.B.A בלימודי ארץ ישראל

מסלול לאנשים עובדים

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

.B.A בלימודי ארץ ישראל

תוכנית לתואר .B.A בלימודי ארץ-ישראל במכללה האקדמית כנרת*
מסלול לימודים מיוחד לאנשים עובדים – יום לימודים בשבוע למשך 9 סמסטרים**

מטרת לימודי ארץ ישראל

 מטרת תוכנית לימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת נועדה להפגיש את הלומדים בה עם נופה האנושי והטבעי של הארץ לתקופותיה ואזוריה, ובמיוחד עם זה שבמרחב הצפוני שלה. הלימודים מתקיימים בשיעורים בכיתות, בסיורים לימודיים, בקמפוסים מחקריים באזורים שונים של הארץ, בחפירות ובסקרים ארכיאולוגיים, בביקורים בארכיונים ובמוזיאונים. לצד לימודי ארץ ישראל מתקיים במכללה קורס מורי דרך של משרד התיירות המשולב בתכנית האקדמית. סטודנטים הלומדים בשתי המסגרות במקביל, יקבלו נקודות זיכוי אקדמיות ותמיכה באמצעות מלגות ייחודיות.
מסלול לימודי ארץ ישראל לאנשים עובדים:
מסלול לימודי ארץ ישראל מיועד לאנשים עובדים, והוא מתקיים במשך 9 סמסטרים (שלושה סמסטרים בשנה – חורף, אביב וקיץ). הלימודים מתקיימים ביום ג' במשך כל היום (מ- 8.00 עד 20.00). בנוסף, יתקיימו כ- 10 ימי סיור בימי חמישי.
*מותנה במספר נרשמים.

מבנה לימודי ארץ ישראל

מבנה התוכנית מותאם לדרישות הקבלה ללימודי התואר השני בלימודי ארץ-ישראל באוניברסיטאות. כמו כן מספקת התוכנית בסיס ידע רחב לסטודנטים, שיהיו מעוניינים להמשיך בלימודים לתארים מתקדמים בתחומים משיקים כמו גיאוגרפיה, תולדות ישראל וארכיאולוגיה. התוכנית בנויה מ-120 נ"ז, שהן 60 שעות שבועיות סמסטריאליות, המתפרשות על פני 9 סמסטרים.
חטיבות הלימוד בתוכנית לימודי ארץ ישראל 
תוכנית הלימודים בלימודי א"י מתחלקת לשלוש חטיבות לימוד: אדם ועבר (היסטוריה וארכיאולוגיה של ארץ ישראל), אדם ונוף (טבעה ונופיה של ארץ ישראל) ואדם ומדינה (חברה, תרבות ופוליטיקה בעת החדשה).

אופן הלמידה בתוכנית לימודי ארץ ישראל 

1.מבואות – המבואות הם קורסי ייסוד בתולדות ארץ-ישראל לתקופותיה, בארכיאולוגיה, באקולוגיה, בחברה ותרבות ובגיאוגרפיה פיזית. המבואות נלמדים בשנה א', והם קורסי חובה המהווים תנאי למעבר לשנה ב'. 2.קורסים רגיונאליים – הקורסים הרגיונאליים עוסקים באזור גיאוגרפי מסוים של ארץ-ישראל ובוחנים אותו בכל הכלים הנלמדים במבואות (ארכיאולוגיים, היסטוריים, חברתיים, תרבותיים, גיאוגרפיים ואקולוגיים). הקורסים הרגיונאליים נלמדים בשנים ב' ו-ג'.
3.קמפוסים מחקריים – התמקדות בסוגיה או באזור, שהות בשטח במשך שלושה ימים ועבודה מחקרית של הסטודנטים. כל סטודנט ילמד לפחות 2 קמפוסים – אחד בכל אחת מחטיבות שיבחר להתמחות בהן.
4.קורסי בחירה – קורסים העוסקים בסוגיות שונות בנופה האנושי והפיזי של ארץ-ישראל לתקופותיה ולאזוריה. כל סטודנט ילמד 58 נקודות זכות בקורסי בחירה, כאשר בכל אחת מחטיבות ההתמחות שלו הוא ילמד 22 נ"ז ועוד 14 בחטיבה השלישית.
5.סמינריונים – הסמינריונים הם שיא הלמידה, ובהם יבואו לידי ביטוי הכלים שרכש הסטודנט בכל הקורסים שלמד בשנתיים הראשונות. על הסטודנט לכתוב שתי עבודות סמינריוניות – אחת בכל חטיבת התמחות – בשנה השלישית ללימודיו.
6.סיורים – הסיורים הם הביטוי המובהק של ידיעת הארץ. סימן ההיכר של המחלקה שלנו הוא הפנים אל השטח, ולכן הסטודנטים יצאו במהלך תקופת לימודי ארץ ישראל ל- 30 ימי סיור, המתחלקים לשלוש שנות הלימודים (כ 10 בשנה).

