המחלקה להנדסת תעשיות מים

ראש המחלקה
פרופ' רם שפינר

חברי סגל גרעין
ד"ר מנשה אופיר, ד"ר סוצקוורין רן , פרופ' שפינר רם

חברי סגל מכללה
פרופ' אבירם חיים, ד"ר בן יעקב אורי, ד"ר זכאי אוולין, ד"ר קיטרון-בלינקוב מירה, מר אינזלר ניר, מר וגנר אהוד, גב' פוסטילניק סבטלנה, מר פיניאן יורם, ד"ר וינברג נועם.

מורים מן חוץ
ד"ר גרוסמן מלכי, מר אמיר לבנה, גב' שלו סילביה, פרופ' לין דידי, מר שלם חן, ד"ר גולדשטיין אלי, ד"ר חוש משהור, ד"ר ליסיטסין דימיטרי, ד"ר סלע בן דוד אורית, ד"ר פבלודסקי יוליה, גב' סווטלנה פוסטילניק, ד"ר שכטר אלונה, ד"ר ינון יבור, מר גוזלי יצחק , מר זרגרי ששון, מר חלומי סלאם ,מר אורי שחם, גב' מיי רחל, מר ניסאני פיאם, מר תמיר זלמון, מר עזרא אורלופסקי, מר אמתי גולדברג, גב' עבדל אביבה, ד"ר גיא פורר, מר פרץ רועי , ד"ר אושרי רינות, גב' תמיר קרן, ד"ר וינברג נועם, גב' סווטלנה ברלס, גב' סמאח סעדי

רכזת המחלקה
גב' אנה עמיר
טל: 04-6653713
פקס: 077-5653713
דוא"ל: anna@kinneret.ac.il
שעות קבלה: ימים א'-ה' בין השעות 9:30-12:00 13:30-15:00 בית הספר להנדסה בניין בית אחי

מטרת הלימודים

בישראל, מדינה בה בעיית המחסור במים ידועה מזה שנים, ומנגד יש בה תרבות של התפתחות, יזמות ויצירה, התפתחה במשך שנים תעשיית המים העוסקת בייצור של מגוון מוצרים לשימוש בתחומים הרבים של סקטור המים, וביניהם הולכה, השקיה, בקרה, טיפול באיכות המים, טיפול בשפכים, מחזור מים, התפלת מים, ועוד.
על מנת להבטיח את עתיד תעשיית המים בחזית המדינות עתירות הידע והטכנולוגיה בתחום המים, על ישראל לדאוג להכשרתם של מהנדסים במספר מספיק וברמה גבוהה על מנת שיוכלו להמשיך ולפתח תעשייה זו שסומנה כבעלת עדיפות ע"י משרד התעשייה והמסחר.
המסלול לתואר .B.Sc בהנדסת תעשיות מים מכשיר מהנדסים להשתלבות מהירה בתחום תעשיות המים כמהנדסים בעלי ידע בסיסי רב שיסייע בידם בפיתוח קריירה והתקדמות לאורך זמן. התוכנית מותאמת לצרכים הנוכחיים והעתידיים של תעשיית המים הישראלית, החותרת להרחיב את פעילותה בחו"ל תוך הבנת הצרכים השונים במדינות המפותחות והמתפתחות ואשר עושה שימוש בניסיון שנצבר בישראל כמנוף לחדירה לשווקים העולמיים.

מבנה הלימודים

התכנית מורכבת מ-160 נקודות זכות הנלמדות במשך 8 סמסטרים.

תוכנית הלימודים במסלול זה בנויה משלושה רבדים:

  1. קורסי יסוד, בעיקר מתמטיקה ופיסיקה, הנותנים תשתית ידע יציבה וקבועה בזמן. חלק זה הוא נכס חשוב המהווה בסיס לכל הכשרה הנדסית, עם התאמות לפי הדרישות הספציפיות של כל מקצוע.
  2. קורסי הנדסה בסיסיים, המקנים ידע בסיסי רחב בדיסציפלינות השונות המהוות את הבסיס ו/או המשיקות להנדסת המים, ומכינים את הסטודנט לפעילות בכל ענף מקצועי הקשור בתעשיית המים.
  3. קורסי התמחות הכוללים נושאים העומדים והעשויים לעמוד במרכז עיסוקו של מהנדס בתעשיות המים כגון: מערכות הולכת מים ושפכים, הנדסת השקיה וניקוז, טיפול במים ושפכים, תהליכים ממברנלים והתפלה, מכשור ובקרה של מערכות מים ושפכים.

בשנה האחרונה ללימודיהם יבצעו הסטודנטים פרויקט מסכם בו יישמו את הידע שצברו במהלך הלימודים לפתרון בעיה הנדסית משמעותית. המכללה תעשה מאמץ למציאת פרויקטים ומנחים משותפים מתעשיית המים.

תוכנית הלימודים לסטודנטים המתחילים בתשע"ח

שנה א'

קוד קורס  שם הקורס  סוג שיעור  נ"ז  ש"ס 
151091  מבוא למדעי המחשב  הרצאה  3.5  3 
151092  מבוא למדעי המחשב  תרגיל  0  1 
151094  מבוא למדעי המחשב  מעבדה  0  2 
101011  חדו"א 1  הרצאה  5  4 
101012  חדו"א 1  תרגיל  0  3 
101031  אלגברה ליניארית  הרצאה  5  4 
101032  אלגברה ליניארית  תרגיל  0  2 
151101  כימיה  הרצאה  4  3 
151102  כימיה  תרגיל  0  2 
101021  חדו"א 2  הרצאה  5  4 
101022  חדו"א 2  תרגיל  0  3 
101241  פיסיקה 1  הרצאה  4  3 
101242  פיסיקה 1  תרגיל  0  2 
101244  פיסיקה 1  מעבדה  0  1 
151111  מבוא להנדסת חומרים  הרצאה  3.5  3 
151112  מבוא להנדסת חומרים  תרגיל  0  1 
114351  כלכלה למהנדסים  הרצאה  2.5  2 
114352  כלכלה למהנדסים  תרגיל  0  1 
152171  מבוא למיקרוביולוגיה  הרצאה  3  2 
152172  מבוא למיקרוביולוגיה  מעבדה  0  2 
151141  מבוא לאקולוגיה  הרצאה  2.5  2 
151142  מבוא לאקולוגיה  תרגיל  0  2 
  לימודי כלליים חברה ומדינה  הרצאה  2  2 
  סה"כ לשנה א'   40   

 

תנאי מעבר לשנה ב': ממוצע ציונים מעל 60 בקורסי הקדם 

 

שנה ב'

קוד קורס  שם הקורס  סוג שיעור  נ"ז  ש"ס 
151121  כימיה פיזיקאלית  הרצאה  2.5  2 
151122  כימיה פיזיקאלית  תרגיל  0  1 
122151  מבוא להנדסת מערכות מידע  הרצאה   3  2 
122154  מבוא להנדסת מערכות מידע  מעבדה  0  2 
152154  מעבדה לכימיה  מעבדה  1.5  3 
102251  פיסיקה 2  הרצאה  4  3 
102252  פיסיקה 2  תרגיל  0  2 
102254  פיסיקה 2  מעבדה  0  1 
152161  יסודות הנדסת הסביבה  הרצאה  3.5  3 
152162  יסודות הנדסת הסביבה  תרגיל  0  1 
153231  מיקרוביולוגיה של מים ושפכים  הרצאה  3  2 
153234  מיקרוביולוגיה של מים ושפכים  מעבדה  0  2 
102091  אנליזה נומרית  הרצאה  4  3 
102092  אנליזה נומרית  תרגיל  0  1 
102094  אנליזה נומרית  מעבדה  0  1 
101041  משוואות דיפרנציאליות   הרצאה  3.0  2 
101042  משוואות דיפרנציאליות   תרגיל  0  2 
152181  כימיה של המים   הרצאה  4.5  3 
152182  כימיה של המים   תרגיל  0  1 
152184  כימיה של המים   מעבדה  0  2 
151131  מכניקת מוצקים  הרצאה  4  3 
151132  מכניקת מוצקים  תרגיל  0  2 
152201  מכניקת זורמים והידראוליקה  הרצאה  5.5  3 
152202  מכניקת זורמים והידראוליקה  תרגיל  0  1 
152204  מכניקת זורמים והידראוליקה  מעבדה  0  2 
152211  מבוא להנדסה כימית/ביוכימית  הרצאה  3.5  3 
152212  מבוא להנדסה כימית/ביוכימית  תרגיל  0  1 
154471  מערכות אספקת מים  הרצאה  2.5  2 
154472  מערכות אספקת מים  תרגיל  0  1 
  סה"כ לשנה ב'   43   

 

תנאי מעבר לשנה ג': ממוצע ציונים מעל 60 בקורסי הקדם, פטור מלימודי אנגלית.  

