סיכום ממצאי סקר חשיבות תחומי החיים / דר' אלישבע בן-ארצי

כנס סוחרי האושר: היבטים פסיכולוגיים ותרבותיים

כנס "סוחרי האושר": היבטים פסיכולוגיים ותרבותיים
לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

סיכום ממצאי סקר חשיבות תחומי החיים / דר' אלישבע בן-ארצי

מה גורם לישראלים להיות מאושרים? על פי העיסוק הרב של התקשרות הכתובה והאלקטרונית בתחומים כמו מראה חיצוני וכסף, אפשר היה לחשוב כי אלה הם גורמי האושר והתחומים החשובים ביותר בחיי הישראלים. מתברר כי לא כך הדבר, לפחות לא בקרב ישראלים. כדי לבחון באופן ישיר מהם התחומים החשובים בחיי הישראלים, נערך סקר רחב היקף ע"י מכון מותגים שבו נתבקשו 510 משתתפים לציין מבין רשימת תחומי חייים שכללה קריירה, משפחה, ילדים, מראה חיצוני, כסף, סטאטוס חברתי מהו התחום החשוב ביותר עבורם. על פי ממצאי הסקר, הרוב המוחלט של הישראלים (92%) רואה במשפחה את דבר החשוב ביותר בחיים. מיעוט מהישראלים (5.7%) מציב את הקריירה כתחום החשוב ביותר בחיים. באופן מפתיע, גברים ונשים מאד דומים בחשיבות אותה הם מייחסים למשפחה בחייהם: 91.6% מהגברים ו 92.3% מהנשים מתייחסים למשפחה כדבר החשוב ביותר בחייהם.
הסקר העלה בנוסף כי חשיבות המשפחה כתחום החשוב בחיים חוצה קבוצות גיל: נמצא כי תפיסת המשפחה כתחום החשוב בחיים דומה בקרב כל הגילאים, עם נטיה קלה לעליה בחשיבותו עם הגיל: כך בעוד ש89.2% מבני 18-24 מדרגים את המשפחה כתחום החשוב ביותר בחיים, 95.7% מבני 65 ומעלה רואים במשפחה את התחום החשוב בחיים, אם כי הבדלים אלו לא היו מובהקים סטטיסטית.
תוצאה מפתיעה מתייחסת לחשיבות היחסית של המשפחה והקריירה בחיי האנשים על פי רמות השכלה: נמצא כי פחות אנשים בעלי השכלה בסיסית בלבד (8 שנות לימוד ומטה) מתייחסים למשפחה כדבר החשוב בחיים (55.6%) בהשוואה לאנשים בעלי השכלה אקדמית (91%) ויותר אנשים בעלי השכלה בסיסית בלבד מתייחסים לקריירה כתחום החיים החשוב ביותר (33%) בהשוואה לאנשים בעלי השכלה אקדמית לקריירה (6.3%).
בנוסף, באופן מפתיע לא נמצאו הבדלים משמעותיים בחשיבותם היחסית של תחומי חיים שונים על פי רמות הכנסה. עם זאת, מעט יותר אנשים בעלי רמות הכנסה גבוהות בהרבה מהממוצע מייחסים לקריירה את התחום החשוב בחיים (8.7%) בהשוואה לאנשים בעלי רמות הכנסה נמוכות יותר (4.7%).
עוד עולה מהסקר כי המשפחה מהווה את התחום החשוב ביותר בקרב הרוב המוחלט של האנשים הנשואים, עם או בלי ילדים, (96%) ואילו רווקים, גרושים או אלמנים מייחסים למשפחה חשיבות נמוכה יותר: רק 87% מהם בממוצע מייחסים למשפחה חשיבות עליונה כשהקריירה נמצאת במקום השני בחשיבות עם שכיחות ממוצעת של 8.8%.
ממצאים מאד מעניינים, עולים בהתייחס לרקע דתי: המשפחה מהווה את התחום החשוב ביותר בחיים בקרב כל האנשים המגדירים עצמם "דתיים-לאומיים" (100%!) ובקרב כמעט כל האנשים המגדירים עצמם "דתיים" (97.9%) אך באופן מאד מפתיע, חשיבות המשפחה בחיי הפרט זהה בקרב חרדים וחילוניים (91.7%)!. גם החשיבות היחסית של קריירה דומה באוכלוסיות אלה: 4.2% מהחרדים ו5.9% מהחילונים רואים בקריירה את הדבר החשוב בחיים. נראה אם כן, שלמרות התהום המצטיירת בימים אלה בין חרדים לחילוניים, בדבר אחד אין הבדל בין אוכלוסיות אלו: בחשיבות של המשפחה כמקור האושר בחיים.
