לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

תחנת "רכבת העמק" המיתולוגית בצמח - מתעוררת לחיים!

DSCF7757.jpg

תחנת "רכבת העמק" המיתולוגית בצמח, המתעוררת לחיים, תהפוך משכן למרכז ללימודי ארץ ישראל של המכללה האקדמית כנרת
63 שנים לאחר שננטשה, חוזרים החיים לתחנה האחרונה בשטח ישראל של "רכבת העמק" המיתולוגית.

בראשית השבוע האחרון של חודש אוגוסט, החלו פעולות הצלה, שימור ושיחזור של המועצה לשימור אתרים בתחנת הרכבת ההיסטורית בצמח, שבסופן תשמש התחנה כמרכז ללימודי ארץ ישראל, כחלק מקמפוס המכללה האקדמית כנרת.

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים מסביר "הסיפור של תחנת צמח הוא חלק מהסיפור הכללי על תרומתה העצומה של הרכבת לפיתוחה של הארץ במחצית הראשונה של המאה העשרים וחלק מסיפור המאבקים הפוליטיים והלאומיים, אשר עיצבו את ההיסטוריה של הארץ כולה ושל עמק הירדן ואגן הכנרת בפרט. תחנת הרכבת בצמח היא אחת משמונה התחנות המרכזיות שהיו לרכבת העמק ואולי המיוחדת שבהן. התחנה היא תאומה, בתכנונה, לתחנת הרכבת בכפר יהושע (תל שמאס) כשזו האחרונה פתוחה לציבור הרחב. בעתיד מתכננת המועצה לשמור אתרי מורשת לייצר לאורך המסלול ההיסטורי של הרכבת החיג'זית פעילויות חינוכיות, סיורים ופעילויות לכלל המשפחה, תוך ביקור בתחנות הרכבת השונות הנמצאות על התוואי".

 

ד"ר זאב דרורי, מנכ"ל המכללה האקדמית כנרת אומר: "החייאת התחנה ההיסטורית בצמח, הינה חלק מתוכנית גדולה יותר של פיתוח חלק זה של עמק הירדן והתפתחותה של המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן.

מדרום לכביש 92 (כביש צמח – צומת עין גב), מתעתד לקום קמפוס חדש ונוסף למכללה האקדמית כנרת – "קמפוס דרום", במרכזו תחנת הרכבת ההיסטורית בצמח. בתחנת הרכבת ההיסטורית של צמח יוקם המרכז ללימודי ארץ ישראל. מבני התחנה, ישוחזרו וישמשו ככיתות לימוד וכמשרדי המרכז ללימודי ארץ ישראל. כמו כן יוקם במתחם, מרכז מבקרים אשר יהיה פתוח לקהל הרחב ויספר את סיפורה של הרכבת וסיפורו של האזור כולו החל מראשית המאה העשרים".

השלט המכריז על תחילת העבודות   לוח זמנים מהתקופה בה פעלה רכבת העמק ובו מופיעה תחנת צמח 

שלמון ודרורי ציינו את השותפות הברוכה של כל הגופים העושים במלאכה שבלעדיהם לא היה מתאפשר הפרויקט: פרויקט "תכנית מורשת" של משרד רוה"מ, משרד התרבות והספורט, המועצה לשימור אתרים, המכללה האקדמית כנרת, המועצה האזורית עמק הירדן, קרן רש"י ורכבת ישראל.