לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

סיפורו של דניאל קזין ז"ל מפי אביה בדולח

אביה בדולח (84) היה בקבוצת ששת חבריו של דניאל קזין ז"ל, שיצאו מפורייה להגן על תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח.
אביה מסר את גרסתו לאירוע בו נפל דניאל קזין ז"ל. אביה אינו יודע מי נותר עדיין בחיים מבין חברי הקבוצה.


להלן תקציר דבריו:
"כמו דני קזין ז"ל, גם אני הייתי שייך לחטיבת יפתח ונשלחתי עם מחלקת פלמ"ח להגן על פורייה הקיבוץ הצעיר. הייתי "דירניק"... (עובד בדיר הכבשים של הקיבוץ).
בשבת בבוקר ה 15.5.1948, הגיע אלי המא"ז של פורייה דני קזין ז"ל (שמונה כמא"ז בגלל ניסיונו הקרבי בבריגדה) ואמר לי שהסורים חצו את הגבול והגיעו לאזור התחנה בצמח.
ביקשתי שיחליפו אותי בחליבה ויצאתי יחד עם דני ועוד ארבעה צעירים לכיוון משטרת צמח. הגענו למשטרת צמח ומשם יצאנו לכיוון תחנת הרכבת של צמח. היינו מצוידים בשמיכות ורובים.
התקדמנו לכיוון המחנה שהסורים הקימו (אזור קיבוץ מעגן של היום) וכשהגענו לשער המחנה, דני קזין (בעל הניסיון) ואני בצענו "הורדת זקיף לשומר הסורי בשער (בעזרת אחת השמיכות), אחרי חיסול הזקיף נסינו להתבצר בשוחה באזור התחנה. בשלב זה כבר התגלינו והסורים החלו לירות עלינו. התחפרנו וניהלנו קרב מול הסורים שהיו רבים.

בשלב מסוים רצנו לבית המכס (בתוך תחנת הרכבת) והתחלנו לנהל משם קרב מול הסורים. לסורים היו במקום לפחות ארבעה טנקי רנו ומקלעים. ששה לוחמים מול כוחות סורים רבים. לפנות ערב חיילי אחד הטנקים ביצע הטעיה ודני קזין ז"ל התרומם מול החלון וחטף כדור מצלף שהיה באחד הטנקים. דני נפל ומיד ראינו שהוא מת. ניסינו לעקור את אחת הדלתות של המבנה אולם (הערת מראיין: הטורקים היטיבו לבנות) לא הצלחנו ואז לקחנו את דני על הגב ורצנו לכיוון העיירה הערבית סמח. לחנות הראשונה שהגענו, עקרנו את הדלת, השכבנו את גופתו של דני ועלינו למעלה לפורייה, שם חפרנו בור וקברנו אותו.
היינו צעירים מבולבלים ובפאניקה מוחלטת. מעולם לא ראינו אדם מת...היה מאד קשה! ארבעה ימים לאחר מכן ירדתי עם עוד חברים להגן על קיבוץ דגניה א' שהסורים על גדר הקיבוץ"...


חייל צה"ל בכניסה לתחנת המשטרה "סמח" לאחר כיבוש צמח ב- 21 מאי 1948.