 

שנה ג'

קוד קורס  שם הקורס  סוג שיעור  נ"ז  ש"ס 
102081  שיטות סטטיסטיות בהנדסה  הרצאה  3.5  3 
102082  שיטות סטטיסטיות בהנדסה  תרגיל  0  1 
153431  מבוא להנדסת חשמל  הרצאה  4  3 
153432  מבוא להנדסת חשמל  תרגיל  0  2 
153221  מבוא לגיאולוגיה  הרצאה  2  2 
153241  מעבר חום ומסה  הרצאה  2.5  2 
153242  מעבר חום ומסה  תרגיל  0  1 
153531  הידרולוגיה של תת הקרקע  הרצאה  3.5  3 
153532  הידרולוגיה של תת הקרקע  תרגיל  0  1 
153291  כימיה של הקרקע  הרצאה  2  2 
153301  טכנולוגיה של טיפול במים  הרצאה  2.5  2 
153302  טכנולוגיה של טיפול במים  תרגיל  0  1 
153281  תחנות שאיבה  הרצאה  2.5  2 
153282  תחנות שאיבה  תרגיל  0  1 
153311  הנדסת השקיה וניקוז  הרצאה  2.5  2 
153312  הנדסת השקיה וניקוז  תרגיל  0  1 
154481  מערכות ביוב וניקוז  הרצאה  2.5  2 
154482  מערכות ביוב וניקוז  תרגיל  0  1 
153541  הידרולוגיה של נגר עילי  הרצאה  2.5  2 
153542  הידרולוגיה של נגר עילי   תרגיל  0  1 
154351  טכניקות של טיפול בשפכים ובוצה  הרצאה  3.5  3 
154352  טכניקות של טיפול בשפכים ובוצה  תרגיל  0  1 
154441  תכנון בעזרת מחשב  הרצאה  2.5  1 
154442  תכנון בעזרת מחשב  תרגיל  0  3 
154411  הנדסת התפלה וממברנות  הרצאה  4  3 
154412  הנדסת התפלה וממברנות  תרגיל  0  2 
  סה"כ לשנה ג'    41   

 

תנאי מעבר לשנה ד': ממוצע ציונים מעל 60 בקורסי הקדם

 

שנה ד' 

קוד קורס  שם הקורס  סוג שיעור  נ"ז  ש"ס 
154401  טיפול בשפכי תעשיה  הרצאה  3  2 
154402  טיפול בשפכי תעשיה  תרגיל  0  2 
154361  טוקסיקולוגיה  הרצאה  2  2 
154371  בקרת מערכות מים ושפכים  הרצאה  3.5  3 
154372  בקרת מערכות מים ושפכים  תרגיל  0  1 
153271  כלכלת מים  הרצאה  2.5  2 
153272  כלכלת מים  תרגיל  0  1 
153261  מבוא לחקר ביצועים  הרצאה  3  2 
153262  מבוא לחקר ביצועים  תרגיל  0  2 
154397  מעבדה במים ושפכים  מעבדה  2  4 
154381  משפט סביבתי  הרצאה  2.5  2 
154382  משפט סביבתי  תרגיל  0  1 
154451  סמינריון בהנדסת תעשיות מים  הרצאה  2.5  2 
154452  סמינריון בהנדסת תעשיות מים  תרגיל  0  1 
154347  פרויקט בהנדסת תעשיות מים 1  פרויקט  4  8 
154427  פרויקט בהנדסת תעשיות מים 2  פרויקט  4  8 
  לימודים כלליים חברה ומדינה  הרצאה  2  2 
  קורס בחירה מחלקתי   הרצאה  2.5  2 
  קורס בחירה מחלקתי  תרגיל  0  1 
  קורס בחירה מחלקתי   הרצאה  2.5  2 
  קורס בחירה מחלקתי  תרגיל  0  1 
  סה"כ לשנה ד'    36   
  סה"כ     160   

 

תנאי מעבר לשנה ה': ממוצע ציונים מעל 60 בקורסי הקדם 

מבוא למדעי המחשב – שיעור
מבוא: מבנה המחשב, שפת מכונה, שפות עיליות, אלגוריתמים בשפה טבעית ותרגומם לשפת על, התוכנית הראשונה, מרכיבי שפת C, מזהים, קבועים, טיפוסים (ABC ch.2). ביטויים אריתמטיים ולוגיים, אופרטורים, המרות טיפוסים (ABC ch.3), משפטים, משפטי תנאי (if) ולולאות (משפטי while ו- for), אלגוריתם אויקילדס לחישוב GCD (ABC ch.4. לולאות– המשך, אלגוריתמים איטרטיביים לבדיקת ראשוניות, מערכים. (ABC ch.6). פונקציות, העברת ערכים לפונקציות (call by value), תחומי הכרה של מזהים (scope), תחומי מחיה של משתנים, תכנות מבני (top-down design)  (ABC ch.5). מצביעים, העברת עצמים לפונקציות (call by address)  (ABC ch.6). רקורסיה(ABC ch.5) אלגוריתמי המיון bubble sort ו- max sort והסיבוכיות שלהם, שמורות (ABC ch.6) סיבוכיות אלגורי תמים, מיזוג מערכים ממוינים-merge  (ABC ch.6).

3 ש"ס / 3.5 נ"ז / ש' / 60
א' 151091   ד"ר גרוסמן מלכי יום א' 13:00-16:00
ב' 151091   ד"ר גרוסמן יום ב' 16:00-19:00

מבוא למדעי המחשב – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 151091, 151094
א' 151092   מר ששון זרגרי  יום ד' 08:00-09:00 קב' 1
א' 151092   מר ששון זרגרי  יום ה' 17:00-18:00 קב' 2
ב' 151092 מר ששון זרגרי יום ג' 18:00-19:00

מבוא למדעי המחשב – מעבדה
2 ש"ס / 0 נ"ז / מ' / 60
צ: 121102, 121101
א'  151094   מר ששון זרגרי  יום ד' 09:00-11:00 קב' 1
א'  151094   מר ששון זרגרי  יום ה' 18:00-20:00 קב' 2
ב' 151094 מר ששון זרגרי יום ג' 19:00-21:00

חדו"א 1 – שיעור
המספרים הממשיים. פונקציה ממשית של משתנה ממשי יחיד: גבולות ורציפות, רציפות על קטע סגור, פונקציות מונוטוניות ופונקציות הפוכות. גזירות והמשפטים היסודיים של החשבון הדיפרנציאלי. משפט טיילור, כלל לופיטל, חקירת פונקציה. פונקציה קדומה ושיטות אינטגרציה – אינטגרל מסוים ותכונותיו, פונקציות אינטגרביליות, משפטים יסודיים של החשבון האינטגרלי, אינטגרל מוכלל, סדרות וטורים אינסופיים של מספרים ממשיים, טורי חזקות.

4 ש"ס / 5 נ"ז / ש' / 60
א' 101011 ד"ר אוולין זכאי  יום ב' 08:00-12:00
ב' 101011 ד"ר אוולין זכאי  יום ד' 08:00-12:00

חדו"א 1 – תרגיל
3 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 101011
א' 110102 מר ניר אינזלר יום ג' 12:00-15:00
ב' 110102 מר ניר אינזלר יום ג' 09:00-12:00 

אלגברה ליניארית – שיעור
שדות, מספרים מרוכבים, וקטורים ב-R3. מערכות משוואות ליניאריות, מטריצות, שיטת החילוץ, מטריצה הפיכה, דטרמיננטים. מרחבים ליניאריים, בסיס, מימד. טרנספורמציות ליניאריות, ייצוג ע"י מטריצות, דמיון. ערכים עצמיים, לכסון, משפט קיילי המילטון. מרחבי מכפלה פנימית, תהליך גראם-שמידט. טרנספורמציות הרמיטיות ואוניטריות, מטריצות סימטריות.

4 ש"ס / 5 נ"ז / ש' / 60
א' 101031   ד"ר אורית סלע בן דוד  יום ד' 08:00-12:00
ב' 101031   ד"ר אורית סלע בן דוד   יום ב' 08:00-12:00

אלגברה ליניארית – תרגיל
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 101031
א' 101032   מר יורם פיניאן  יום ב' 12:00-14:00
ב'  101032  מר יורם פיניאן   יום ג' 12:00-14:00

כימיה – שיעור
מבנה האטום, המערך האלקטרוני של האטומים, אורביטלים אטומיים, המערכה המחזורית, תכונות של יסודות כימיים , הקשר הכימי, אורביטלים מולקולריים, קשרי סיגמא, פיי, גיאומטריית המבנה של מולקולות , עקרונות בכימיה אורגנית: פחמימנים רווים ובלתי רווים , כהלים, אתרים, אלקיל הלידיים , חומצות אורגניות, ארומטיות ובנזן , משוואה הכימית ושווי המשקל , שווי משקל יוני , חומצות ובסיסים.

