דבר ראש המחלקה

B.A. בלימודי ארץ ישראל

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

דבר ראש המחלקה

דבר ראש המחלקה
במכללה האקדמית כנרת, המחלקה ללימודי ארץ ישראל פותחת את שעריה בפניכם והיא עושה זאת באמצעות תכנית לימודים מגוונת ומרתקת, הנוגעת כמעט בכל פינה ובכל פן של ארץ-ישראל. לימודים רגיונליים (אזוריים) הפכו זה מכבר להיות תחום שמעסיק חוקרים מתחומי דעת שונים בארץ ובעולם. הם מנסים להבין את קורות האדם ופועלו על רקע האזור שבו הוא מתגורר, תוך בחינת החברה ותרבותה בתוך תא השטח והנוף הפיזי שבו מתקיים מארג החיים ומנסים לעמוד על יחסי הגומלין בין האדם לנופים שבתוכם הוא פועל.ארץ-ישראל היא אזור שיחסי הגומלין האלו שהתקיימו ומתקיימים בו, מרתקים את שוחרי הדעת בישראל ובעולם.
זהו תא השטח שבו ניתן לחוות את מקומו של האדם בסביבתו ואת השפעת הסביבה עליו משחר הפעילות האנושית. זוהי הארץ שבה נחשפו השרידים הקדומים ביותר של האדם מחוץ לאפריקה, זו הארץ שאליה הגיעו אבות האומה העברית, הארץ שממנה ירדו האבות למצרים ואליה שבו; הארץ בה התיישבו והתנחלו והקימו את אומתם, גיבשו את אמונתם הייחודית – תרתי משמע; גיבשו את זהותם הלאומית ופיתחו את דתם. זו הארץ שממנה יצאה הנצרות אל העולם, הארץ שהתקדשה גם עבור האסלאם ובכך הפכה חבל ארץ שעיצב ביצירותיו האנושיות את תרבות המערב ועוצב באותה מידה על ידי תרבות זו. זו הארץ שאליה שב העם היהודי בדורות האחרונים וחידש בה את אותן מסגרות לאומיות וריבונות שעיצבו את דמותו בדורות ראשונים.את הארץ-הזו, על נופיה ההיסטוריים ועל ההיסטוריה של נופיה, אנו לומדים במחלקה ללימודי ארץ ישראל. התכנית כוללת – מלבד שיעורי כיתה – סיורים בסביבת המכללה, בארץ ישראל ואף מחוצה לה; קמפוסים מחקריים בהם הסטודנטים מתמקדים בסוגיות נבחרות דרך חקר בלתי אמצעי בשדה וקורסים רגיונליים המקיפים חבלי ארץ שלמים על כל התחומים הנלמדים במחלקה. אנחנו עוסקים בגיאוגרפיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה, סביבה וחברה, ובשילוב של תחומי דעת אלה ואחרים אנחנו מצליחים לטוות תכנית מקיפה ואיכותית, ייחודית ברמתה האקדמית הגבוהה, בסגל ההוראה האיכותי שלה שמורכב מטובי המורים והחוקרים בתחומם, בפעילות התרבותית המשלימה שאנו רואים בה חשיבות רבה, ומעל לכל – באווירת הלימודים יוצאת הדופן.

במקביל ללימודים האקדמיים אנחנו מציעים לסטודנטים שלנו ללמוד מקצוע מרתק ומאתגר – מורה דרך ארצי – ומעודדים את ההכשרה המקצועית באמצעות מלגות ומתן נקודות זיכוי אקדמיות תוך התאמה אופטימאלית של המערכת האקדמית למערכת ההכשרה.

אני קורא לכם הסקרנים והמתעניינים, אוהבי הארץ ונופיה, להצטרף אל המסע המרתק ולחוות חווית למידה מרתקת במחלקה שלנו.

ד"ר ראובן גפני
ראש המחלקה