מתעניינים/ות בלימודים במכללה האקדמית כנרת?

  דבר ראש המחלקה

  תכנית הלימודים במחלקה ללימודי ארץ-ישראל באקדמית כנרת, נועדה להפגיש את הלומדים בה עם נופה ההיסטורי, התרבותי והטבעי של הארץ, לתקופותיה ולמרחביה. זאת, תוך מתן דגש על המרחבים הגיאוגרפיים המרתקים והייחודיים הסמוכים לסביבת המכללה: הגליל, הגולן ועמקי הצפון. הלימודים במחלקה מחוברים לשטח ולהיכרותו, ומשלבים בין שיעורים בכיתות, סיורים לימודיים, קמפוסים מחקריים ברחבי הארץ, השתתפות בחפירות ובסקרים ארכיאולוגים, וביקורים במגוון ארכיונים ומוזיאונים.

  תכנית הלימודים הייחודית של המחלקה הינה מגוונת ומרתקת, ונוגעת כמעט בכל תקופה ובכל מרכיב בקורותיה של הארץ: מהעת העתיקה ועד ימינו אנו, ומלימודי סביבה וועד ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה, היסטוריה, ואפילו הפוליטיקה. זאת, תוך בחינה מקרוב של החברה הארץ ישראלית ותרבותה הייחודית במרחב שבו היא מתקיימת, ושל יחסי הגומלין המשתנים בין האדם לבין הנופים הסביבתיים שאותם הוא מעצב.

  ההיכרות המעמיקה עם קורותיה המרתקות של הארץ, מאפשרת ללומדים ללוות את המפגש שבין האדם לסביבתו, משחר האנושות ועד לתקופתנו אנו: פעילותו הראשונית של האדם הקדמון מחוץ לאפריקה; המרחב שבו פעלו אבות האומה העברית, ושבה גובשה אמונתם הייחודית וזהותם הלאומית; הארץ שבה נולדה הדת הנוצרית ושממנה הופצה בעולם; שהתקדשה גם בידי האסלאם, ושהיצירה האנושית שנוצרה בה, עיצבה במידה רבה  את תרבות המערב בכללה. במאה וחמישים השנים האחרונות, הייתה זו הארץ שאליה שב העם היהודי, שבה חידש את מסגרתו הלאומית והמדינית, ושבתוכה חי ופעל לצד בני הקבוצות הדתיות והאתניות האחרות.

  הלימודים על קורות הארץ, על נופיה ההיסטוריים והמרתקים, נערכים תוך חשיפת הסטודנטים למגוון שיטות מחקר ונקודות מבט: גיאוגרפיה, גיאולוגיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה, סביבה, דת, חברה, מדינה, חקלאות ועוד. התכנית מתייחדת גם ברמתה האקדמית הגבוהה, בסגל ההוראה האיכותי, המורכב מטובי החוקרים בתחומם, בפעילות התרבותית והחברתית המשלימה הנערכת במסגרתה, ובאווירת הלימודים המשפחתית, הערכית ויוצאת הדופן – שהפכה זה מכבר למזוהה יותר מכל עם המחלקה. במקביל ללימודים האקדמיים, אנו מציעים לסטודנטים להשתתף בקורס מורי דרך מטעם משרד התיירות, המעניק הכשרה מקצועית מעולה, ומעודדים את השתתפותם בקורס תוך הענקת מלגות ונקודות זיכוי אקדמיות, והתאמת המערכת האקדמית למערכת ההכשרה המקצועית.

  אני קורא לכם, המתעניינים בארץ ובקורותיה, המחוברים לנופיה ולעברה, בני כל המגזרים והקבוצות החברתיות במדינה, להצטרף אל המסע המרתק המשותף לכולנו, ולחוות למידה מרתקת במשפחת המחלקה ללימודי א"י.

  ד"ר ראובן גפני ראש המחלקה