קיימת אפשרות לשילוב קורס מורי-דרך בתקופת הלימודים -
ביחידה ללימודי תעודה מתקיים קורס מורי דרך של משרד התיירות. משך הקורס הוא 18 חודשים, ובסיומו מתקיימות בחינות הסמכה של משרד התיירות. המחלקה ללימודי ארץ-ישראל מעודדת את הסטודנטים ללמוד בקורס במהלך לימודיהם לתואר, כדי לרכוש מקצוע מאתגר ומרתק ולצאת אל שוק העבודה לאחר סיום לימודיהם. סטודנטים שישלבו לימודים בקורס מורי דרך במהלך לימודיהם לתואר, יזכו בנקודות זיכוי אקדמיות עבור הקורס ובמלגת עידוד.

הכרה בנקודות זכות ובסיורים למורי דרך מוסמכים:
מורי דרך מוסמכים יוכלו לזכות בעד 30 נקודות זכות עבור קורס מורי הדרך שלמדו בו, בכפוף לסילבוס הקורס. כמו-כן, יוכלו מורי הדרך לקבל הכרה עבור 10 ימי סיור. כל מועמד יקבל ייעוץ אישי בבניית מערכת הלימודים שלו.

קורסים במסלול ללימודי ארץ ישראל

פירוט קורסי התוכנית בלימודי ארץ-ישראל במסלול לאנשים עובדים לשנה א' (תשע"ב – כולל סמסטר קיץ):

הדרכה ביבליוגרפית וכתיבה מדעית – יסודות כלליים -

הקניית כלים להתמודדות עם מגוון כלי העזר האקדמיים לכתיבה מדעית; שימוש בספריה ובמאגרי מידע ממוחשבים; קריאה מודרכת של מחקרים מדעיים; עבודה עם מקורות ראשוניים ומשניים; שילוב המקורות בעבודה; עיבוד וארגון החומר; עריכת עבודה ברמה אקדמית נאותה. הקורס הינו מתוקשב, והתקשורת בין המרצה לבין הסטודנטים תתקיים בעיקר ברשת האינטרנט.
2 שש"ס/ 2 נ"ז/ש'/60 
ד"ר יעקב אשכנזי

מבוא לגיאומורפולוגיה

הבנת מושגים בסיסיים בתחום הגיאומורפולוגיה, הגיאולוגיה והקרקעות בכלל ובארץ ישראל בפרט.
2 שש"ס/ 2 נ"ז/ש'/60
ד"ר נורית שטובר

גיאומורפולוגיה של ארץ ישראל

הבנת מערכות הנוף של ארץ-ישראל והשפעת הגורמים הטבעיים ואנושיים עליהם, תוך שימוש בבסיס הידע שנצבר בקורס המבוא לגיאומורפולוגיה.
2 שש"ס/ 2 נ"ז/ש'/60
ד"ר נורית שטובר

מבוא לתורת האקלים

מטרת הקורס "מבוא לתורת האקלים" היא להקנות לסטודנט ידיעה והבנה של יסודות הקלימטולוגיה והמטאורולוגיה. במסגרת הקורס ייחשף הסטודנט לתופעות, לגורמים ולתהליכים הפיסיים המשפיעים על מכלול תנאי האקלים על פני כדור הארץ, למזג האוויר ולמגוון האזורים האקלימים.
2 שש"ס/ 2 נ"ז/ש'/60
ד"ר הדס רייזר

אקלים ארץ-ישראל

הכרת אקלים ארץ ישראל, גורמי ותהליכי היווצרותו ומאפייניו. לימוד המשטר האקלימי של ישראל: משטר הטמפרטורות, המשקעים, הלחות היחסית והרוחות. הבנת מערכות הלחץ המשפיעות בכל אחת מעונות השנה ותנאי האקלים האופייניים כתוצאה מכל מערכת. ניתוח מצבי מזג אוויר מיוחדים והבנת הקשר בין תנאי האקלים להיבטים סביבתיים שונים. הכרת אזורי האקלים בישראל ומאפייניהם הייחודיים.
2 שש"ס/ 2 נ"ז/ש'/60
ד'"ר הדס רייזר

מבוא לכרטוגרפיה ומיפוי

קורס מבוא מפורט, אשר מספק את היסודות התיאורטיים של כרטוגרפיה ומיפוי ומיומנויות מעשיות בקריאת מפות מסוגים שונים.
הקניית ידע בסיסי בנושאי הכרטוגרפיה. רכישת מיומנויות: "קריאת" מפות מסוגים שונים; הערכת מפות; שימוש באינטרנט ככלי עזר ללימוד הכרטוגרפיה.
2 שש"ס/ 2 נ"ז/ש'/60
ד"ר אורן אקרמן