3 ש"ס /  3.5 נ"ז / ש' / 60
א' 151101  ד"ר אלונה שכטר  יום ה' 11:00-14:00
ב 151101 ד"ר טרם נקבע  יום ד' 17:00-20:00

כימיה – תרגיל
2 ש"ס /  0 נ"ז / מ' / 60
צ: 151101
א'  151102   גב' רחל מיי  יום ה' 15:00-17:00
ב'  151102    גב' רחל מיי יום ה' 12:00-14:00

חדו"א 2 – שיעור
וקטורים, מכפלה סקלרית ווקטורית. גיאומטריה במרחב, תכונות יסודיות של פונקציות ממשיות של כמה משתנים, חקירת פונקציות של כמה משתנים. פונקציות סתומות. אינטגרלים מרובים ותכונות יסודיות. שיטות אינטגרציה ונוסחת החלפת המשתנים באינטגרלים מרובים, אנליזה וקטורית, אינטגרלים קוויים ואינטגרלים משטחיים מהסוגים השונים. נוסחאות גרין, סטוקס והדיברגנס. שימושים בגיאומטריה ובפיסיקה.

4 ש"ס / 5 נ"ז / ש' / 60
קדם:  10103, 10101
ב'    101021 ד"ר אולין זכאי  יום ד' 08:00-12:00
ק'   101021 ד"ר אורית בן דוד  מועד : טרם נקבע

חדו"א 2 – תרגיל
3 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 101021
ב'    101022 מר ניר אינסלר יום ב' 09:00-12:00
ק'   101022 מר ניר אינסלר מועד : טרם נקבע

פיסיקה 1 – שיעור

דרישה מקבילה: 101011
וקטורים וקינמטיקה, חוקי ניוטון, חוקי ניוטון במערכות מואצות, עבודה ואנרגיה, מתקף ותנע, מערכות חלקיקים ומרכז מסה, תנע זוויתי ודינמיקה של גופים צפידים, כבידה תנועה הרמונית ותנודות.

3 ש"ס / 4  נ"ז / ש' / 60
ב' 101241   ד"ר מוחמד עכאשה יום א' 11:00-14:00
ק' 101241 פרופ' עכאשה מוחמד, טרם נקבע

פיסיקה 1 – תרגיל
2 ש"ס / 0  נ"ז / ת' / 60
צ:   101241  ,   101244
ב'  101242  גב' פוסטילניק סבטלנה  יום א' 09:00-11:00
ק' 101242  גב' פוסטילניק סבטלנה

פיסיקה 1 – מעבדה
1 ש"ס / 0  נ"ז / מ' / 60
 צ: 101241 , 101242
ב' 101244 מר וגנר אהוד יום ה' 11:30-13:30 (פעם בשבועיים) קב' 1+2
ב' 101244 מר וגנר אהוד יום ה' 14:00-16:00 (פעם בשבועיים) קב' 3+4
ק' 101244 גב' רחל מיי, טרם נקבע

כלכלה למהנדסים – שיעור
מטרת הקורס להקנות לסטודנט מושגים ודרכי חשיבה בסיסיים בתחום המיקרו כלכלה והניהול הפיננסי. בהצגת החומר יושם דגש על העקרונות הכלכליים העומדים מאחורי המודלים הפורמאליים. הנושאים הספציפיים כוללים מושגי יסוד בכלכלה, ביקוש והצע, מחיר הזמן, תקצוב הון ורווחיות השקעה. ביקוש, היצע, ושיווי משקל בשוק תחרותי: צרכן, יצרן, עלות, מחיר, שיווי משקל, עודפי ביקוש ועודפי היצע. מחיר הכסף לפירמה התחרותית ומושג הריבית: ערך הזמן של הכסף, ריבית, היוון, ערך נוכחי נקי, ערך עתידי. קריטריונים בסיסיים לבחינת השקעות: NPV, IRR, שימושים, חסרונות ויתרונות. החברה העיסקית והדו"חות העסקיים: חברה פרטית, חברה ציבורית, מאזן, דו"ח רווח והפסד, דו"ח על תזרימי המזומנים. מבוא לניתוח דו"חות כספיים, מטרות, מגבלות, עקרונות מנחים כלליים, מדדי יעילות, רווחיות, יציבות פיננסית, יחסים פיננסיים, בחינה לאורך זמן. התוכנית העסקית של הפירמה מטרות, תכנים, מבנה, קהל היעד.

2 ש"ס / 2.5  נ"ז  / ש' / 60
דרישה מקבילה:  101011
ב'  114351  מרצה: פרו' חיים אבירם  יום ד' 14:00-16:00

כלכלה למהנדסים – תרגיל
1 ש"ס / 0  נ"ז  / ת' / 60
צ: 114351
ב'  114352 מרצה: מר אורי שחם יום ב' 12:00-13:00

מבוא למיקרוביולוגיה – שיעור
מבנה תא חיידק, אברונים. השוואה בין תאים פרוקריוטיים לתאים אאוקריוטים. סוגי תרכובות תוך-תאיות (נקלאוטידים, פוליסאכרידים, ליפידים וחומצות אמינו). מבנה ושכפול ה-DNA,תהליך השעתוק (mRNA) ותהליך התרגום (tRNA, rRNA) לחלבון. פלסמידים. חלבונים (מבנה החלבון, מבנה ראשוני עד רבעוני), אפיון חלבוני התא עיקריים. מבנה הממברנה (חיידקי גרם חיוביים ושליליים) ומעבר החומרים דרכה (סוגי טרנספורט), מבנה דופן התא (cell wall-peptidoglycan). מבנים תאיים נוספים: שוטונים, pili & fimbriae וקפסולה. אפיון סוגי המיקרואורגניזמים (חיידקים, פטריות, שמרים וחד-תאיים אחרים). השפעת גורמים פיזיקו- כימיים על מיקרואורגניזמים. אפיון בתי גידול של חיידקים, הערכה כמותית של חיידקים (ספירה חיה, ספירה באמצעות מיקרוסקופ או מכשיר אלקטרוני המודד התנגדות וספירה המבוססת על מידת העכירות של התרבית\צפיפות אופטית). חיידקים אוטו טרופים וחיידקים הטרו טרופיים (Metabolic diversity). עקומת גידול של חיידקים. בידוד העשרה וגידול של מיקרואורגניזמים. סיסטמאטיקה של חיידקים (אפיון מורפולוגית מושבה ותא יחיד). מעבר מתא וגטטיבי לאנדו ספורות (דוגמא: חיידקי Bacillus, Clostridium ) , תהליכי גרמינטציה ונביטה ( Outgrowth). החיידקים במחזור החומר בטבע: מסלולים מטבולים (נשימה אארובית ואנארובית) ומחזור החנקן (חיידקים קושרי חנקן, חיידקי ניטריפיקציה ודה- ניטריפיקציה, שיטות לזיהוי ולבידוד מיקרואורגניזמים (PCR, FISH, DGGE ופלורסנציה). השוואת רצפי DNA לאומדן קירבה בין מיקרואורגניזמים (מנועי השוואה ומידע- Web-based BLAST). מנגנוני אלימות בחיידקים. טוקסינים (אנדוטוקסין, אקסוטוקסין ואנטרוטוקסין). אינטראקציה של חיידקים עם האדם: הפלורה המיקרוביאלית הטבעית באדם (בעור, חלל הפה ובמערכת העיכול). מחלות זיהומיות הנובעות מ- זיהומי מזון ((Salmonellosis, Pathogenic Escherichia coli, Listeriosis. זיהומי מים (Legionellosis, cholera). הפוסטולט של רוברט קוך (Robert Koch). חומרים אנטימיקרוביאלים ומנגנוני העמידות כנגדם (אנזימי פירוק ומודיפיקציות, טרנספורט של חומרים- משאבות איפלוקס, פורינים). העברת חומר גנטי בין חיידקים כחלק מרכישת עמידות לחומרים אנטימיקרוביאלים. אבולוציה מיקרוביאלית: התהליך האבולוציוני, שינויים גנטיים (תורשה, מעבר גנים הורזנטלים (טרנספוזומים) ומוטציות). שימוש ברצפי rRNA לאנליזה פילוגנטית ולהרכבת שעון מולקולארי.

