לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

סקר חדש: קיימת השפעה רבה מדי של רבנים על הנעשה בצה"ל

5 בדצמבר 2011

מחקר חדש קובע:
כמעט מחצית (43.2%) מהציבור בישראל סבור כי קיימת השפעה רבה מדי של רבנים על הנעשה בצה"ל

נתון יוצא דופן זה, עולה ממחקר חדש, בו השתתפו למעלה מ – 500 אזרחים בוגרים ומהווה מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל, נערך ע"י מכון המחקר "מותגים" עבור המכללה האקדמית כנרת.

רק 3.8% מהנשאלים, סבורים שאין כלל השפעה של רבנים על צה"ל. 8.8% היו מברכים על השפעה רבה יותר של רבנים בצה"ל וסבורים שהשפעתם הנוכחית היא מעטה מדי.
התפלגות התשובות לפי מידת הדתיות: בקרב המשיבים המגדירים עצמם כחילונים, אחוז הסבורים כי השפעת הרבנים בצה"ל רבה מדי, מגיע כמעט ל – 60 אחוזים (57.8%) ואילו בקרב המשיבים הדתיים, הרוב (65.3%), סבור שמידת ההשפעה היא סבירה.

הסקר נערך לקראת כנס יחסי צבא – חברה בישראל שיתקיים בעוד כשבוע (ב – 14- 15 בדצמבר( ובא על רקע מחקר ודיונים מתמשכים שערך מכון כנרת ע"ש דן שומרון בנושא תהליך ההדתה העובר על צה"ל.
התבטאויות של ראשי ישיבות, אשר נקטו בעמדות קיצוניות לפיהן עדיפה כיתת יורים על פני "שירת נשים", ועוד התבטאויות נוספות ושנויות במחלוקת, הביאו לכך שמשרד הביטחון יבחן לאחרונה מחדש את קשריו עם מכינות קדם צבאיות מסוימות ביהודה ושומרון.


ד"ר זאביק דרורי, יו"ר מכון כנרת ע"ש דן שומרון ומנכ"ל המכללה האקדמית כנרת, מתייחס למחקר זה, במסגרת מאמר שכתב: "הרווח בין הכומתה לכיפה – כיצד מתמודד צה"ל עם תהליך ההדתה": "השינוי המהותי ביותר העובר על צה"ל הוא חדירתה ומיצובה של הדת בתרבות הארגונית שלו. כתוצאה מכך, נפגעת המקצועיות האוטונומית של הצבא ואל השיקולים הצבאיים מסתננים חדשות לבקרים שיקולים זרים. העצמת מקומה של הדת בצה"ל אמנם מאחדת את השורות, אך בה בעת מפלגת ומרבה חיכוך ומבוכה. לאן תוביל פריצת הגבולות בין צה"ל והמגזר הדתי- לאומי ? - ימים יגידו. ומעניין להמשיך ולבדוק האם יצליח צה"ל לבודד את עצמו מהשפעות ומלחצים פוליטיים, חברתיים ותורניים".

בכנס מקצועי וראשון מסוגו בארץ, כנס יחסי צבא – חברה בישראל, שיערך ב – 14-15 בדצמבר
במכללה האקדמית כנרת, תושק אגודת חוקרי צבא – חברה בישראל. ד"ר ראובן גל, עמית מחקר בכיר במכון כנרת ע"ש דן שומרון, הוא יוזם הקמת האגודה וישמש כיו"ר הכנס.
הכנס במעמד השר לעניינים אסטרטגיים והמשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון ואלוף (במיל.) עוזי דיין, יו"ר דירקטוריון מפעל הפיס ויו"ר המועצה לביטחון לאומי לשעבר.
בכנס ייקחו חלק חוקרים מובילים בתחום מהארץ, קציני צה"ל מגופי מחקר צבאיים ואורחים מכובדים מחו"ל. בכנס יידונו בנושאים רבים המעסיקים את הציבור הישראלי: האם צה"ל עובר תהליך של הקצנה דתית,
האם ישראל כיום היא חברה מיליטאריסטית, נשים בצבא, המתח בין הדרג הצבאי לדרג המדיני וכו'.

תחנת הרדיו גל"צ, תלווה ותסקר את הכנס באולפן שידור נייד שיוקם במכללה האקדמית כנרת.
התוכנית "רצועת הביטחון" עם טלי ליפקין שחק, תקיים משדר מיוחד מהכנס.
תחנת הרדיו "קול ישראל", תקיים פאנל משודר מהכנס בנושא: "בעיות הביטחון המרכזיות של ישראל"
בהנחיית יצחק נוי ובהשתתפות: פרופ' יהודה בן מאיר, פרופ' יורם פרי, אלוף (מיל.) הרצל שפיר, אלוף (מיל.) עוזי דיין, ד"ר זאביק דרורי.

מצ"ב תוכנית הכנס.