מהנדס איכות : לימודי הנדסת איכות ואמינות מסלול מובנה לאנשים עובדים

לימודי הנדסת איכות ואמינות לתואר .B.Sc בהנדסת איכות ואמינות

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

מהנדס איכות : לימודי הנדסת איכות ואמינות מסלול מובנה לאנשים עובדים

מהי הנדסת איכות ואמינות ומה תרומתה למשק?

איכות היא מידה שחלה על עסקה בין גופים. מידת האיכות של עסקה היא גבוהה אם צורכי כל הגופים המעורבים בה מולאו.

אמינות היא ההסתברות שמערכת תבצע במלואה משימה מוגדרת בפרק זמן מוגדר ובתנאי תפעול וסביבה מוגדרים.

מהנדס איכות ואמינות מעורב בכל מחזור חייו של מוצר או שירות, החל משלב התפיסה (קונספציה), דרך הפיתוח והתכן, תכן הייצור וביצועו, התקנה אצל הלקוח ותמיכה בו, ובסוף – גם בהוצאתו משירות. מהנדס איכות ואמינות משתמש בשיטות ובכלים מתקדמים כדי להבטיח עמידת המוצר בדרישות התפעול והביצוע ולמנוע פגמים. עבודתו מביאה לשביעות רצון הן מצד הלקוחות והמשק והן מצד היצרן והספק; וכשכולם מרוצים – יש איכות גבוהה.
חברות עולמיות גדולות ומצליחות הבינו בדרכן למעלה שאין תחליף לאיכות גבוהה כמתכון מרכזי לשמירה על לקוחות מרוצים ונאמנים לזמן רב. לקוח מרוצה לא רק נשאר נאמן, אלא גם ממליץ לחברים. גם היצרן חייב לצאת נשכר ומרוצה מביצועיו כדי לשמור על מקומות עבודה בטוחים לאורך זמן, והנדסת איכות ואמינות עוסקת לא רק במילוי צורכי הלקוחות אלא גם בפיתוח, ייצור ותחזוקה אפקטיביים ויעילים שמאפשרים הצע מוצרים במחירים שהלקוח מרוצה מהם והיצרן מרוויח בהם. לכן הביקוש למהנדסי איכות טובים הולך וגדל עם הזמן.
המחלקה להנדסת איכות ואמינות מוכרת לצורך רישום בפנקס המהנדסים והאדריכלים.


מה תפקידיו של מהנדס איכות ואמינות?

מהנדס איכות ואמינות ראשי
פועל ביחד עם אנשי השיווק, הפיתוח, התכן, ההנדסה, הרכש, המחסנים, הייצור והתחזוקה ומטמיע שיקולי איכות ואמינות בכל אחד מהשלבים האלה. הוא משמש כזרוע מנהלת,
מקצועית ומבצעת של ההנהלה הבכירה ופועל בשיתוף פעולה עם כל המנהלים והעובדים בארגון וגם עם ספקים ולקוחות. הוא משלב בעבודתו כלים וידע רב-תחומי ממדעי הנדסה, ניהול, סטטיסטיקה, התנהגות ארגונית וכלכלה. כמהנדס הוא מתמצא בתחומים הנדסיים כלליים, עם דגש מסוים על אלקטרוניקה ועל תוכנה.

בארגונים קצת יותר גדולים יש מהנדסי איכות ואמינות הפועלים ביחידות הארגון, כמו פיתוח, הנדסת ייצור, ייצור ותחזוקה. הם משתמשים בכלים מתקדמים של תכן לאיכות וסימולציות מחשב ומבצעים חישובי חיזוי איכות ואמינות. כך הם מתכננים פעילויות בקרה ותחזוקה לאורך חיי המוצר. בייצור פועל מהנדס האיכות והאמינות בשיתוף הדוק עם ההנדסה ונכנס לפרטים כמו הנדסת רכיבים, ייצור והרכבה, הנדסת תחזוקה ושמירה על מצב תפקודי מלא של המוצר.


מבנה תוכנית הלימודים בהנדסת איכות ואמינות

הלימודים בהנדסת איכות ואמינות מותאמים לאנשים עובדים ולאלה שרוצים להתחיל לעבוד במקצוע זה עוד במהלך לימודיהם. הלימודים מתקיימים בימים ב' ו-ה' בין 16:30 ל-21:30, ובימי ו' בין 08:00 ל-14:00. הלימודים מקיפים 160 נקודות של מגוון מקצועות בהנדסה (מאות שעות לימוד, תרגול ומעבדה ועוד פרויקטים יישומיים ומטלות שטח), כולל תשתיות במתמטיקה, פיזיקה ואנגלית, בתוכנה, בניהול איכות (כולל בקרה, תקינה ועוד), במדעי ההתנהגות ובסטטיסטיקה תעשייתית.

מהנדס האיכות והאמינות רוכש ידע ויכולת תפעול במגוון עשיר של נושאים: מערכות מידע ממוחשבות, תוכנות ייעודיות וסימולציות; הגורם האנושי בתהליכי פיתוח מוצר, ייצורו והשימוש בו; טיפול במערכות איכות המשלבות איכות, סביבה, בטיחות, גהות וביטחון, תוך עמידה בדרישות תקינה ורגולציה; כלי בקרה וניתוח סטטיסטיים; תורת המדידות – מערכות ניטור ובקרה בקווי היצור ואצל לקוחות; ניהול קשרי לקוח;, חיזויי
אמינות של רכיבים, מודולים ומערכות; פיקוח וניטור של מערכות אספקה; בדיקות סביבה; ניהול סיכונים; מערכי שיפור איכות; ניהול מבדקים, סיקורים והערכת ספקים, ועוד.

במהלך לימודיו רוכש הסטודנט יכולת להבין ולנתח תהליכים פיזיקליים, יסודות של הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת חומרים ועוד ידע בתחומי הנדסה שונים שמהנדס איכות יוכל להגיע לעבודה משותפת איתם.

הלימודים כוללים סיורים והתנסויות במפעלים ובארגונים, ומסתיימים בפרויקט יישומי מסכם שבו מיישם הסטודנט ידע, שיטות וכלים שרכש בלימודיו כדי לפתור בעיות הנדסיות של איכות ואמינות בארגון.

השתלבות מהנדסי איכות ואמינות במשק

בוגרי המחלקה להנדסת איכות ואמינות במכללת כנרת הוכשרו להשתלב בארגונים שונים העוסקים בתכנון, בפיתוח, בייצור ובתמיכה בתעשיות מתקדמות ובארגוני שירות בכל מגזרי המשק – ארגונים ממשלתיים וציבוריים, חברות עסקיות, חברות הזנק, ולמעשה כל ארגון קטן וגדול. מהנדסי האיכות והאמינות למדו לתקשר, לתמוך ולשתף פעולה עם כל רובדי הארגון, מהנהלה בכירה עד אחרון המפעילים: מנחים אותם, מסייעים להם לפתח ולייצר מוצרים איכותיים ואמינים ומסייעים ללקוח לשמור על רמת תפקוד גבוהה של המוצרים והשירותים.

ניתן לפנות במשך כל השנה אל המחלקה להנדסת איכות ואמינות במכללת כנרת לשם קבלת מידע, ולמעשה לצורך כל עניין.