2 ש"ס / 3 נ"ז / ש' / 60

קדם: כימיה
ב'  152171  ד"ר מנשה אופיר  יום א' 14:00-16:00

מבוא למיקרוביולוגיה – מעבדה
2 ש"ס / 0 נ"ז / מ' / 60
צ: 152171
ב'  152174  מר פרץ רועי  יום ה' 09:00-13:00 (אחת לשבועיים) קב' 1
ב'  152174  מר עזרא אורלובסקי יום ה'  09:00-13:00 (אחת לשבועיים) קב' 2
ב'  152174  מר עזרא אורלובסקי ום ה' 15:00-19:00(אחת לשבועיים) קב' 3
ב'  152174  ה' 15:00-19:00 (אחת לשבועיים) קב' 4 (חסומה להרשמה)

מבוא לאקולוגיה – שיעור
הכרת עולם המושגים של האקולוגיה, תחומי העיסוק של האקולוגיה, הבנת עקרונות האקולוגיה הבסיסיים, הכרת המבנה והתפקוד של המערכות האקולוגיות והיחסים בין רכיביהם.

2 ש"ס / 3 נ"ז / ש' / 60
ב'  151141  ד"ר אופיר מנשה  יום ג' 14:00-16:00

מבוא לאקולוגיה – תרגיל

2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 151141
ב'  151142  ד"ר אופיר מנשה יום ג' 16:00-18:00

מבוא להנדסת חומרים  – שיעור
מבוא, מבנה גבישי, תכונות מכאניות, עקומות מאמץ-מעוות, אלסטיות ופלסטיות,שבר משיך ופריך, התעייפותו זחילת חומרים, סגסוגות ברזל, פלדות שונות המשמשות לצנרות ואבזרי מים, חומרים פלסטיים ומרוכבים בתחום המים. קורוזיה והגנה בפני קורוזיה.

3 ש"ס / 3.5  נ"ז / ש' / 60
דרישה מקבילה: 151101
א'  151101  ד"ר רן סוצקוורין  יום ג' 13:00-16:00

מבוא להנדסת חומרים – תרגיל
1 ש"ס/ 0  נ"ז / ת' / 60
צ:  151101
ב'  151102  דב' סווטלנה ברלס יום ד' 16:00-17:00

כימיה פיזיקאלית – שיעור
חוק הקצב, סדר תגובה, תגובות מסדר ראשון ושני, ריאקציות מורכבות והנחת המצב העמיד. ריאקציות מורכבות והנחת המצב העמיד. תגובות שרשרת, השפעת הטמפרטורה, התיאוריה הקינטית של הגזים, תרמודינמיקה: החוק הראשון ותרמוכימיה, תרמודינמיקה: החוק הראשון ותרמוכימיה החוק השני ואנטרופיה, אנרגיה חופשית ושיווי משקל, פוטנציאל כימי, תמיסות ותכונות קולגיאליות

2 ש"ס / 2.5  נ"ז  / ש' / 60
קדם: 151101
א' 151121  ד"ר רן סוצקוורין יום א' 10:00-12:00

כימיה פיזיקאלית – תרגיל
1 ש"ס / 0  נ"ז  / ת' / 60
צ: 151101
א' 151121  גב' רחל מיי יום א' 12:00-13:00

מבוא להנדסת מערכות מידע – שיעור
ההרצאות מתארות קשת נושאים אופייניים ונושאים שיילמדו יותר לעומק בקורסים שונים בהמשך. בקורס זה תוצג תמונה מקיפה יותר, אם גם פחות לעומק. בתור מסגרת, תתואר בניה לדוגמה של מערכת מידע פשוטה, על פני כל מחזור החיים שלה. הדגמת האפיון תעשה בהרצאות והדגמת התכן בהרצאות ובתרגול. הקורס יפתח  בהגדרת מערכת מידע; מאפייני מידע; סוגי משתמשים ומנהלים; צרכי מידע לפי דרגי ניהול ובעיות החלטה, סקירת סוגי מערכות מידע בארגונים ותרומתן לאסטרטגיה הארגונית.  יינתן מבוא לפיתוח מערכת מידע, כולל דיון ב "מחזור החיים" של מערכת מידע; סקירת שלבי הפיתוח ותוצריהם; גישות שונות לפיתוח מערכות, בעלי תפקידים בתהליך פיתוח מערכת מידע, ונוהלי פיתוח. כן יודגמו השימושים בכלים שונים בתהליך הניתוח והפיתוח. יודגמו, למשל,  השימוש ב- ERD והתכנון והישום של מסד נתונים רלציוני.  יסקרו יישומים ברשתות תקשורת ופרדיגמת שרת-לקוח. במסגרת הקורס תבנה מערכת מידע תוך שימוש במחולל יישומים כגון Microsoft Access. חלק מהבנייה יעשה בתרגילים, וחלק ע"י הסטודנטים, תוך הנחייה צמודה מאד ומפורטת מאד (הרבה מעל למקובל בפרויקט, למשל), ומתן פיתרון בית ספר מפורט.

3 ש"ס /  3.5 נ"ז  / ש' / 60
קדם:151091
ב' 122151 גב' אביבה עבדל  יום ב' 08:00-10:00

מבוא להנדסת מערכות מידע – מעבדה
2 ש"ס / 0 נ"ז  / מ' / 60
צ: 12215
ב' 122154 גב' אביבה עבדל  יום ד' 10:00-12:00

מעבדה לכימיה – מעבדה
הכנת תמיסות מכוילות, טיטרציות, ספקטרופוטומטריה, קביעת קבוע שיווי-משקל, סטויכיומטריה, מכפלת מסיסות. הפרדת חומרים, חמצון-חיזור. מוליכות חשמלית של תמיסות מימיות, טיטרציה קונדוקטומטרית.

כימיה פיסיקלית: תרמודינאמיקה, אלקטרוכימיה, קינטיקה כימית, צמיגות של תמיסות.
4 ש"ס / 2 נ"ז / מ' / 60
קדם: 151101,  151121
א'  152154   גב' רחל מיי יום ג' 09:00-15:00 קב' A (פעם בשבועיים)
א'  152154   גב' רחל מיי יום ג' 09:00-15:00 קב' B (פעם בשבועיים)
א'  152154   טרם נקבע יום ה' 09:00-15:00 קב' C(פעם בשבועיים)
א'  152154   טרם נקבע  יום ה'  09:00-15:00 קב' D (חסומה להרשמה)

פיסיקה 2 – שיעור
חוק קולון, השדה החשמלי, חוק גאוס, אנרגיה אלקטרוסטאטית ופוטנציאל חשמלי, סיכום משוואות האלקטרוסטאטיקה,  מוליכים בש.מ. אלקטרוסטאטי, קיבול חשמלי, זרם והתנגדות, כא"מ ומעגלים חשמליים
מטענים וזרמים בשדה מגנטי, מקורות השדה המגנטי (חוק ביו-סוור וחוק אמפר, השראה מגנטית, השראות זרם ההעתקה ומשוואות מקסוול.

3 ש"ס / 4 נ"ז / ש' / 60
קדם: 101241, דרישה מקבילה: 101021
א'  102251  פרופ' מוחמד עכאשה ימי א' 13:00-16:00
ק' 102251  ד"ר זיו מיקוליצקי, טרם נקבע

פיסיקה 2 – תרגיל  
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 102251
א' 102252  מר חן שלם יום ד' 10:00-12:00|
ק' 102252 גב' סבטלנה פוסטילניק, טרם נקבע

פיסיקה 2 – מעבדה
1 ש"ס / 0 נ"ז / מ' / 60
צ: 102251
א'  102254  מר אודי וגנר ד' 08:00-10:00 (אחת לשבועיים) קב' 1
א'  102254  מר אודי וגנר  יום ד' 08:00-10:00 (אחת לשבועיים) קב' 2

יסודות הנדסת סביבה – שיעור
בעיות סביבה בישראל, תחומי עיסוק של הנדסת הסביבה, משק המים בישראל והגופים הרלוונטיים. קריטריונים לקביעת דרישות לאיכות מים לאספקה עירונית. תקנים ותקנות בדבר איכות מי שתייה עקרונות לקביעת תהליכי טיפול וסדר שילובם. תהליכי טיפול להפרדת מוצקים בלתי מומסים ממים: שיקוע, סינון, הפתתה.

תהליכי ריכוך, מעבר גז וחיטוי. בקרת חומר אורגני במים, תהליכי ספיחה על פחם פעיל. עקרונות תכנון והפעלה של מערכות עירוניות לאספקת מים ומערכות שפכים (איסוף, טיפול, השבה ו/או סילוק), אפיון שפכים עירוניים

תהליכי טיפול קדם, טיפול ראשוני (שקוע) וטיפול ביולוגי, תהליכי טיפול בבוצה. עקרונות בהשבת קולחים כחלק מפוטנציאל המים הארצי. פסולת מוצקה: אפיון, איסוף טיפול מחזור ו/או סילוק, איכות האוויר, עקרונות בקרה ומניעת זיהום.

