשר בוחנים כיום מיזמים חדשניים בתחום מדעי החברה והרוח, רואים כי אילו מתבססים על מקורות מידע מגוונים כמו רשתות חברתיות וחיישנים, סוגי נתונים שונים כמו טקסט, אודיו ווידיאו, וגיל נתונים שונה עם דגש רב על נתוני זמן אמת לאורך זמן. הקורס מאפשר התנסות בפרויקט מבוסס-נתונים כולל איסוף, ארגון, ניתוח והצגה על פי שיטות של מדעי הנתונים. הפרויקט מבוצע בשתי איטרציות במהלך הקורס ולפיכך קיימת חובת נוכחות.

התגליות ששינו את העולם – פרופ' שמעון גפשטיין ופרופ' סיביל היילברון
לתגליות מדעיות יש תפקיד מרכזי בגידול האוכלוסייה העולמית והשפעה רבה על החברה בהקשר לפיתוחים רפואיים וטכנולוגיות מתקדמות שמשפיעות על אורח חיינו ודפוסים חברתיים.
המשברים המאיימים על האנושות קשורים למחסור במים, במזון ובאנרגיה. הקורס ידון בתגליות וטכנולוגיות ששינו את חיינו ואפשרו את גידול האוכלוסייה המהווה איום על קיום האנושות. נתמקד בקשר ותלות הדדית שבין התפתחויות חברתיות ואתיות לתגליות מדעיות כגון פיתוחים ואבחונים גנטיים ופתרונות גנטיים למחלות, פיתוח טכנולוגיות ירוקות כפתרונות להתחממות גלובאלית ופיתוח מקורות ושיפור איכות המזון ברמה הגלובאלית. בקורס ישולבו מרצים אורחים מהשורה הראשונה.
הקורס אינטרדיסציפלינרי ומיועד לסטודנטים משני בתי הספר ובנוסף יהיה פתוח לציבור הרחב. הקורס יקנה 2 נ"ז עבור נוכחות ועמידה במבדק ידע קצר במודל בסיום כל מפגש.

נשים מעוררות השראה – ד"ר יעל ליבנה
מטרת הקורס להיחשף למגוון היבטים הקשורים בתעסוקת נשים בעולם העבודה: היבט חברתי- תרבותי, היבט פסיכולוגי, היבט חוקי והיבט כלכלי.
הלמידה תעשה באופן חייתי במפגשים ושיחות עם "נשים מעוררות השראה" מתחומי עיסוק שונים אשר ישתפו בהתנסות והתובנות שלהן בעולם העבודה בישראל.
הקורס יעסוק בנושאים כמו – שינויים בתעסוקת נשים בישראל במגזרים השונים – נשים ערביות וחרדיות, החקיקה והאכיפה הנוגעת לאפליה בתעסוקת נשים, פערי שכר נשים וגברים, נשים בעולם העסקי, נשים יזמיות,  קידום לתפקידים ניהוליים, קונפליקט ואיזון חיים – עבודה.

עמיתי סביבה – פרופ' דידי לין
בקורס זה נמשיך לטפל בגינה אקולוגית המוסתרת במכללה!
נעסוק בשאלות של אקולוגיה ומחזור ותוך כדי כך נפעל להנגיש ולקרב את הגינה למכללה ולכלל הסטודנטים.

מסע אל החסידות – ד"ר זאב קיציס
תנועת החסידות אינה בנויה כמקשה אחת. זוהי תנועה ענקית שסחפה מיליוני יהודים, והיא מכילה דרכים רבות, מנוגדות ומגוונות שרובן נותרו עלומות לעיניים זרות. במהלך הקורס נערוך היכרות רבת ממדים עם מגוון רחב של דרכים, שיטות ומורים חסידיים. במהלך הקורס תיפרס בהרחבה המפה החסידית – דורות, אישים, תקופות והשפעות. הקורס ייגע בדילמות הפנימיות שהסעירו את התנועה החסידית ועיצבו את הדרכים השונות שנסללו בה. בקורס נתמקד בעיקר במורים חסידיים שפעלו במה שמכונה כיום "תורה הזהב של החסידות", מן הדור השלישי של התנועה ואילך.

כלים ליזמות במאה ה 21 – מר שיר אליגור
בעולם המשתנה בקצב מהיר, השיח איננו סביב מקצועות העתיד אלא סביב הכישורים הנחוצים. היכולות להמציא את עצמך מחדש, לסגל אסטרטגיות למידה שונות, לעבוד עם אנשים ולהוציא רעיון אל הפועל יהיו הכרחיים להצלחה.
מטרות הקורס הן:

  1. הקניית ארגז הכלים של המאה ה-21
    הקורס מתמקד ביכולות הנעת תהליכים, תקשורת בינאישית, העברת מסרים אפקטיבית, עמידה מול קהל ורתימת אנשים לרעיון שלא מתוקף סמכות וכוח. הנחת היסוד היא שיזמות היא עמוד תווך בהנעת תהליכים בעידן החדש.
  2. הקניית חשיבה יזמית
    יזמות היא היכולת להפוך רעיון למציאות. הסטודנטים לומדים במהלך הקורס כלים שיאפשרו להם להוביל תהליכים בכל אספקט אחר בחיים.
  3. הקניית תחושת מסוגלות
    הלמידה בקורס מתבצעת תוך תרגול ומתן משוב. הסטודנטים לומדים שביכולתם לעמוד מול קהל, להציג רעיון, לחשוב שונה ולחדש.
  4. חיבורים ויצירת קהילה מקומית
    אנו שמים לנו לדגש לייצר חיבורים בין הסטודנטים ובין קהילת העסקים המקומית. קשר זה הינו חיבור בין שוק התעסוקה לעובדי המחר.
    הקורס משלב עשיה – וכולל לימוד והובלת מיזם בשיתוף גורמים ציבוריים ועסקיים.
פתיחה בצ׳אט
צריכים עזרה?
דילוג לתוכן