צומח ארץ ישראל

ארץ ישראל הממוקמת באזור מפגש יבשות אפריקה, אירופה ואסיה, מאופיינת במגוון מינים גבוה, אשר מקורו במינים מאזורים ביוגאוגרפיים שונים. במהלך הקורס תיערך היכרות עם הצומח בארץ ישראל בהיבט היסטורי, אקולוגי, רגיונאלי, גיאובוטאני ופיטוגיאוגרפי. הצומח בארץ יוצג לפי האזורים הפיטוגאוגרפים השונים, ובכל אזור יוצגו התכונות האקולוגיות האופייניות לו. לבסוף, הקורס ייגע בבעיות הקשורות בצומח שבישראל בהווה, הכולל פלישה של מינים אקזוטיים והתפשטותם.
2 שש"ס/ 2 נ"ז/ש'/60
ד"ר עודד כהן

מבוא לתולדות ארץ ישראל בתקופת המקרא

לימוד המקורות בזיקה לגיאוגרפיה ההיסטורית של ארץ ישראל. עמידה על חשיבותה של ארץ ישראל למעצמות מצרים, אשור ובבל. הבנה של השפעת הגורמים השונים על ההתפתחות ההיסטורית ועל גורל העמים והמדינות בארץ ישראל. לימוד המפה הפוליטית והאתנוגרפית של ארץ ישראל בתקופת המקרא.
4 שש"ס/ 4 נ"ז/ש'/60
ד"ר צבי גל

מבוא לתולדות ארץ-ישראל בתקופת הבית השני, המשנה והתלמוד

הקורס יעסוק בתולדות הארץ בתקופת הבית השני, תוך הכרת התהליכים המרכזיים שהשפיעו על נופה האנושי והפיזי של ארץ-ישראל מהכרזת כורש ושיבת ציון (538 לפנה"ס) ועד לכיבוש המוסלמי (636 לסה"נ).
4 שש"ס/ 4 נ"ז/ש'/60
פרופ' חיים בן דוד

מבוא לתולדות ארץ-ישראל בימי הביניים

מטרת הקורס היא לבחון את ההיבטים השונים שעצבו את נופה הפיזי והאנושי של ארץ ישראל - למן הכיבוש המוסלמי של הארץ בשנת 638 לסה"נ שבה הארץ עברה טלטלה תרבותית; דרך התקופה הצלבנית, כשנוצרים אירופאיים כבשו אותה מידי המוסלמים והשליטו בה משטר של בעלי אחוזות ואצילים. המשכה בתקופה האיובית, המקבילה בחלקה לתקופה הצלבנית ומאופיינת במאבקים בין העולם המוסלמי לעולם הנוצרי, וממנה לתקופה הממלוכית שבה ארץ ישראל נשלטה על ידי הממלוכים – אליטה צבאית מוסלמית שהשתלטה על מצרים וארץ ישראל וביססה בה שלטון ייחודי.
4 שש"ס / 4 נ"ז/ש'/60
ד"ר נמרוד לוז

מבוא לארכיאולוגיה הלניסטית – רומית – ביזנטית של ארץ ישראל

היכרות עם יסודות הארכיאולוגיה ההלניסטית הקלאסית והופעתה בארץ ישראל. הכרת התכנון העירוני ההלניסטי ומכלול מבני הציבור המצויים בו ועמידה על התמורות, שחלו בו בתקופה הרומית ובעקבות עליית הנצרות.
4 שש"ס / 4 נ"ז/ש'/60
ד"ר מוטי אביעם

מבוא לתולדות ארץ ישראל בעת החדשה

הכרת התהליכים שהשפיעו על השינוי בנוף הפיזי והאנושי של ארץ-ישראל במאות הי"ט והכ' - ממסע נפוליאון ועד להקמת מדינת ישראל. בחינת דפוסי השלטון והמנהל בארץ תחת שלטון התורכים העות'מאנים והמנדט הבריטי; מעמדו של היישוב היהודי והעברי בארץ-ישראל והזיקה בינו לבין השלטון והאוכלוסייה הערבית; ערביי ארץ-ישראל בעת החדשה; התיישבות כלכלה והתפתחות הכוח הצבאי ביישוב.
4 שש"ס/ 4 נ"ז/ש'/60
ד"ר אפרת קנטור

מדינת ישראל – עשורים ראשונים

מטרת קורס זה היא בחינה וניתוח של מגוון רחב ככל האפשר של התהליכים המדיניים, הפוליטיים, הכלכליים והחברתיים, שעיצבו את ההיסטוריה של מדינת ישראל בעשורים הראשונים.
4 שש"ס / 4 נ"ז/ש'/60
ד"ר גיורא גודמן


*הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה

** לא כולל לימודי אנגלית לפי רמת הסטודנטים וימי סיור