3 ש"ס / 3.5  נ"ז / ש' / 60
א'  152161  פרופ' רם פשינר יום ב' 15:00-18:00

יסודות הנדסת סביבה – תרגיל

1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ:152161
א'  152162  מר אמיר דקל יום ד' 18:00-19:00

מיקרוביולוגיה של מים ושפכים – שיעור
אפיון פיזקאלי, כימי וביולוגי של שפכים.  מיקרוביולוגיה של מים ושופכין, מיקרואורגניזמים פתוגניים האופייניים לשפכים, שיטות לגילוי זיהומים מיקרוביאליים ווירליים במים. תהליכי פירוק ביולוגיים להרחקת מזהמים אשר קשורים לתהליכי טיהור מים וטיהור שפכים: ניטריפיקציה, דנטריפיקציה, הרחקת זרחן, תהליכים אירוביים ואנאירוביים, בריכות טיפול ואגנים ירוקים. ביופאולינג. רגישות החיידקים לחומרים\תנאים העלולים להימצא בשפכים. תכנון מארג מזון לטיפול במי גלם לשתייה.

2 ש"ס / 3 נ"ז / ש / 60
קדם: 152171
א' 15-323 ד"ר אופיר מנשה יום ד' 14:00-16:00 

מיקרוביולוגיה של מים ושפכים – מעבדה
2 ש”ס / נ"ז 0 / מ' / 60
צ: 152171
א' ד"ר אופיר מנשה יום ג' 09:00-13:00 (אחת לשבועיים) קב' 1
א' מר תמיר זלמון יום ג' 15:00-19:00 (אחת לשבועיים) קב' 2
א' מר תמיר זלמון יום ג' 15:00-19:00 (אחת לשבועיים) קב' 3

שיטות סטטיסטיות בהנדסה – שיעור
סטטיסטיקה תיאורית: היסטוגרמה, עקומי התפלגות אמפירית. מושגי יסוד בהסתברות: קומבינטוריקה, הסתברות מותנית, משתנים אקראיים (בדידים ורציפים) והתפלגויותיהם (בינומית, גיאומטרית, פואסון). התפלגויות רציפות: התפלגות נורמלית, התפלגות אחידה, התפלגות אקספוננציאלית, משפט הגבול המרכזי, קירוב נורמלי להתפלגות בינומית. הסקה סטטיסטית: אמידה נקודתית, רווח סמך, מבחני השערות, מובהקות סטטיסטית. יישומים לבקרת איכות.

3 ש"ס / 3.5 נ"ז / ש' / 60
קדם: 101021
א'  102081  ד"ר אנטולי ברונשטיין  ימי ד' 09:00-12:00

שיטות סטטיסטיות בהנדסה – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז  / ת' / 60
צ: 101021
א'  102082  מר יורם פיניאן יום ב' 11:00-12:00

משוואות דיפרנציאליות – שיעור
קורס במשוואות דיפרנציאליות רגילות  ניתן במכללה במסגרת המחלקה להנדסת חשמל ולמערכות מים. בהנדסת חשמל הסטודנטים לומדים קורס נפרד של משוואות דיפרנציאילות חלקיות. בהנדסת מערכות מים לא ניתן קורס כזה עד עתה. מסיבה זו חסר לסטודנטים כלי בסיסי להתייחס למשוואות הזרימה (רגילה ובתווך נקבובי) ולתופעות מעבר חום ומסה, כמו גם לפתרונות הנומריים של משוואות אלו. בעבר מהנדסים מהשורה לא נזקקו לידע כזה בעבודה השגרתית, אבל עם התקדמות יכולות המיחשוב והתפתחות חברות הנדסה המעונינות להתחרות בשוק גלובלי נוצר צורך במהנדסים שיש להם לפחות כלים בסיסיים להתמודד עם מטלות אלו. על רקע זה מוצע קורס המשלב את שני הקורסים של הנדסת חשמל לקורס אחד המדגיש את התמונה הכללית של מידול באמצעות משוואות דיפרנציאליות, ההבדלים בינהן, ופתרונות אנליטיים למספר מצומצם של בעיות, על חשבון ידע מפורט בטכניקות של פתרון.

2 ש"ס / 3.0 נ"ז / ש' / 60
קדם: 101031,  101021
א'  101051  ד"ר מירה קיטרון יום ד' 16:00-18:00

משוואות דיפרנציאליות רגילות – תרגיל
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 101041
א'  101042  מר יורם פיניאן יום ב' 08:00-10:00

כימיה של המים – שיעור
מבוא, מעבר יחידות, חישוב קבוע שיווי המשקל, שוו"מ בפאזה גזית, שיווי משקל יוני ומכפלת המסיסות, שיווי משקל יוני ומכפלת המסיסות, השפעת טמפרטורה וחוזק יוני על קבוע שוו"מ, חומצות ובסיסים: אלקלניות וחומציות

חומצות ובסיסים: אלקלניות וחומציות, חומצות רב פרוטיות, בופרים, המערכת הקרבונטית, ריכוך מים, המערכת הקרבונטית, ריכוך מים, מערכות נוזל-גז ושוו"מ גז-מים, חמצון וחיזור, משוואת נרנסט, חמצון וחיזור.

2 ש"ס / 3.5 נ"ז / ש' / 60
קדם:  151101
ב'  152181    ד"ר סיון קלאס יום ב' 10:00-13:00

כימיה של המים – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 151101
ב'  152182  ד"ר סיון קלאס יום ב' 13:00-14:00

כימיה של המים – מעבדה
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 151101
ב'  152184 טרם נקבע  יום ב' 14:30-18:30 (אחת לשבועיים) קב' 1 +2
ב'  152184 טרם נקבע  יום ג' 09:00-13:00 (אחת לשבועיים) קב' 3

מכניקת זורמים והידראוליקה – שיעור
הידרוסטאטיקה, חוקי השימור של מערכות ונפחי בקרה, שיטות ניתוח זרימה, מבוא לזרימה פוטנציאלית, מאמצים בזורמים, זרימה צמיגה, מאמצים בזורמים, זרימות למינריות וטורבולנטיות, שכבות גבול, אנליזה מימדית ודמיות
זרימה בתעלות, מעברים וחתכי בקרה בתעלות, צירים הידראוליים, זרימה במובלים סגורים, זרימה במערכות צינורות ומשאבות, זרימה במערכות צינורות ומשאבות.
בחלק המעבדה של הקורס מכאניקת זורמים והידרוליקה יבצעו הסטודנטים את הניסויים הבאים ויכינו דוחות מעבדה: ניסוי ריינולדס, ניסוי ונטורי,  קו עומד פיאזומטרי (גם עומד מהירותי), סילון אופקי, זרימה בתעלה (גם עם מכשול וזנק הידרולי), קליחה והילוך גיאות,  משאבה (גם  חיבור בטור ובמקביל).

3 ש"ס / 4.5  נ"ז / ש' / 60
קדם: 101021, דרישה מקבילה: 10104
א'  152201  ד"ר משהור חוש יום א' 10:00-14:00

מכניקת זורמים והידראוליקה – תרגיל
1 ש"ס / 0  נ"ז / ת' / 60
צ: 101021
א'  152202  ד"ר משהור חוש יום ב' 14:00-15:00

מכניקת זורמים והידראוליקה – מעבדה (שנה ג)
2 ש"ס/ 0  נ"ז / מ' / 60
א'  152204   מר אהוד וגנר יום ג' 08:00-10:00 קב' 1
א'  152204   מר אהוד וגנר יום ד' 14:00-16:00 קב' 2
א'  152204   מר אהוד וגנר יום ה' 13:00-15:00 קב' 3

מכניקת זורמים והידראוליקה – מעבדה (שנה ב')

2 ש"ס/ 0  נ"ז / מ' / 60
ב'  152204   מר אהוד וגנר יום ג' 11:00-13:00 קב' 1
ב'  152204   מר אהוד וגנר יום ג' 15:00-17:00 קב' 2
ב'  152204   מר אהוד וגנר יום ד' 08:00-10:00 קב' 3

מבוא להנדסה כימית וביוכימית – שיעור
רקע בהנדסה כימית, דייקנות ודיוק, שיטות חישוב, שיווי משקל אדים ונוזל, חוק הפאזות, מאזני חומר, מאזני אנרגיה, מאזני חומר ואנרגיה במצב יציב ולא יציב, רקע בהנדסה ביוכימית, פולימרים ביולוגיים, חלבונים וחומצות אמינו, ריאקציות אינזימתיות, סטוכיומטריה ומאזני אנרגיה של מטבוליזם, מבוא לריאקטורים ביולוגיים.

