כנס מבראשית

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

כנס מבראשית


הודעה לעיתונות, 21 במרץ 2013

האם ניתן למנוע כאב במתן חיסונים ובדיקות אצל תינוקות ?


על שאלה זו וסוגיות נוספות העוסקות בהערכה והתערבות מוקדמת בהתפתחות תינוקות ופעוטות
יעסקו בכנס מבראשית – הערכה והתערבות מוקדמת בהתפתחות תינוקות ופעוטות
שיערך במכללה האקדמית כנרת ביום שלישי, 9 באפריל


ד"ר חגית פרידמן, מרצה במחלקה למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית כנרת, יוזמת כנס ייחודי וראשון מסוגו בארץ העוסק בהערכה והתערבות מוקדמת בהתפתחות תינוקות ופעוטות. בכנס ישתתפו גם מרצים מובילים ומוכרים בתחום מחו"ל: פרופ' רות גרונאו מקנדה, פרופ' מינה הדרס – אלגרה מהולנד, ד"ר מיכאל וובר מגרמניה ופרופ' סני אננד מארה"ב.

טיפול רפואי בתינוקות כולל גם פרוצדורות מכאיבות. הכאב עלול להרתיע ולהקשות על ההורים לשתף פעולה ולהקפיד על הטיפול המומלץ ובמיוחד אם מדובר בטיפול מונע (חיסונים, בדיקות) ובאין מצב מוחשי של סכנה מידית. בשנים האחרונות יש מחקרים רבים שמצביעים על חשיבות שיכוך הכאב בתינוקות צעירים, ואיתם מתגבר החיפוש אחר גישות מיטביות לשיכוך כאב.

בכנס יינתנו הרצאות על הערכה מוקדמת – על גישה להערכה של התפתחות נוירומוטורית בארבעת החודשים הראשונים, על סימנים מוקדמים לאוטיזם בתינוקות, על הקשר שבין שטפי דם מוחיים בפגים וליקויים התפתחותיים, ועוד. בשל עליה בשכיחות וביעילות של טיפולי הפריה רואים עליה במספר הריונות מרובי עוברים בעולם המערבי, וניכרת עליה בשכיחות של לידת פגים צעירים וכמעט בשלים. במקביל, שיפורים בטיפול בילודים בסיכון מורידים את גיל השרידות של הפגים.

מכיוון שמערכות הגוף של ילודים בכלל ושל פגים בפרט עדיין גמישות מאוד ונמצאות בתהליך אינטנסיבי של התפתחות, הן לא מוגנות מפני גורמי נזק סביבתיים מצד אחד, וגם מפני מהלכים מתקנים – מצד שני.

כך יוצא שפגים נמצאים בסיכון מוגבר לליקויים התפתחותיים של מערכת העצבים בטווח שבין ליקוי מוחי קל לפגיעה עצבית קשה (שיתוק מוחין) בעיקר כתוצאה מניוון החומר הלבן שסביב חדרי המוח.

אבחון וטיפול מוקדם הוא קריטי בליקויים התפתחותיים של מערכת העצבים. בנוסף – בעשרים השנים האחרונות עלתה מאוד השכיחות של פעוטות וילדים שמאובחנים בספקטרום האוטיסטי. יש רבים שקוראים לכך אפילו "מגיפת האוטיזם". ברור היום שהעלייה בשכיחות של הליקוי ההתפתחותי בספקטרום האוטיסטי משקפת ממצא אמיתי שחשוב לזהות אותו בהקדם האפשרי ולהתחיל לטפל בו. בכנס נדבר על גישות שונות בהתערבות מוקדמת בתינוקות, בין השאר: פעילות מים מכוונת לתינוקות - נמצא שפעילות מים מיוחדת לתינוקות תורמת להתפתחותם, בכך שהיא מבוססת על התכונות הפיסיקאליות של המים ועל ההשפעות הפיזיולוגיות שלהם על תפקודים תנועתיים, לבביים ונשימתיים. פעילות מים מותאמת לפגים ילודים ותינוקות צעירים יכולה לחזק תפקודים של מערכת עצבים אוטונומית פאראסימטטית ולקדם את התפתחות המוח. כמו כן הפעילות מחזקת את הקשר הורה – ילד שחשוב להתפתחות התינוק. נשמע על הטיפולים והמחקרים שנערכים בבריכת התינוקות במ"ר שיבא.

דיקור סיני מסורתי בטיפול בתינוקות ופעוטות - דיקור, שיטת טיפול עתיקה ברפואה סינית, נמצאת בשימוש בכל העולם לטיפול במצבים כרוניים וגם במצבים אקוטיים, בין השאר גם להתמודדות עם סימפטום הכאב במבוגרים בילדים ובתינוקות. לכן דיקור יכול להוות גישה לא תרופתית יעילה לטיפול בכאב בילודים – אפילו כאב בינוני או חריף, ומומחים בתחום של כאב בילודים ופגים ממליצים לשקול בחיוב את השילוב של דיקור סיני במערך הרב-תחומי לניהול של כאב בילודים. בכנס יספרו מומחים על טיפולים לתינוקות ופעוטות בדיקור בשיטה המסורתית ובשיטה חדשנית.

לפרטים נוספים: שרון סחר, דוברות ויח"צ, המכללה האקדמית כנרת, 054-6769356