בעקבות הזרימה

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

בעקבות הזרימה


הסטודנטים מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל יצאו בעקבות הזרימות...

פרופ' חיים בן דוד, ראש המחלקה ללימוד ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת, לא יכול היה להישאר אדיש לנגד הנחלים השופעים מים אודות לגשמים העזים שירדו בימים האחרונים, ובמקום להעביר שיעור בכיתה, יצא עם הסטודנטים לשטח...לאתר נהריים, המקום בו מתמזגים מי נהר הירמוך במי הירדן, מקום בו ניתן להתרשם מעוצמת המים המנותבים כיאות, שסיפקו את מקור האנרגיה לייצור חשמל במקום – דבר שפינחס רוטנברג, הזקן המפורסם מנהריים, הגה ואף הוציא לפועל.


פרופ' חיים בן דוד: "יצאנו לראות את הירמוך השוצף בזרימות שנראות רק פעם בכמה שנים - זרימת הבסיס של הירמוך בשנים האחרונות נמוכה מאד בגלל השילוב של מפעל ההטיה הירדני ועשרות המאגרים שהוקמו על ידי הסורים ביובלים העליונים של הירמוך 
לאחר שלושה ימי גשם גם במרחב שממזרח לנו כל יובלי הירמוך זרמו מרבית המאגרים התמלאו ועודפיהם הצטרפו לחגיגה הגדולה. מעבר לחוויית השיטפון, למדנו על המפעל המרתק שהגה והקים פינחס רוטנברג, "הזקן מנהריים", שהקים סכר על הירמוך ותחנה הידרואלקטרית בקצה הדרומי של האגם המלאכותי.
 את עוצמת הזרימה הגדולה ראינו יוצאת מתוך שערי הסכר של רוטנברג שבעבר יצרו את האגם המלאכותי - בקטע זה זורם הירמוך בין מצוקי בזלת ומעליו נראים שרידיו של גשר הרכבת - רכבת העמק בקטע שבין צמח לבית שאן.
מעט מערבה, במורד, מתחבר הירמוך עם הערוץ המקורי של הירדן וזורם מכאן לים המלח".