3 ש"ס / 3.5 נ"ז / ש' / 60
קדם: 151101,  151121
ב'  152211 ד"ר רן סוצקוורין יום  ד' 14:00-17:00

מבוא להנדסה כימית וביוכימית – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 152211
ב'  152212  גב' סווטלנה ברלס יום ד' 17:00-18:00

מכניקת מוצקים – שיעור
ווקטורים. שקול כוחות ומומנטים. שווי משקל של מערכות ומבנים (דיאגרמות גוף חופשי). חכוך. עומסים מפורסים ומרכזי כובד. מומנט שני של שטח. מהלכי כוחות ומומנטים בקורות. טנזור מאמץ וטנזור עיבור. חוק הוק המוכלל לחומר אלסטי. תגבוה אלסטופלסטית ותרמואלסטית. בעיות של מאמץ חד-צירי. עמיסה דו-צירית (מיכלי לחץ). מאמצים נורמליים בכפיפה. פרק פלסטי.

3 ש"ס / 4 נ"ז / ש' / 60
קדם: 101031 101011 דרישה מקבילה: 101021
ב'  151131  ד"ר נועם וינברג  יום ה' 11:00-14:00

מכניקת מוצקים  -תרגיל
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 151131
ב'  151132   ד"ר נועם וינברג יום  ה' 14:00-16:00

מבוא להנדסת חשמל – שיעור
מעגלים ואלמנטים מקובצים. חוקי קירכהוף. שקול תבנין ונורטון. חיבור טורי ומקבילי. מקורות ואלמנטים לא לינארים. ניתוח אות קטן. ניתוח תגובות מעגלים מסדר ראשון. תגובות ZIR ו- ZSR. מעגלים מסדר שני וגבוה. מבוא למערכות לינאריות קבועות בזמן. קונבולוציה. פאזורים. מעגלים במצב סינוסי מתמיד. מעגלי תהודה. אלמנטים מצומדים: סלילים ומקורות מבוקרים, שנאים. תורת הגרפים ותאוריית טלגאן. ניתוח מעגלים על פי צמתים ועל פי חוגים. תכנת מחשב לניתוח מעגלים.

4 ש"ס /  5  נ"ז / ש' / 60
קדם:102251, 101041
א' 153431 ד"ר אלכס פרבר יום ה' 09:00-13:00

מבוא להנדסת חשמל – תרגיל
צ: 153431
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
א' 153432 מר יצחק גוזלי יום ב' 13:00-15:00

מבוא לגיאולוגיה – שיעור
כלים בסיסיים לניתוח תהליכים בנוף, העומדים בבסיס מדע הגאולוגיה. הבנת התהליכים הפיזיים ויחסי הגומלין בין האדם והסובב הטבעי.  הבנת השפה המקצועית, המתודה ודרכי החקירה של הגאוגרפיה הפיסית כמדע.  מבנה כדור הארץ.  טקטוניקת הלוחות.  מינרלים וסלעים – סביבות היווצרות.  הזמן הגאולוגי. היסטוריה גאולוגית. גאולוגיה סטרוקטורלית. המפה הגאולוגית.

2 ש"ס / 2 נ"ז /  ש' / 60
א' 153221  מרצה: ד"ר רמי זיתוני יום ג' 10:00-12:00

מעבר חום ומסה – שיעור
הקורס עוסק בעקרונות מעבר חום ומסה וביישומם במתקני מעבר חום. הקורס כולל גם מבוא לתהליכי הפרדה בהנדסה כימית.

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ש' / 60
קדם: 151121
א' 153241  מרצה: ד"ר ינון יבור יום ב' 08:00-10:00

מעבר חום ומסה תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
א' 153242  מרצה:ד"ר ינון יבור  יום ב' 10:00-11:00

הידרולוגיה של תת הקרקע שיעור
המחזור ההידרולוגי. תחום ניקוז על קרקעי. גשמים וסופות. גשם ממוצע. יחסי גשם  נגר על קרקעי. חידור, חילחול, נגר על-קרקעי. מדידת ספיקה. הידרוגרמת יחידה. זרימה בתעלות. סכרים. מאגרים. הידרוגרמות וניתוחן. הידרוגרמת היחידה, הילוך גיאות זרימה בתעלות.

סכרים, סכרי עפר ומאגרי מים איכות נגר על קרקעי. יחסי אקוויפר נגר על קרקעי משאבי המים של ישראל.

3 ש"ס / 3.5 נ"ז / ש' / 60
קדם: 152201
א' 153251 מר זיו מורנו יום ג' 12:00-15:00

מבוא להידרולוגיה תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 153251
א' 153252 מר זיו מורנו יום ג' 15:00-16:00

כימיה של הקרקע שיעור
הקורס עוסק בהכרת מרכיבי הקרקע (הפאזה המוצקה, תמיסת הקרקע והפאזה הגזית), וביחסי- הגומלין ביניהם. לצד ההרצאות ישולב במהלך הקורס סיור בשדה ובמעבדה לכימיה של הקרקע, במטרה להמחיש את ההיבטים היישומיים של הנושאים הנלמדים.

מטרות הקורס: הכרת תכונות מרכיבי הקרקע והתהליכים המתרחשים על שטח הפנים; הבנת השפעת תכונות הקרקע על המבנה ופוריות הקרקע ; היכרות עם היבטים יישומיים של החומר הנלמד בשדה ובמעבדה.

2 ש"ס / 2 נ"ז / ש' / 60
קדם: 151101
א' 153282 ד"ר אושרי רינות יום ב' 15:00-17:00

תחנות שאיבה, משאבות ואביזרי מים שיעור
הגדרה ומיון של מכונות הידראוליות. סוגי משאבות שונים, הבדלי מבנה ויעוד. משאבות צנטריפוגליות וחלזוניות. אופיינים של משאבות מטיפוסים שונים. בחירת משאבות ליעודים שונים. חוקי דמיות, יסודות תכן תחנות שאיבה. חיבור משאבות בטור ובמקביל. פעולה לא סדירה של משאבות. תחנות שאיבה למים. תחנות שאיבה לביוב. אביזרי מים נדרשים בתחנות שאיבה ובקוים. שסתומי אויר, אל חוזרים ווסתים עקרונות פעולה ושילוב במערכות. שסתומי אויר, אל חוזרים ווסתים עקרונות פעולה ושילוב במערכות.

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ש' / 60
דרישה מקבילה: 153321
ב' 153281  פרופ' רם שפינר יום ב' 12:00-14:00 

תחנות שאיבה, משאבות ואביזרי מים תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 153281
ב' 153282  פרופ' רם שפינר יום ב' 14:00-15:00

כלכלת מים -שיעור
המים כמוצר בבעלות ציבורית או כקניין פרטי. פעמים רבות הם מהווים מוצרים ציבוריים אשר נצרכים על ידי מספר פרטים ביחד. כמו כן, יש להם השפעות חיצוניות כאשר צריכה או ייצור של פרט אחד משפיעים על רווחתם של פרטים אחרים. אומדני תועלת, עלויות ונזקים. מושגי יסוד:
משאבי טבע מתכלים, משאבי טבע מתחדשים. מודלים כלכליים למימון פרויקטים בתחום המים:
שיתוף פעולה בין המגזר הפרטי למגזר הציבורי (PPP), חלוקת סיכונים במודלים כלכליים מסוג: BOT, BOO, DBOT, מחירי מים.

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ש' / 60
קדם: 143191
ב' 153271  ד"ר אלי גולדשטיין ימי ב' 12:00-14:00 

כלכלת מים תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 153271
ב' 153272 ד"ר אלי גולדשטיין, ימי ב' 14:00-15:00

טכנולוגיה של טיפול במים -שיעור
איכות מים – אפיון המזהמים השונים והבנת העקרונות להרחקתם. תקנות והדרישות לאיכות מים. עקרונות תכנון ותפעול. טכנולוגיות בסיסיות ומתקדמות לטיפול במים: שיקוע. טכנולוגיות בסיסיות ומתקדמות לטיפול במים: פלוקולציה ושיקוע כימי. טכנולוגיות בסיסיות ומתקדמות לטיפול במים: סינון. טכנולוגיות בסיסיות ומתקדמות לטיפול במים: ספיחה. טכנולוגיות בסיסיות ומתקדמות לטיפול במים: ריכוך. טכנולוגיות בסיסיות ומתקדמות לטיפול במים: חיטוי. טכנולוגיות בסיסיות ומתקדמות לטיפול במים: חילוף יונים. תהליכים ממברנליים לסינון המים. התפלת מים. כיווני מחקר מתקדמים

2 ש"ס / 2 נ"ז / ש' / 60
קדם: 153231, 152181
א' 115330 מרצה: מר מתן הדרי יום ג' 16:30-18:30

טכנולוגיה של טיפול  במים – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 153301
א' 153302  מרצה: מר מתן הדרי יום ג' 18:30-19:30

הנדסת השקיה וניקוז – שיעור
אחיזת מים וזרימה בקרקע רוויה ולא רוויה, מאזן מים ואנרגיה בבית השורשים, השפעת טכנולוגיות השקיה ודישון על שימוש מיטבי ושימור הקרקע(המאבק במידבור), שיטות לחיסכון במים ואנרגיה במערכות השקיה מודרניות, מאפייני טכנולוגיות ההשקיה השונות (ממטירים, מתזים, טפטוף, הצפה ואחרים), תכן לאופטימיזצית מערכות השקיה ובניית לוח מים, אספקטים ייחודיים להשקיה בקולחים, הגורמים להיווצרות סתימות במערכות השקיה וההתמודדות עם היסתמות ציוד ההשקיה, חומרי מבנה של מערכות השקיה, השקיה ומשמעויותיה הסביבתיות,  דישון בעזרת מערכות השקיה, קרקעות מלוחות ואיכות מי שתייה, מערכות ניקוז חקלאיות.

