סטודנטים מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל יצאו לפרויקט חשוב של התנדבות בעבודה לשיקום יערות הכרמל

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

סטודנטים מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל יצאו לפרויקט חשוב של התנדבות בעבודה לשיקום יערות הכרמל

פרויקט כנרת - כרמל

"אם היו מבקשים מכם להתנדב בעבודת שיקום יערות הכרמל, נכון שהדבר הראשון שהיה עולה בראשכם, הוא נטיעות של עצים צעירים ורעננים במקום אלו שנשרפו ? גם אנחנו חשבנו כך", מספר
צחי הררי, סטודנט במחלקה ללימודי ארץ ישראל של המכללה האקדמית כנרת, "כשנתבקשנו להתנדב לכמה שעות עבודה במסגרת פרויקט כנרת – כרמל, אך נכונה לנו הפתעה... כשהגענו לשטח, התבקשנו לעשות בדיוק את ההיפך, במקום לנטוע, לכרות עצים צעירים ! מאוחר יותר גם הבנו מדוע."

את הפרויקט הובילה ד"ר דלית גסול, מרצה במחלקה ללימודי ארץ ישראל.
צחי הררי מוסיף ומספר על החוויה שעברו: "נפגשנו עם אליענה רטנר, רכזת מתנדבים בממשק צומח פארק כרמל ברשות הטבע והגנים שהסבירה לנו על בעיית האורנים ועל חשיבות המשימה. עצי האורן מתרבים ומשתלטים על נוף יערות הכרמל ואל מול היתרונות שלהם והנוף ה"ירוק בעיניים" שהם יוצרים, הם גם גורמים לבעיות רבות. האורנים מתרבים וגדלים בצפיפות עד למצב שבו נוף של עץ אחד חופף לנוף של העץ שלידו וכך נוצרת מעין סככה מעל פני הקרקע שחוסמת את קרני השמש מלחדור פנימה. "סככה" זו, יחד עם מצע מחטי האורנים הנושרים ונאספים על פני הקרקע, מונעים ממינים רבים של צמחים ובעלי – חיים להתפתח. השטח הריק מצמחיה שבין האורנים אף נקרא "מדבר אורנים". צפיפות התפשטות האורנים אף פוגעת בסיכויי ההתפתחות של אורנים אחרים שנלחמים באחיהם על מקורות המחיה שלהם, המינרלים והמים שבקרקע. כאילו לא די בנזקים אלו כשמתפשטת שריפה, צפיפות האורנים הופכת להיות חבית נפץ של ממש ! מחטי האורנים והשרף שבתוך העץ הם חומרים דליקים מאד וכשהעץ נדלק ובוער, הוא מיד מתפשט אל העצים הסמוכים לו ויוצר רצועות אש אדירות שקשה עד בלתי- ניתן להשתלט עליהן, כפי שאכן ראינו בשריפה הגדולה והקטלנית בדצמבר 2010. ועל כן המשימה שניתנה לנו לא הייתה לנטוע, כי אם לכרות על מנת לדלל את כמות האורנים בתא שטח נתון בו צמחו אורנים צעירים רבים בצפיפות, לאחר 2 שריפות קודמות, זו של 1989 וזו של 2005.

לדברי אליענה רטנר, הפרויקט של דילול האורנים החל לפעול בשטח לפני כחודש ואנחנו קבוצת הסטודנטים הראשונה שהתנדבה וכבר יצאה לעבודה בשטח. התכנית היא לדלל את כמות האורנים בכל שטח הכרמל. בשריפה של 2010 יגיעו לטפל בעוד זמן רב, בינתיים מניחים לטבע לעשות את שלו בשטחים שנשרפו, ללא התערבות אדם. דיללנו כ – 200 עצי אורן שרובם היו חולים, במצב התפתחותי לא טוב, או שהפריעו לעצים אחרים כגון אלונים ואלות "

אליענה רטנר, רשות הטבע והגנים אמרה כי: "מזמן לא הייתה לי קבוצה כזו רצינית של מתנדבים שעובדים במרץ ולא נחים לרגע. למרות האחוז הגבוה של הבנות בקבוצה, זה לא השפיע כלל על ההספקים והיכולות של הקבוצה."

ד"ר דלית גסול: "חשוב לציין כי הסטודנטים לא עשו חיים קלים לאף אחד מבעלי התפקידים עימם נפגשו, הם שאלו שאלות ענייניות ונוקבות ותבעו תשובות רציניות. בעלי התפקידים השונים מרשות הטבע והגנים שהתנדבו לפגוש אותנו ביום זה, העריכו את הגישה הרצינית ואת הדיונים המרתקים שהתפתחו."


 לצפייה בתמונות לחצו כאן