לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

מחקר חדש של ידידי כדור הארץ מזה"ת הוצג בכנס במכללה:

הודעה לעיתונות 17.11.11

מחקר חדש של ידידי כדור הארץ מזה"ת הוצג בכנס במכללה האקדמית כנרת:
לא ניתן לשקם את נהר הירדן ללא צמצום צריכת מים של 30% לחקלאות

  • דיון סוער על תוצאות המחקר התקיים בין החוקרים ופעילי הסביבה לנציגי החקלאים, שטענו שלא יוכלו לקבל הפחתה בהקצאות המים
  • זאב אחיפז, מנהל אגף תפעול ברשות המים: "ייתכן ובעתיד יהיה צורך להעביר לממלכת ירדן יותר מים מאשר ישראל מעבירה היום. ניתן להתחייב להשיב לנהר הירדן 30 מלמ"ק בשנה

דו"ח חדש של ידידי כדור הארץ, המציע צעדים יישומיים להצלת נהר הירדן הגווע, הוצג אתמול בערב (רביעי, 16.11.11) בכנס שהתקיים במכללה האקדמית כנרת. הכנס, שכותרתו "הולך ונעלם: תקוות וקשיים בשיקום נהר הירדן", הינו פרי יוזמה משותפת של ידידי כדור הארץ המזרח התיכון, המכללה האקדמית כנרת ועמותת "ארץ אהבתי". בכנס השתתפו מומחים, בעלי עניין ותושבים מקהילות בישראל, ירדן והרשות הפלסטינית, אשר דנו בדרכים להצלת הירדן הדרומי שהפך לתעלת ניקוז בשל שאיבה מוגברת והזרמת שפכים.

בכנס הוצגה עבודת מחקר מקיפה של גלעד ספיר מ- DHV, הידרולוג ויועץ סביבה ב- DHV MED. המחקר, שכותרתו "מפת דרכים לשיקום נהר הירדן התחתון", מציע מקורות אפשריים להקצאת מים לשיקום חלקו הדרומי של הירדן (בין הכנרת לים המלח), ונערך באמצעות תוכנת WEAP ((Water Evaluation And Planning.

המחקר סוקר שלושה תרחישים אפשריים לעתידו של נהר הירדן עד 2040: מצב קיים, חלופת "עסקים כרגיל" (בהתאם למדיניות הרשויות), ותרחיש הזרמה מחדש של מים לשיקום הירדן. התרחיש האחרון מציע צעדים נוספים, בנוסף לאלה שכבר נכללים במדיניות הממשלה, בהם יש לנקוט על מנת לשקם את הירדן. על מנת לעשות זאת, יש להזרים לירדן הדרומי 220 מלמ"ק בשנה מישראל, ולשפר את איכות המים, ע"י הורדת רמת המליחות של המים לרמה של עד 750 מ"ג לליטר כלוריד – המליחות המקסימלית המאפשרת את שיקום הנהר.

המחקר מזהה עשרה אמצעים, שמטרתם להגביר את הספיקה ולהפחית את מליחות הנהר, ששילובן עשוי להביא את הירדן התחתון למצב סביבתי סביר בתוך 10-15 שנים. בין האמצעים העיקריים שהוצעו במחקר:

  • הזרמת התמלחת מהמוביל המלוח לים המלח במקום לעמק המעיינות
  • הפחתה נוספת בשאיבה אל המוביל הארצי
  • הפחתת הצריכה החקלאית ב- 30% למטרות השקיה, וב- 50% לבריכות הדגים
  • שמירת הצריכה החקלאית באגן הירדן העליון ברמתה כיום
  • התפלת 1.5 מליון מק נוספים בשנה ממי המוביל המלוח

ההצעה להפחית בצריכה החקלאית היא השנויה במחלוקת מבין הצעדים אותם מציע המחקר. יש צורך בקיצוץ של 30% בצריכת המים החקלאית להשקיה באזור, וצמצום של 50% בבריכות הדגים, מעבר לחסכון שיבוצע בכל מקרה לפי המדיניות הקיימת. יחד עם זאת, ניתן יהיה לשאוב בחזרה כ- 40 מלמ"ק בשנה במורד הירדן, באזור המפגש עם נחל חרוד והחקלאים יפוצו על מרבית ההפחתה במכסת המים שלהם. נציגי החקלאים, לעומת זאת, טענו כי אין באפשרותם לקצץ עוד בהקצאות המים והתנגדו נחרצות להמלצות המחקר.

זאב אחיפז, מנהל אגף תפעול ברשות המים, אמר: "פעולת השיקום של נהר הירדן צריכה להתחיל בניצול מי קולחין שמזהמים היום את הנהר לשימוש חקלאי, ושחרור המים המשמשים לחקלאות להזרמה לטבע. בדרך זו נוכל להתחייב להשבת 30 מלמ"ק לשנה, המורכבת מתמהיל של מי כנרת ומים מליחים." לגבי הקצאת כמויות נוספות אמר אחיפז: "יש לקחת בחשבון בין השאר את מצוקת המים הקשה בממלכת ירדן. ייתכן ובעתיד יהיה צורך להעביר לירדן יותר מים מאשר ישראל מעבירה היום, וזה עלול לבוא על חשבון הגדלת הכמויות לשיקום הנהר."

ד"ר יובל ארבל, סמנכ"ל ידידי כדור הארץ מזה"ת אמר: "לראשונה בישראל, נערך דיון ציבורי מעמיק ופתוח על גורלו של נהר הירדן. הדרישה הסביבתית להשיב מים על מנת לשקם את הירדן הדרומי מחייבת צמצום בהקצאות המים הן למוביל הארצי והן לאגודות המים של החקלאים, שידרשו לחסוך יותר במים ולצמצם בהיקף בריכות הדגים והחקלאות המושקה. שיח ושיג על משמעיות אלו יאפשר לגורמים השונים שיושפעו מהשינוי הנחוץ במדיניות משק המים להשמיע את קולם, על מנת להגיע לפתרונות משותפים שיהיו מקובלים על כל הצדדים."

פרופ׳ זאב דרורי, מנכ"ל המכללה האקדמית כנרת, ברך בכנס: "המכללה האקדמית כנרת שותפה לדיונים ולנושא חשוב זה, הן מזווית הראיה של המרכז ללימודי ארץ ישראל והן מהזווית של המחלקה להנדסת תעשיות מים. עתידו של חבל ארץ יקר זה - והירדן בפרט, תלוי בהתוויית מדיניות לאומית ובמתן פתרונות אקולוגיים, כלכליים וחקלאיים במרחב ובתוכניות ארוכות טווח".

* קישורים לעיון במחקר "מפת דרכים לשיקום נהר הירדן התחתון":

המחקר המלא (אנגלית)

תקציר מנהלים (עברית)

מצגת (אנגלית)

למידע נוסף ותיאום ראיונות:

הילה אלוני, ידידי כדור הארץ מזה"ת - 054-2457680, hila@benor.co.il

שרון סחר, המכללה האקדמית כנרת – 054-6769356, sharons@kinneret.ac.il