מתעניינים/ות בלימודים במכללה האקדמית כנרת?

  • מטרת הקורס:

   לחשוף את המשתתפים לכלים של משילות השתתפותית וחדשנות קהילתית ולאפשר התנסות ביישום פרויקטים בשטח, דרך חוויה אישית והתנסות בכלים עצמם לאורך כל התכנית. כמו כן, ליצור קהילה מקצועית שתעשיר את חבריה בכלים וידע להטמעת תהליכים השתתפותיים וחדשנות קהילתית.

  • בניין

   מסגרת הקורס:

   51 שעות אקדמיות, 9 מפגשים אחת לשבועיים, ויום סיור.

  • שעון

   מתכונת הלימודים:

   ימי א' 16:00-20:15

  אודות הקורס

  בעשורים האחרונים אנו עדים לתמורות נרחבות במרחב הכפרי. שינויים בחקלאות ובהתיישבות הביאו להתפתחות צורות משילות מגוונות בישובים, להתחזקות הוועדים המקומיים ולהדגשת מרכזיותם של תהליכי שיתוף תושבים. צמיחת ההרחבות והקליטה בישובים השפיעה באופן עמוק על שיח המשילות ברמה המקומית, בין היתר עלתה הציפייה להרחבת המענים המוניציפליים והקהילתיים וניכר מעבר מתפיסת תושבים כצרכני שירות לתפיסתם כשותפים-משפיעים.

  למרחב הכפרי מאפיינים ייחודיים של השתתפות והשפעה של יחידים וקהילות על עיצוב מרחב החיים שלהם. כיום יותר מתמיד, עולה מתושבים ונבחרי ציבור הצורך במענה מגוון לצרכים אישיים-קהילתיים. מענה כזה אפשרי על ידי יצירת מרחב קהילתי תומך, שנוצר מתוך אמון ומעורבות של התושבים ועל ידי השתתפות פעילה שלהם.

  בשנים האחרונות התפתחו כלים לחדשנות קהילתית המאפשרים למשילות לארגן אחרת את המרחב הציבורי כמרחב של שיתופי פעולה. תכנית זו נועדה להכשיר במתודולוגיות השתתפותיות חדשניות וכלים שעובדים כדי להגביר את ההשתתפות של תושבים וקהילות.

  התכנית מיועדת לבעלי תפקידים במרחב הכפרי: מנהלי קהילה, מנהיגות יישובית, בעלי תפקיד ברשויות מקומיות – מנהלי/ות מחלקות יישובים, צמיחה דמוגרפית ואחרים. כמו כן מתאימה ליועצים/ות ארגוניים ועו"ס קהילתיים המלווים מועצות, יישובים וקהילות במרחב הכפרי.

  עקרונות מפתח בתכנית:

  1. כליםלעיצוב תהליךהשתתפותי – היכרות והעמקה בכלים ומתודולוגיות השתתפותיות להובלת תהליכים בקהילה: מיפוי ורתימת מחזיקי עניין, תיאוריית U ,,Dragon Dreaming קפה עולם ועוד
  2. חשיפהלדוגמאות מהארץוהעולם, ומפגשיםעםמנחים מוביליםבתחומי משילות השתתפותית, חדשנות קהילתית, אקולוגיה, כלכלה שיתופית ועוד
  3. קהילהמקצועית לומדתהתומכת בפרויקטאישי – כל משתתפ/ת מתנסה בפרויקט שפיתח/ה ותכננ/ה במהלך התכנית בעזרת הקבוצה, ויכול/ה ליישם אותו בקהילה שלו, במרחבים בהם/ן פועל/ת.
  • המפגשים מונחים בכלים השתתפותיים המעודדים התנסות ותרגול
  • הקבוצה פועלת כקהילה לומדת המבנה את הידע ויוצרת אותו. הידע והניסיון שהם מביאים איתם משתלבים בתכני הלמידה
  • שילוב של תיאוריה ופרקטיקה: בתכנית ישולבו סיור להיכרות עם יישומים של חדשנות קהילתית

  על הטריבונה למנהיגות השתתפותית

  הטריבונה מורכבת מקבוצה של אנשי מקצוע מתחומים מגוונים ושונים, שהתקבצה יחד מתוך תשוקה עמוקה לשינוי רחב במרחבים החברתיים. חברי הקבוצה מאמינים שכדי ליהנות ממהפכת הידע יש להתאים את הדרכים בהם אנחנו מתארגנים בקהילות, בצוותים, בארגונים.

  רובנו רוצים להשפיע על הסביבה שלנו, שתתאים יותר לערכים שלנו ולנקודת המבט שלנו. כדי לעשות זאת עלינו לעבוד עם עוד אנשים, במערכות מורכבות ומרובות שחקנים. בעבודה היום יומית שלנו כאנשי מקצוע עם מאות אנשים ועם מנהיגים רבים, אנו ומגלים שיש מספר שאלות שחוזרות על עצמן במגזרי המשק השונים:

  • איך ארתום את האנשים שלי?
  • איך אצור שייכות?
  • כיצד אקדם מקצועית את האנשים שלי?
  • איך נצא מתקיעות?
  • איך ניתן מענה לצעירים?
  • איך ננגיש את עצמנו למגוון אנשים?

  הכלים המעשיים של הגישה ההשתתפותית מציעים טווח רחב של פתרונות לשאלות הללו, שניתן להתאים למצבים ולצרכים השונים. אנו רואים את עצמנו חלק מתנועה עולמית שמטמיעה טכנולוגיות חברתיות המציעות דרך חדשה לעשות את הדברים.

  מועד פתיחה: 15.11.2020
  מטלות הקורס: 85% נוכחות לפחות והשתתפות פעילה בקורס.
  תנאי קבלה: ראיון אישי.
  תעודת סיום: לעומדים/ות במטלות הקורס, תוענק תעודת "משילות השתתפותית וחדשנות קהילתית במרחב הכפרי" מטעם  היחידה ללימודי חוץ במכללה האקדמית כנרת והטריבונה למנהיגות השתתפותית..

   דילוג לתוכן