מועדון העיתונות של המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית כנרת אירח את כתבת אולפן שישי, אפרת לכטר,  להרצאה בנושא: "מאחורי הקלעים - בלב הקרבות של הלחימה נגד דעאש"

מועדון העיתונות מארח את אפרת לכטר
לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

מועדון העיתונות של המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית כנרת אירח את כתבת אולפן שישי, אפרת לכטר, להרצאה בנושא: "מאחורי הקלעים - בלב הקרבות של הלחימה נגד דעאש"

מועדון העיתונות של המחלקה לתקשורת במכללת כנרת אירחה השבוע את אפרת לכטר, אחת העיתונאיות והתחקירניות הבכירות בישראל. לכטר כתבת לענייני ערבים, באולפן שישי בערוץ 2 בשנתיים וחצי האחרונות, לפני כן הייתה תחקירנית של התכנית "עובדה" עם אילנה דיין במשך ארבע שנים, והיא גם סטודנטית לתואר שני. הראיון שערכה לכטר התמקד במאחורי הקלעים של הקרבות האיומים בעיראק, כיום מדינה מתפוררת בעקבות הקרבות העגומים, הצבאות וארגוני הטרור הרבים שנמצאים בה.
לכטר אמרה, כי "מי שהפך את דאעש למפלצת הגדולה שנהייתה, היא ארצות הברית. המדיניות של ג'ורג' בוש בשנת 2003 כשהחליט לפלוש לעיראק, הייתה לייצר מדינה חדשה ובמקביל לפרק את המפלגה הגדולה של אחד הטרוריסטים הגדולים באותה העת אשר שלט במדינה, סדאם חוסיין. באותו זמן הייתה שלוחה של אל קעידה בבירת עיראק בגדד, והחלו לקום ארגוני טרור במדינה אשר לקחו את החוק לידיים. אחד המנהיגים שלהם היה א-זרקאווי, מי שהקים את הארגון הרצחני דאעש – ארגון המדינה האסלאמית. א-זרקאווי נהרג ב-2006 ומי שהחליף אותו הוא מנהיג הארגון עד היום, שאת שמו רובנו מכירים - אבו באכר אל בגדאדי. ראש הארגון של דאעש, הנחשב לאיש האכזרי ביותר בו, הצליח להמם את העולם ולכבוש את העיר השנייה בגודלה בעיראק, מוסול."

אחד הדברים שלכטר ניסתה להבין בתחקיר שערכה, הוא מה עולה בגורלו של עם אחד, המחפש מדינה כבר שנים - העם היזידי, הממוקם באזור הרי סינג'אר בעירק. מאז כניסת דאעש לעיראק, היזידים עברו התעללויות קשות טבח ואונס נוראים על ידי אנשיו.

לכטר יצרה רשת קשרים עם הפשמרגה (המורדים הכורדים) אשר נלחמים על עצמאותם, ושואפים להכניע את דאעש. לכטר נעה בעיראק יחד עם החיילים הכורדים, כאשר לטענתם מוסול, שבה נמצאים כיום כמיליון בני אדם - הולכת ליפול בידי דאעש. לצד הלוחמים הכורדים הגברים נלחמות גם נשים, לוחמות אמיצות שעושות הכל על מנת להתנגד ולהביס את המציאות "הדאעשית" המתפשטת בעולם בכלל ובעיראק בפרט.

בכתבתה נכנסה לכטר ללחימה עם הפשמרגה בעיירה "באשיקה" המרוחקת כ-10 ק"מ ממוסול בירת דאעש, וסיפרה על לחימה קשה באזור שגררה התנגדות חזקה של דאעש: "שאלו אותי איך זה להיכנס כאישה לתקיפה כזו, אבל זה פחות מפחיד ממה שאפשר לדמיין ואפילו יש יתרון לזה שאני אישה. גנרל בכיר ראה אותי מתרוצצת ללא מים ואוכל, קרא לי אליו, נתן לי מים וקרקרים ומאז התחברתי אל אחד הגנרלים הבכירים ביותר בארגון הכורדים."

בסיכומו של דבר, לכטר "בילתה" בלחימה נגד דאעש פעמיים, פעם אחת כמעט שבוע ובפעם השניה חמישה ימים. בפעם השנייה ארגון דאעש גילה שיש עיתונאית ישראלית עם הפשמרגה בלחימה על באשיקה, הם שמו אותה על הכוונת, ובעקבות ידיעות מודיעיניות היא נאלצה לקצר את הנסיעה.

הסטודנטים של המחלקה לתקשורת במכללה האקדמית כנרת שאלו את לכטר - מה עבר לך בראש כשהיית שם? לכטר השיבה, כי מה שהטריד אותה הוא "האם אני מצליחה לצלם ולהעביר כל מה שאני יכולה על סיפור קשה של הרג נוראי, ולהציג מה באמת קורה באזור האפל של המפה העולמית. כל כך הייתי מרוכזת בזה, ככה שפחות חשבתי על עצמי ויותר על דברים מקצועיים. דבר נוסף שפחדתי ממנו הוא שלא יחשדו בי שאני ישראלית. רק כשהגעתי לארץ וישבתי בחדר העריכה, בזמן שהסתכלתי על החומרים ראיתי כמה קרובה הייתי לאש."