מתעניינים/ות בלימודים במכללה האקדמית כנרת?

  אודות

  עוד בטרם הקמתה, ישראל נודעה במנהיגים ואנשי מעשה שכרכו את החזון הציוני בפיתוח משאבי המים של המדינה אשר מחציתה מדבר. בזכות טכנולוגיות חדשניות וניהול מרוכז וחכם של משק המים, ישראל הפכה ממדינה התלויה בכמות המשקעים השנתית למדינה בעלת עצמאות מים, שאף מספקת מים לשכניה כחלק מהסכמי שלום. בין נקודות הציון המשמעותיות בדרך ניתן למנות את הקמת המוביל הארצי אשר הביא מים מהכנרת עד למרחבי הנגב, הקמת מתקני ההתפלה וביניהם מתקן שורק, הגדול בעולם הפועל בשיטת אוסמוזה הפוכה בזמן הקמתו, שדרוג מתקני הטיפול בשפכים לטובת השבת מים לחקלאות והשקיה בטפטוף. לפרויקטים אלה נלוותה חקיקה ענפה שהסדירה את פעילות תאגידי המים ומתקני הטיפול ובשנים האחרונות שמה דגש על הגנת הסביבה ושיקום נחלים שיובשו על ידי החזרת מים לטבע.

  למרות פתרון סוגיית אספקת המים, ישראל מתמודדת היום עם אתגרים מסוג אחר: העברת שירותים ופעילות למתכונת דיגיטלית תוך שמירה על ביטחון המידע והתשתיות, צפיפות הולכת וגוברת בערים המצריכה ניהול חכם של רשת המים ופינוי מהיר של מים באירועי גשם קיצוניים, ועוד. גם בשוק העולמי, האתגרים בתחום המים רבים: שינויי האקלים המביאים למחסור במים, גידול באוכלוסיה ללא גישה למים נקיים ותנאים סניטריים ואיום על איכות המים כתוצאה מזיהומים שמקורם בתעשייה.

  הידע הרב שנצבר בישראל, בשילוב התעוזה והיצירתיות הישראלית הם כלי מרכזי בפיתוח ויישום פתרונות עבור האתגרים בשוק המים, ומהווים הזדמנות להגברת היציבות האזורית על ידי שיתוף פעולה בתחום עם שכנינו.

  קהילת המים

  קהילת החדשנות בתחום המים הוקמה בראשית שנת 2021 ומהווה חלק מרשת קהילות חדשנות הנתמכות על ידי משרד הכלכלה, רשות המים ושותפים נוספים. מכללת כנרת נבחרה להוביל את קהילת החדשנות במים בזכות פעילות רבת שנים של המחלקה להנדסת תעשיות מים בהכשרת מאות מהנדסים המשולבים במשק הישראלי, ייזום וניהול של "כנס כנרת לטכנולוגיה, פרויקטים ומחקר יישומי בתחום הנדסת מים" והכרות רחבה ומעמיקה הכוללת שת"פ רציף עם התעשייה הישראלית והעולמית.

  מטרות הקהילה הן להרבות את הידע הקיים בתחום, לשפר את שיתוף הפעולה בין השחקנים השונים בתחום: חברות הזנק, חברות תעשייה ותיקות, חברות תכנון, הנדסה ופרויקטים, תאגידי המים, ספקי ציוד, כמו גם לזהות ולייצר הזדמנויות משמעותיות לחברי הקהילה ולסייע בקידומן. הקהילה שואפת להיות מעורבת בתהליכי שינוי בענף המים, למשוך השקעות זרות ולהגביר את הייצוא הישראלי.

  לאורך שנת 2021, תקיים הקהילה סדרת מיטאפים מקצועיים ועסקיים לחברי הקהילה, ותארגן כנס מקצועי בתחום החדשנות במים והאקתון שיציג לסטודנטים ויזמים אתגרים עדכניים של חברות מים.

  ליצירת קשר: מנהל הקהילה – רביד לוי ravid@mx.kinneret.ac.il