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ש' / 60
קדם:152201
ב' 11533 ד"ר נידאל מסאלחה + מר איתמר נדב יום א' 12:00-14:00

הנדסת השקיה וניקוז – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 153311
ב' 15330 ד"ר נידאל מסאלחה מר איתמר נדב יום א' 14:00-16:00

אנליזה נומרית – שיעור
מבוא, חשבון שגיאות, קירובים לפונקציות, אינטרפולציה, ריבועים מינימאליים ופולינומים אורתוגונאליים, גזירה ואינטגרציה נומרית. פתרון משוואות לא-ליניאריות. מבוא לפתרון נומרי של משוואות דיפרנציאליות רגילות. פתרון בעיות נומריות מסוגים שונים, תוכנות ספריית פתרונות, הכרה ושימוש בספריות קיימות. סדנת היכרות עם תכנת MATLAB

3 ש"ס / 4 נ"ז / ש' / 60
קדם:101041, 101021 ,111101
ב' 102091 ד"ר מירה קיטרון בלינקוב יום ג' 15:00-18:00

אנליזה נומרית תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
ב' 102092 ד"ר יוליה פבלודסקי יום ג' 13:00-14:00 קב' 1

אנליזה נומרית מעבדה
1 ש"ס / 0 נ"ז / מ' / 60
ב' 102094 ד"ר יוליה פבלודסקי יום ג' 14:00-15:00 קב' 1

מערכות אספקת מים וביוב – שיעור
מטרות אספקת מים, הערכת כמויות, תצרוכת סגולית, תנודות בצריכה, מקדמי שיא ושפל.

תקופות תכנון חיזוי אוכלוסין. תפישת מקורות מים. מאגרים עונתיים. בריכות ומגדלי מים,משאבות באספקת מים ובתי שאיבה. רשתות מים עירוניות- התפתחות, סכמות מקובלות.

חישוב רשתות אספקת מים – קטרים, ספיקות ולחצים, כלים ממוחשבים. מצב אספקת המים בישראל. מטרות מערכת הביוב. הערכת כמויות, תצרוכת סגולית, תנודות בצריכה, מקדמי שיא ושפל. חישוב קווי הולכה. מערכות איסוף, הובלה ושאיבת שפכים: מרכיבי מערכת, תאי בקרה, תחנות שאיבה,קוים גרביטציוניים וקוי לחץ, ציוד אלקטרומכני (מגובים, מגרסות). סילוק שפכים והשלכות סביבתיות. הערכת כמויות נגר עילי. מערכות תיעול עירוניות. סילוק וניצול מי הנגר

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ש' / 60
קדם: 152201
ב' 115332 פרופ' רם שפינר ום ה' 12:00-14:00

מערכות אספקת מים וביוב – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת' / 60
צ: 153321
ב' 115332 פרופ' רם שפינר יום ה' 14:00-15:00

הידרולוגיה של נגר עילי -שיעור

  1. מי תהום במחזור ההידרולוגי. השוואת מי תהום ונגר על-קרקעי.
  2. פירוט הרטיבות בתת-הקרקע. אקוויפרים מיון אקוויפרים אקוויפרים
  3. הנחת דפאווי. עומד פיאזומטרי. אקוויפר כלוא, פריאטי ודולף.
  4. גישת הרצף לזרימה בסביבה נקבובית. אי-הומוגניות ואנאיסוטרופיה.
  5. מאזן מים איזורי ורכיביו.
  6. תנועת מי תהום. חוק דרסי. הנחת דיפאוי. זרימה חד-ממדית
  7. מודל קונצפטואלי ומתמטי לזרימה. אגירות. תולכה. מאזני מים דיפרנציאליים לאקוויפרים. תנאי שפה ןהמודל השלם.
  1. זרימה באיזור הלא רווי.

9-10. הידרוליקה של בארות ומבחני שאיבה.

11-12. תנועת מזהמים בתת הקרקע. דיספרסיה הידרודינמית. משוואות מאזן מסה של מזהמים. המודל המלא.

  1. חדירת מי – ים לאקוויפר חופי.

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ה / 60
קדם: 102091, 153251, 15322
ב 15-4331 ד"ר משהור חוש יום ב' 10:00-12:00

הידרולוגיה של מי תהום – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת / 60
ב 154332 מר אמתי גולדברג ד' 18:00-19:00

תכנון בעזרת מחשב – שיעור
הקנית יכולות בסיסיות ליצור שרטוטים בתוכנות אוטוקד וסולידוורקס, יכולות קליטת קבצים וביצוע שינויים מינוריים בתוצרי התוכנות הנ"ל, לטובת תיעוד ותקשורת טכנית בין מהנדסי המים לבין מהנדסים מיכניים, מנהלים, משווקים ולקוחות הפרויקט. מבוסס על צרכים מזוהים בתעשיה.

1 ש"ס / 2.5 נ"ז / ה / 60
ב' 154441 מר אמיר לבנה יום א' 16:00-17:00

תכנון בעזרת מחשב – תרגיל
3 ש"ס / 0נ"ז / ת / 60
צ: 154441
ב' 154442 מר אמיר לבנה+ גב' סילביה שלו יום א' 17:00-20:00 קב 1
ב' 154442 מר אמיר לבנה+ גב' סילביה שלו  יום ב' 16:00-19:00 קב 2

טיפול בשפכי תעשייה – שיעור
מטרת הקורס היא לחשוף את הסטודנטים למאפיינים של שפכים תעשייתיים ושיטות הטיפול המקובלות על מנת להרחיק מזהמים משפכים תעשייתיים ולהביאם לאיכות נדרשת.

במסגרת הקורס יילמדו עקרונות תכנון של מספר שיטות טיפול המתאימות לשפכים תעשייתיים מתחומי תעשייה שונים כגון, תעשיית המזון והמשקאות, תעשייה פרמצבטית והתעשייה הפטרוכימית.

2 ש"ס / 3 נ"ז / ה / 60
קדם: 152181
א' 154401 ד"ר גיא פורר יום ג' 12:00-14:00

טיפול בשפכי תעשייה – תרגיל
2 ש"ס /0 נ"ז / ת / 60
צ: 154401
א' 154402 ד"ר גיא פורר יום ד' 14:00-16:00

טכנ' של טיפול בשפכים ובבוצה – שיעור

  1. הקדמה: איכות שפכים, מקורות שפכים, רמת איכות קולחים. הגדרת מדדים
  2. פירוט תהליכי טיפול בשפכים כולל: טיפול קדם, טיפול ראשוני
  3. טיפול ביולוגי במערכות מצע מרחף
  4. טיפול ביולוגי במערכות מצע קבוע
  5. תהליכים להרחקת נוטריינטים
  6. בעיות הפרדת ביומסה במערכות בוצה משופעלת
  7. תהליכים אקסטנסיביים לטיפול בשפכים
  8. מאזני בוצה במכוני טיהור, אפיון כמותי ואיכותי
  9. תהליכי צמצום נפח הבוצה והבעיות האופייניות
  10. הגדרת התקן לאיכויות הבוצה :עיכול בוצה אירובי ואנאירובי
  11. תהליכים להשבחת בוצה לבוצה סוג א', אפשרויות סילוק הבוצה
  12. תהליכים מתקדמים לטיפול בשפכים: MBR , פילטרים ביולוגיים
  13. טיפול שלישוני בקולחים

3 ש"ס / 3.5 נ"ז / ה / 60
קדם: 153231
ב' 154351 פרופ' רם שפינר יום ד' 14:00-17:00

טכנ' של טיפול בשפכים ובבוצה – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת / 60
צ: 154351
ב' 154352 פרופ' רם שפינר יום ד' 17:00-18:00

טוקסיקולוגיה – שיעור
חומרים רעילים ממקורות שונים (תעשייה, חקלאות, שאריות במזון וטוקסינים מיקרוביאליים), השפעות פיזיולוגיות של רעלים, מוטגניזה וקרצינוגניזה, הערכת סיכוני רעלנים בסביבה, מנגנוני ביטול הרעילות.

