מתעניינים/ות בלימודים במכללה האקדמית כנרת?

  דבר ראש המחלקה ללימודי ארץ ישראל

  תכנית הלימודים של המחלקה ללימודי ארץ ישראל באקדמית כנרת נועדה להפגיש את הלומדים בה עם נופה האנושי והטבעי של הארץ, לתקופותיה ואזוריה. זאת, תוך מתן דגש על מרחביה הצפוניים של הארץ, הסמוכים לסביבת המכללה. הלימודים במחלקה מתקיימים תוך שילוב בין שיעורים בכיתות, סיורים לימודיים, קמפוסים מחקריים ברחבי הארץ, השתתפות בחפירות ובסקרים ארכיאולוגים, וביקורים בארכיונים ומוזיאונים מגוונים.

  תכנית הלימודים הייחודית של המחלקה ללימודי ארץ ישראל הינה מגוונת ומרתקת, ונוגעת כמעט בכל פינה ובכל פן של הארץ: מהעת העתיקה ועד ימינו אנו, מלימודי סביבה וקיימות ועד הארכיאולוגיה, הגיאוגרפיה, ההיסטוריה והפוליטיקה. זאת, תוך בחינת החברה הארץ ישראלית ותרבותה הייחודית בתא הנוף שבו היא מתקיימת; ובחינה מתמדת של יחסי הגומלין בין האדם לבין הנופים שבתוכם הוא פועל ושאותם הוא מעצב. ארץ-ישראל היא מרחב מרתק במיוחד ללמידה ולהכרה, המעסיק מיליוני אנשים בכל רחבי העולם. ההיכרות המעמיקה עם קורותיה, מאפשרת ללוות את מקומו של האדם בסביבתו, משחר הפעילות האנושית ועד תקופתנו אנו: זו הארץ שבה נחשפו השרידים הקדומים ביותר של האדם מחוץ לאפריקה; הארץ שאליה הגיעו אבות האומה העברית, שאליה שבו, שבה התיישבו ובה גיבשו את אמונתם הייחודית ואת זהותם הלאומית. בה במידה, זו הארץ שבה נולדה הדת הנוצרית ושממנה הופצה הנצרות בעולם, הארץ שהתקדשה גם בידי האסלאם, ושהפכה לחבל ארץ שעיצב ביצירותיו האנושיות את תרבות המערב בכללה – והושפע ממנה אף הוא, במגוון אופנים. זו הארץ שאליה שב העם היהודי בדורות האחרונים, שבה חידש את מסגרתו הלאומית ואת ריבונותו על הארץ, ושבתוכה הוא חי לצד בני הקבוצות הדתיות ואתניות האחרות המתגוררות אף הן בתוכה מזה דורות ארוכים. את חבל הארץ הייחודי הזה, על נופיו ההיסטוריים והמרתקים, אנו לומדים במחלקה ללימודי ארץ ישראל, תוך חשיפת הסטודנטים לשיטות מחקר מגוונות: גיאוגרפיה, גיאולוגיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה, סביבה, חברה ועוד. התכנית מתייחדת גם ברמתה האקדמית הגבוהה, בסגל ההוראה האיכותי, המורכב מטובי החוקרים בתחומם, בפעילות התרבותית והחברתית המשלימה, ובאווירת הלימודים המשפחתית, הערכית ויוצאת הדופן. במקביל ללימודים האקדמיים אנו מציעים לסטודנטים להשתתף בקורס מורי דרך מטעם משרד התיירות, המעניק הכשרה מקצועית מעולה, ומעודדים את השתתפותם בקורס תוך הענקת מלגות ונקודות זיכוי אקדמיות, והתאמת המערכת האקדמית למערכת ההכשרה.

  אני קורא לכם, הסקרנים, האוהבים והמתעניינים בארץ ובקורותיה, בני כל המגזרים והקבוצות החברתיות במדינה, להצטרף אל המסע המרתק המשתף לכולנו, ולחוות למידה מרתקת במשפחת המחלקה ללימודי ארץ ישראל.

  ד"ר ראובן גפני, ראש המחלקה

  שינוי גודל גופנים
  ניגודיות