"יש חשש שמה שקורה בסוריה יקרה גם בירדן"

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

"יש חשש שמה שקורה בסוריה יקרה גם בירדן"


הודעה לעיתונות
13 במאי 2013


"יש חשש שמה שקורה בסוריה יקרה גם בירדן"

דבריו של ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, במסגרת הרצאתו בפני סטודנטים
מהמכללה האקדמית כנרת

"יש חשש שמה שקורה בסוריה יקרה גם בירדן, בירדן יש פליטים רבים שבאו מסוריה ומעיראק ואין לה כלכלה חזקה", כך מעריך ראש השב"כ לשעבר,יובל דיסקין. את הדברים אמר במהלך הרצאה שהתקיימה אתמול (א') במסגרת מכון "כנרת" ע"ש רא"ל דן שומרון לקשרי חברה, ביטחון ושלום, במכללה האקדמית כנרת שעסקה במצב באזורנו.

דיסקין התייחס גם למצב הסבוך בסוריה: "הפיצול בין המורדים הוא גדול וזה מה שמחליש אותם מול אסד. זה ייגמר בטווח של הסונים בעלווים ובגירושם מסוריה".

המצב בלבנון ובמצרים יציב יחסית, לדברי דיסקין, אם כי לדבריו יציבות השלטון במצרים תלויה בגובה מפלס המים בנילוס.

דיסקין נדרש על ידי הסטודנטים להתייחס לסכסוך הישראלי פלשתיני ועל האפשרויות להגיע לפתרון: "צריך לעשות הכול על מנת ליצור דו קיום במזרח התיכון, יהיה קשה ליצור הסכם מושלם בסכסוך כל כך מורכב. פתרון מחלט לא יקרה. בהיסטוריה של האזור שלנו ההסכמים בין המדינות מושגים גם על סמך היחסים האישיים בין המנהיגים. כוחו של האמון בין המנהיגים הוא קריטי, נוכח הסיטואציה היום אצלנו אין סיכוי שיהיה הסכם בסיטואציה הזו. צריך לגרום לשני הצדדים להתחיל לדבר, להיפגש ולהתחיל ביחסי אמון בין נתניהו ואבו מאזן, צריך כאן התערבות חיצונית להתחיל ולהניע את התהליך. הרעיון הוא לא להיות פסיבי אלא לעשות".

בתשובה לשאלת אחד הסטודנטים האם ערביי ישראל הם בבחינת פצצה מתקתקת ענה דיסקין: "ערביי ישראל אינם פצצה מתקתקת אני חושב שאם נסתכל על ההיסטוריה, ערביי ישראל למרות שהם מיעוט במשך כל התקופה שישראל קיימת כמדינה הם לא עסקו בטרור ולא בריגול, הם מעט הפרו סדר אבל הם אינם גיס חמישי. ערביי ישראל מעדיפים לחיות תחת מדינת ישראל ועם כל המגרעות שבעניין עדיין עדיף לחיות במדינת ישראל. ערבי ישראלי קיים כמו היהודי ומה שמעניין אותו הם הכלכלה, החינוך והתשתיות".
לפרטים נוספים: שרון סחר, דוברות ויח"צ, המכללה האקדמית כנרת, 054-6769356