לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

עוד תגלית מבית הקברות העתיק של ציפורי - כתובת דו-לשונית בארמית וביוונית

עוד תגלית של כתובת מציפורי נמצאה אתמול בחצרו של תושב ציפורי המתגורר באזור בית הקברות העתיק של העיר ציפורי. נתגלה משקוף של מערת קבורה עתיקה הנושא עליו כתובת דו לשונית, ארמית ויוונית.

חוקרי המכון לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת, ד"ר מרדכי אביעם ואהרוני אמיתי, בסיועו של ד"ר יעקב אשכנזי, ראש תוכנית הלימודים לתואר ראשון בלימודי א"י במכללה האקדמית כנרת, עוסקים בימים אלו בהשלמת פענוחה של הכתובת.

 

עד כה ברור כי בצד ימין מופיע השם "יודן" שזו הצורה הארמית של השם "יהודה". הכתובת היוונית היא בת ארבע שורות והיא מתחילה במילה "לזיכרון", או "מצבת זיכרון" ולאחר מכן בא שמו של הנקבר העיקרי, "יהודה" בצורתו היוונית. לאחר מכן באים שמות נוספים ואולי אף תואר.


 

תגלית זו היא תוספת חשובה ביותר למידע ההולך ונאסף בשנתיים האחרונות בסקר בתי הקברות של ציפורי שעורך המכון לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת. מרבית הכתובות בבית הקברות הדרום מערבי של ציפורי הן בארמית' או עברית, אחת ביוונית, אחת בעברית ויוונית ועתה התווספה כתובת נוספת בארמית וביוונית. הדבר מעיד על עושר שפות הדיבור בחיי היום יום של יהודי ציפורי בימי המשנה והתלמוד.

בחודש הבא יופיע מאמר בכתב העת "קתדרה", בהוצאת יד יצחק בן צבי, המסכם את הממצאים העיקריים של מחקר בתי הקברות של ציפורי.