לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

הפרשים האוסטרלים חזרו לתחנת הרכבת בצמח!

הפרשים האוסטרלים חזרו לתחנת הרכבת בצמח!

במסגרת פיתוח "קמפוס דרום" של המכללה ושחזור תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח, הגיעו אתמול למכללה אורחים נכבדים מאוסטרליה. היו אלה נציגים בכירים של אגודת צאצאי לוחמי האנזק (חיל הפרשים האוסטרליים במלה"ע הראשונה). אחד האירועים ההיסטוריים המיוחדים שעברו על תחנת הרכבת (הטורקית) ההיסטורית של צמח, היה קרב הפרשים ההרואי של חטיבת חיל הפרשים האוסטרלית בספטמבר 1918 לכיבוש תחנת הרכבת. היה זה אחד מקרבות הפרשים האחרונים בהיסטוריה, במהלכו החטיבה האוסטרלית כבשה את תחנת הרכבת בצמח מידי הכוחות הטורקיים והגרמניים ששלטו באזור בכלל ובתחנת הרכבת כמקום אסטרטגי בפרט.

באוסטרליה קיימת אגודה המונה מאות מצאצאיהם של אותם לוחמים פרשים, המשמרים את מורשתם מזה שנים רבות.
בישראל קיימים שני מקומות בהם נערכו קרבות ואותם הם מציינים: אזור באר שבע ותחנת הרכבת בצמח.
האורחים (דירקטורים בכירים באגודה), הגיעו לזמן קצר לישראל על מנת לתכנן ביקור של כ 100 פרשים באוקטובר 2012.
האורחים התרשמו לנוכח תוכניות פיתוח תחנת הרכבת (שהייתה מוזנחת עד לא מזמן) והתרגשו לראות את תחילת עבודות השחזור של התחנה.
שיתוף הפעולה עם האגודה, יגבר בשנה הקרובה ויכלול חשיבה להקמת מיזמים משותפים שינציחו את הקרב, במסגרת התחנה.
להפתעת אנשי המכללה, אשר נפגשו עם האורחים, הסכימו האורחים ללבוש את מדי הפרשים ולצאת איתם לתחנה. 

 
 


ביקור הפרשים האוסטרלים סוקר גם ע"י עיתון "הארץ" לחצו לפתיחת סריקת הכתבה.

מצ"ב קטע מתוך מאמר שכתב ד"ר גיורא גודמן (היסטוריון ומרצה במכללה, המלווה את הפרויקט):

הכיבוש האוסטרלי במלחמת העולם הראשונה

מתוך מאמרו של ד"ר גיורא גודמן

מלחמת העולם הראשונה הביאה להתפתחות גדולה של מסילות הרכבת בשטח ארץ ישראל. מלחמה דורשת הנעה של כוחות יבשתיים ובעידן שלפני הכביש והמכונית, הרכבת הייתה אמצעי התחבורה היעיל ביותר להניע במהירות כוחות, ובעיקר אספקה. השלטונות העות'מאניים הרחיבו תחנות קיימות והניחו מסילות חדשות (בעיקר בנגב) במסגרת פעולות התקיפה שלהם לכיוון תעלת סואץ, בחלק הראשון של המלחמה. הבריטים הניחו מסילות משלהם במסגרת מאמץ המלחמה שלהם בדרום הארץ בכיוון ההפוך לאחר מכן.
כאשר הבריטים החלו בסתיו 1918 את המתקפה הגדולה לכיבוש צפון הארץ וסוריה מידי הכוחות הטורקים, אזור התחנה בצמח נתפס כבעל חשיבות מיוחדת בעיני הצדדים הלוחמים בשל היותו צומת דרכים בין הנתיב היבשתי סביב הכנרת, ומסילת הרכבת במעלה הירמוך. חשיבות המקום ניכרה בהחלטה של המפקד הגרמני של הכוחות העות'מאניים, פילדמרשל לימן פון סנדרס, לנסות ולעכב את ההתקדמות הבריטית על ידי מינוי קצין גרמני כמפקד על הגנת מתחם תחנת הרכבת ולעבות את ההגנה באמצעות יחידת חיילים גרמנית מצוידת במכונות ירייה.
רבים מכוחות הצבא "הבריטיים" שלחמו במזרח התיכון במלחמת העולם הראשונה הגיעו למעשה ממזרחה של האימפריה הבריטית: מהודו, אוסטרליה וניו זילנד. במסגרת מסע המלחמה הבריטי, קיבלה חטיבת הפרשים הקלה ה-4 מאוגדת הפרשים האוסטרלית את המשימה לכבוש את העיירה סמח' ואזור התחנה. הקרב לכיבוש התחנה בצמח היה עתיד להיות אחד מקרבות ההסתערות האחרונות של חיל פרשים, אשר המיכון ההולך וגדל של שדה הקרב במאה העשרים היה עתיד לסיים את ההיסטוריה הארוכה והעשירה שלו.
הכוחות האוסטרליים התקדמו מדרום, רכובים על סוסיהם לאור הירח בלבד, לפנות בוקר ה-25 בספטמבר, כאשר נפתחה עליהם אש כבדה ממכונות הירייה הגרמניים. המפקד האוסטרלי נתן מייד פקודה להסתער שלאחריה שלפו פרשיו את חרבותיהם ודהרו בחושך – שתי פלוגות מגדוד הפרשים ה-11 דהרו לקצה המזרחי של העיירה, ושתי פלוגות מהגדוד ה-12 אל הצד המערבי. הלחימה הקשה ביותר הייתה באזור התחנה, שם היה לגרמנים קל יותר להתבצר במבני האבן (לעומת מבני החמר של הכפר סמח'). הפרשים האוסטרלים שהצליחו להגיע בדהרה למבני התחנה זינקו מעל סוסיהם והמשיכו כפי שהורתה תורת הלחימה את הלחימה בקרב פנים אל פנים עם רובים מכודנים וחרבות.
הלחימה הסתיימה לגמרי רק כעבור שעה, בשעה 5.30 בבוקר, מעט אחרי עליית השחר. בצד הטורקי-גרמני היו   כמאה הרוגים, כמעט כולם חיילים גרמנים, ופצועים רבים. בסך הכול תפסו האוסטרלים 365 שבויים, מחציתם גרמנים. 14 פרשים אוסטרלים נהרגו, 64 נפצעו, וכמו כן הם איבדו כמעט מחצית מסוסיהם. האוסטרלים העריכו שעיכוב בפקודה להתקפה ועריכתה לאור יום היה מביא לאבידות גדולות בהרבה. גם כך, הסתערות הפרשים וכיבוש צמח הפך לסיפור גבורה נודע בהיסטוריה של הצבא האוסטרלי, שסופו המוצלח ומספר אבידותיו הקטן יחסית (כמו בכל המערכה בארץ ישראל), עמד בניגוד מוחלט לקטל הבלתי נתפס וחסר התוחלת באזורים אחרים שבהם האוסטרלים (וכל שאר הצבאות) נלחמו במלחמת העולם הראשונה.