2 ש"ס / 2 נ"ז / ה / 60
קדם: 153231, 152171
א' 154361 ד"ר אופיר מנשה יום ג' 13:00-15:00

בקרת מערכות מים ושפכים – שיעור

  1. מבוא – בקרה,  מכשור, פקוד מקומי, פקוד מרחוק. מערכות סקדה.
  2. בקרה בסיסית – PID
  3. תקשורת – קווי נחושת, סיבים אופטיים, איפנון והעברת מידע
  4. פרוטוקולי תקשורת– מגעים יבשים, זרם 4-20, modbus, profybus, TcpIp
  5. פקוד מקומי – מכשור בקרה – סוגים, פרמטרים לתכנות, נתונים לקריאה
  6. פקוד מקומי – בקרים מקומיים – מבנה, כרטיסים, שפות בקרה
  7. פקוד מקומי – מתקני מים – מכשור בקרה אופייני
  8. פקוד מקומי – מתקני מים – פקוד משאבות, מגופים בריכות ומכשירי מדידה
  9. פקוד מקומי – מתקני טיפול בשפכים – מכשור בקרה אופייני
  10. פקוד מקומי – מתקני טיפול בשפכים – שלבים בתהליך, והציוד המופעל והמנותר בכל שלב
  11. פקוד מרחוק – מערכות תקשורת: רדיו, סלולר, לוויין, קווים פיזיים
  12. פקוד מרחוק – מערכות סקדה HMI, תפעול, עיבוד נתונים והפצת נתונים
  13. תכנון תפעול – שילוב בקרה עם חזאי צריכה ומודלים

2 ש"ס / 3.5 נ"ז / ה / 60
קדם: 153281,153301, דרישה מקבילה: 154351
א' 154371 טרם נקבע יום א' 16:00-19:00

בקרת מערכות מים ושפכים – תרגיל
3 ש"ס / 0 נ"ז / ת / 60
א' 154372 טרם נקבע א' 19:00-20:00

הנדסת התפלה וממברנות – שיעור
בירור של התופעות הפיזיקוכימיות השולטות במעבר סלקטיבי של חומרים דרך ממברנות סינתטיות כולל הרקע התרמודינמי, מבנה של הממברנות ואינטראקציות בין מרכיבים שעוברים את הממברנה עם מטריצה של הממברנה. סקירה של היישומים שבהם ממברנות משמשות לטיהור ולניקור של תערובות. יושם  דגש על יישומים בעלי חשיבות סביבתית כולל התפלה וטיפול בשפכים ביתיים ותעשייתיים.

לימוד הקשר בין כושר תפוקה וסלקטיביות של ממברנות, השבת ההזנה כמוצר ,איכות מוצר ותנאי הפעלה. טיפול בבעיות של קיטוב ריכוזים וזיהום ממברנות והצגת הפתרונות ההנדסיים כולל טיפולי קדם. הצגה ותרגול בתכנון מתקנה ממברנות. דיון בבעיות בטיפול/סילוק ריכוזים.

3 ש"ס / 4 נ"ז / ה / 60
קדם: 153301
ב' 154411 ד"ר דימיטרי ליסטין יום ה' 15:00-18:00

הנדסת התפלה וממברנות – תרגיל
2 ש"ס / 0 נ"ז / ת / 60
ב' 154412 ד"ר דימיטרי ליסטין יום ה' 18:00-20:00

מעבדה במים ושפכים – מעבדה
המעבדה תכלול ניסויים להדגמת עקרונות הפרדה וטיפול וכן יחידות תהליך בסד"ג קטן לצורך התנסות מעשית של הסטודנטים. תכנית הניסויים תכלול את המעבדות הבאות : טיפול במים :סינון גרנולרי, סינון ממברנלי, שיקוע מטיפוס I ו-II חיטוי ב-UV , שיקוע כימי. טיפול בשפכים : נשימת ביומסה SOUR ,קינטיקת והרחקת מזהמים בתהליך ביולוגי, הסמכת בוצה,  התנגדות לסינון של בוצות.

4 ש"ס / 2 נ"ז / מ / 60
קדם: 153301, 154341
ב' 154394
יום א' 9:00-13:00 מר תמיר זלמון  קב' 1
יום א 15:00-19:00 מר תמיר זלמון  קב' 2
יום ג' 9:00-13:00 מר תמיר זלמון קב' 3
יום ג' 15:00-19:00 מר פיאם ניסני  קב' 4

משפט סביבתי – שיעור
נורמות משפט בסיסיות ותמצית הוראות הדין על שמירת על איכות הסביבה והסדרתה עם דגש לתחום המים. מושגי יסוד במשפט. מבוא להיבטים משפטיים של הגנת איכות הסביבה בישראל ובעולם.
חקיקה בישראל, למשל: פקודת בריאות העם, חוק המים, חוק למניעת זיהום הים ממקורות יבשתיים. הסכמים ואמנות בין-לאומיות בנושא איכות הסביבה (אמנת ברצלונה, הסכמי קיוטו). הסכמים עם מדינות האזור.

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ה / 60
ב' 154381 ד"ר סלאם חלומי יום ב' 16:00-18:00

משפט סביבתי – תרגיל
1 ש"ס / 0 נ"ז / ת / 60
צ: 154381
ב' 154382 ד"ר סלאם חלומי יום ב' 18:00-19:00

סמינריון בהנדסת תעשיות מים  – שיעור
מטרת הקורס לחזק את יכולות הכתיבה האקדמית והמדעית, אנגלית טכנית תקנית, בניית מצגת מדעית, הקניית ידע בחיפוש מאמרים וקריאה יעילה שלהם, שיטות ציטוט. חיזוק יכולת הקריאה הביקורתית. כמו-כן הקורס יקנה לכל סטודנט ידע מעמיק בנושא בו יבחר, מתוך רשימת נושאים.

הסמינריון עוסק בנושאים שונים בתחום איכות המים וטיפול במים ובשפכים. נושאים לדוגמא מתוכם יוכלו הסטודנטים לבחור נושא לסמינריון:

  • מיקרו-מזהמים אורגניים בשפכים
  • שיטות טיפול בניטראט במי שתייה
  • שיטות טיפול במים המזוהמים בפר-כלוראט
  • טיפולים שלישוניים חדשניים בשפכים
  • טיפולים משלימים (post-treatment) במים מותפלים
  • טיפולים מקדימים (pre-treatment) חדשניים במים מותפלים
  • שיטות התפלה חדשניות
  • התפלת מים מליחים

2 ש"ס / 2.5 נ"ז / ה / 60
א' 15445 טרם נקבע יום א' 13:00-15:00 

סמינריון בהנדסת תעשיות מים  – שיעור
1 ש"ס /0 נ"ז / ה / 60
א' 15445 טרם נקבע יום א' 15:00-16:00

פרויקט א' בהנדסת תעשיות מים
הגדרת הנושא הנבחן, איסוף נתונים, הגדרת שלבי הפרויקט, הגדרת מטרות מטרת הפרויקט, הסבר המתודולוגיה שנבחרה, לימוד בעיות בשטח, ניתוח בעיות הנדסיות נבחרות מתחום הנדסת תעשיית המים, הצגת חלופות, פתרונן וניתוחן. הפרויקט יוגש כדו"ח טכני

8 ש"ס / 4 נ"ז /פ / 60
א' 154427 פרופ' רם שפינר

פרויקט ב' בהנדסת תעשיות מים
הגדרת הנושא הנבחן, איסוף נתונים, הגדרת שלבי הפרויקט, הגדרת מטרות מטרת הפרויקט, הסבר המתודולוגיה שנבחרה, לימוד בעיות בשטח, ניתוח בעיות הנדסיות נבחרות מתחום הנדסת תעשיית המים, הצגת חלופות, פתרונן וניתוחן. הפרויקט יוגש כדו"ח טכני

8 ש"ס / 4 נ"ז /פ / 60
דרישה מקבילה: 154347
ב' 154427 פרופ'  רם שפינר

מתעניינים/ות בלימודים באקדמית כנרת?

מלאו את פרטיכם/ן ויועץ לימודים יחזור אליכם בהקדם!

דילוג לתוכן