לאחר סינון תחום המשפחה, הסקר בחן מהו תחום החיים השני בחשיבותו בקרב ישראלים. הממצאים היו מאד מפתיעים: ילדים נתפסים בקרב 46.3% מהישראלים כדבר השני בחשיבותו לפני קריירה (41.6%) והרבה מעל מראה חיצוני (7.3% בלבד) כשכסף במקום האחרון: רק 4.9% מהישראלים מתייחסים לכסף כדבר שני בחשיבותו. עם זאת, נמצאו הבדלים בין גברים לנשים מבחינת חשיבות הקריירה: יותר נשים (46.3%) מאשר גברים (36.7%) רואות בקריירה תחום השני בחשיבותו אחרי משפחה אך יותר גברים (7.2%) מאשר נשים )2.7%) מייחסים לכסף חשיבות שניה במעלה אחרי משפחה. ניתן לפרש ממצאים אלה בכך שעבור נשים תעסוקה הינה תחום חשוב בפני עצמו, לאו דווקא כאמצעי השתכרות ואילו עבור גברים, התעסוקה חשובה בעיקר כאמצעי השתכרות. נתונים אלה עולי בקנה אחד עם נתונים המצביעים על עליה המתמשכת במעורבות נשים במגזרי תעסוקה שונים ועליה מתמדת במשרות בכירות המאויישות ע"י נשים, כפי שעולה מדוחות של חברות השמת כוח אדם.
באופן מפתיע, גברים ונשים ייחסו למראה חיצוני מקום שני בחשיבותו בשיעורים נמוכים ודומים: רק 8.1% מהנשים ו 6.4% מהגברים ייחסו למראה חיצוני חשיבות שניה במעלה.
ניתוח הממצאים על פי חתכי גיל היו צפויים: בעוד שבקרב צעירים (בני 18-24) הקריירה נתפסת כשניה בחשיבותה (אחרי משפחה) בקרב 48.2% מהישראלים, הרי שרוב בני 55 ומעלה (64%) רואים בילדים את הדבר השני בחשיבותו אחרי המשפחה. מראה חיצוני נחשב לשני בחשיבותו אחרי משפחה רק בקרב 12% מהצעירים ו5% מבני ה55 ומעלה וכסף חשוב רק ל 9.6% מהצעירים ול 4% מבני ה 55 ומעלה.
ממצא מעניין עולה ביחס לחשיבות המראה החיצוני בקרב חרדים וחילוניים: נמצא כי מראה חיצוני חשוב יותר עבור חרדים, 8.3% מהם דרגו אותו כשני בחשיבותו, בהשוואה לחילונים אשר רק 6.8% מהם דרגו אותו כשני בחשיבותו.
לסיכום, הסקר מצביע על נטיה חזקה של ישראלים, גברים ונשים כאחד, לייחס למשפחה את מקור האושר בחיים כשבאופן מאד מפתיע, מראה חיצוני וכסף מדורגים הרחק מאחור, הן עבור גברים והן עבור נשים, כשרק אחוזים בודדים מייחסים לתחומים אלה חשיבות מרכזית בחיים. עם זאת, נראה כי נשים מייחסות לקריירה חשיבות גבוהה יותר מאשר גברים אך גברים מתייחסים לכסף כמרכיב יותר מרכזי בחיים בהשוואה לנשים. ואולי הממצאים המעניינים ביותר מתייחסים להשוואות על פי מגזרים דתיים: הסקר מעלה כי התחומים החשובים בחיי דתיים, חרדים וחילוניים הם בסך הכל מאד דומים.
ממצאי הסקר עולים בקנה אחד עם דיווחי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (2011) המצביעים על שיעורי גירושין נמוכים יותר בשנת 2002 בחברה הישראלית (כ 18%) בהשוואה לחברה האמריקאית (40-50%) ועל שיעורי פריון גבוהים יותר, אחוז לידות מחוץ לנישואין נמוך ביותר.

דר' אלישבע בן-ארצי
ראש המחלקה למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית כנרת

לראיון הרדיו עם דר' אלישבע בן-ארצי