"סלע קיומנו": כנס ראשון מסוגו ייבחן את ההשלכות וההיבטים התקשורתיים והפוליטיים של הארכיאולוגיה בישראל

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

"סלע קיומנו": כנס ראשון מסוגו ייבחן את ההשלכות וההיבטים התקשורתיים והפוליטיים של הארכיאולוגיה בישראל

בין המשתתפים בכנס שיעסוק בממשק בין הארכיאולוגיה, התקשורת והפוליטיקה, ידברו הפוליטיקאים בעבר והפובליציסטים בהווה, יוסי שריד ואורי אבנרי, שידברו על השימושים הפוליטיים בארכיאולוגיה בישראל, נושא שעולה באופן תדיר לכותרות במקרים שונים, ובמיוחד סביב נושא הר הבית וירושלים. העיתונאי בני ליס יציג קטעי וידאו שלא שודרו מעולם, בין היתר על כנסייה ביזנטית סודית שנמצאת בשטח הרשות הפלסטינים וכוסתה בחול על ידי ישראל, והעיתונאי אלי אשכנזי מאתר וואלה יציג כיצד דווקא כתבות ארכיאולוגיות זוכות לתגובות (טוקבקים) נסערות במיוחד מציבור הקוראים.

בכנס ישתתפו גם ארכיאולוגים בכירים פרופ' אדם זרטל, וד"ר גבי ברקאי, שידונו בהיבטים האקטואליים וההקשרים החברתיים של הארכיאולוגיה בישראל, וחוקרים רבים אחרים מתחומים שונים כמו היסטוריה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, שיציגו את הנושא מזוויות שונות. ראמז עיד, חוקר מאוניברסיטת ברן, בן הכפר עילבון, ידבר על ההיבט הפוליטי - חברתי של אתרי המורשת העולמית בישראל, ויראה כיצד מדינת ישראל עושה שימוש באתרים אלו על מנת לתעדף מורשת של קבוצה אחת על פני אחרת בזיכרון הקולקטיבי.

ד"ר לאה מנדלזיס, ראשת המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית כנרת:
"הארכיאולוגיה הישראלית משמשת פעמים רבות ככלי להצדקת טיעונים אידיאולוגיים, והתקשורת סביב נושאים אלו משמשת כמתווכת וכמעצבת נרטיבים בוויכוחים הפוליטיים. לא פלא שדווקא בישראל נושאים ארכיאולוגים עולים לכותרות חדשות לבקרים. הכנס ייבחן את נקודות ההשקה וההשפעות של שלושת התחומים זה על זה – הארכיאולוגיה, התקשורת והפוליטיקה - ואת הכוחות והאינטרסים שעושים בהם שימוש."

ד"ר מוטי אביעם, מייסד מכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית ומרצה בכיר במחלקה ללימודי א"י במכללה האקדמית כנרת:
"הארכיאולוגיה והפוליטיקה בישראל הם תחומים בלתי נפרדים זה מזה, ולנו הארכיאולוגים קשה להתעלם מכך, גם אם אנו משתדלים מאד. הארכיאולוגיה צובעת את הפוליטיקה בממצאים היסטוריים, והפוליטיקה משפיעה על הארכיאולוגיה בהקשרים אקטואליים, כמו למשל במקרה של חפירת קברים. הכנס "סלע קיומנו" הוא אירוע חד פעמי שמדגיש את המפגש בין התחומים, ואת הסוגיות האתיות והמדעיות העולות ממנו".