• מתי

  12/05/2015

100 שנים לקרבות האוסטרלים בתחנת הרכבת ההיסטורי

 • 100 שנים לקרבות האוסטרלים בתחנת הרכבת ההיסטורית

  100 שנים לקרבות האוסטרלים בתחנת הרכבת ההיסטורית

  אמש, ה-23 באוקטובר 2017, התקיים במתחם תחנת הרכבת הישנה בצמח, בקמפוס המכללה האקדמית כנרת, שחזור של קרב הפרשים האוסטרלים הגדול מספטמבר 1918, ביוזמת קק״ל.

  אירוע זה היה אות הפתיחה לשבוע שלם של אירועי 100 שנה לכיבוש האוסטרלי וכוחות אנז״ק בישראל, שבוע אשר יסתיים ב-31 באוקטובר בבאר שבע.
  מדוע צמח כה חשוב לאוסטרלים? לדברי זיו אופיר, סמנכ"ל המכללה האקדמית כנרת, "קרב הפרשים האחרון המשמעותי שאותו ניהלו האוסטרלים התקיים בצמח, והיה קרב מאוד הרואי ונחשב במורשת הקרב של הצבא האוסטרלי. במוזיאון המלחמה בקנברה ישנו אגף שלם אשר מוקדש לתחנת הרכבת בצמח. לוחמי אנז"ק אשר לחמו על אדמת ארץ ישראל לפני 100 שנה אמנם כבר אינם בין החיים. אך בני דור ההמשך הגיעו לאירועי אנז"ק ופגשו את בני דור השני והשלישי של המתיישבים שחיו בישוב היהודי בארץ ישראל והכירו את הוריהם."


  צילום:חיים שפיר

  אופיר מוסיף, כי "עד לפני 5 שנים היו 2 אתרים שהיוו מוקד עלייה לרגל לצאצאי חיילי אנז"ק האוסטרלים – גליפולי ובאר שבע. צמח היה מקום שהם יכלו רק לחלום עליו, אך לאחר השיקום, בהשקעה כספית משמעותית, החלום הפך למציאות. שחזור הקרב התבצע על ידי צאצאים של לוחמי קרב הפרשים הגדול, אחד האחרונים שהיו על אדמת ישראל. כל המשתתפים הביעו התרגשות גדולה נוכח שחזור הקרב, הם ציינו כי מבחינתם זוהי התגשמות חלום להגיע לאן שאבותיהם לחמו בגבורה."

  אלסי אמאנו, מצאצאי לוחמי אנז"ק האבוריג'ינים, אמרה לקראת הגעתה לארץ: "זו הזדמנות מרגשת לחלוק את ההיסטוריה המשפחתית שלנו עם כל האוסטרלים ולשמור על זה עבור הדורות הבאים, אבל לעשות זאת במקום שבו סבא רבא שלי דהר על סוסו ושירת למען המדינה זו פשוט חוויה מדהימה. אני נרגשת מהסיכוי של צאצאים נוספים להצטרף אלינו כדי להעלות את המודעות לילידים האבוריג'ינים אשר שירתו בצבא אוסטרליה. ניסיון זה גם מאפשר לנו להכיר את חברי הקהילה, לעמוד יחד, וליצור עתיד לדור הבא ".
  בנוסף לשחזור הקרב, באירוע בכנרת התקיים טקס חניכה של גן זיכרון אוסטרלי עם אקליפטוסים להנצחת 10 הלוחמים האוסטרלים שנהרגו בקרב, ראיונות עם משתתפי שחזור הקרב.


  צילום: חיים שפיר

  רקע היסטורי:
  תחנת צמח הוקמה ב-1905 כחלק מהשלוחה המערבית של הרכבת החיג'אזית. במהלך מלחמת העולם הראשונה תחנת הרכבת בצמח הייתה נכס אסטרטגי חשוב מאוד – בעזרת הרכבת ניתן היה לשלוט על מסילות הברזל האזוריות. הקרב בין התורכים לאוסטרלים היה עקוב מדם. שום צד לא רצה הפסיד נכס אזורי כה חשוב. כיבוש התחנה על ידי האוסטרלים נעשה בליל ה-24 בספטמבר 1918. הכוחות התורכים ניסו להימלט בסירות אך ללא הצלחה.

 • כתבה ערוץ 2


  שחזור הקרב ההירואי שהתקיים אתמול בתחנת הרכבת ההיסטורית של צמח ע"י מאה חמישים מהצאצאים של חיל הפרשים האוסטרלי.
  השבוע לפני 100 שנים הגיע לסיומו השלטון העות'מני בארץ ישראל, ולא מעט בזכות חיל הפרשים האוסטרלי שהשתתף כאן בלחימה עבור האימפריה הבריטית. אמנם כאן בישראל הקרבות האלו לא מאד מוכרים לציבור, אבל הם חלק מההיסטוריה שהעם האוסטרלי מאוד גאה בו.
  הכתבה שודרה בערוץ 2, ביום שני ה-23.10.17

 • כשהאוסטרלים כבשו את הכנרת: קרב הפרשים האחרון בהיסטוריה קם לתחייה

  כשהאוסטרלים כבשו את הכנרת: קרב הפרשים האחרון בהיסטוריה קם לתחייה.

  וואלה 24/1017

  לצפייה בידיעה >> לחצו כאן

מתעניינים/ות בלימודים באקדמית כנרת?

מלאו את פרטיכם/ן ויועץ לימודים יחזור אליכם בהקדם!