תבליט שלם של לביאה מגולף בבלוק בזלת במשקל של כ 600 ק"ג התגלה בשטח החפירות של בית הבק (אל עראג') שבצפון הכנרת

לקביעת פגישת ייעוץ
מלא/י פרטיך
שם:
שם משפחה:
דוא''ל:  
טלפון:
מתעניין בתחום:
select
אני מאשר/ת קבלת תכנים ופרסומים מהמכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן
הזן טלפון ונחזור אליך מיד
 
1800-20-90-20

תבליט שלם של לביאה מגולף בבלוק בזלת במשקל של כ 600 ק"ג התגלה בשטח החפירות של בית הבק (אל עראג') שבצפון הכנרת

מָה אִמְּךָ לְבִיָּאה בֵּין אֲרָיוֹת רָבָצָה בְּתוֹךְ כְּפִרִים (יחזקאל יט ב)

מארק טורנאג', חוקר אמריקאי המשלים את לימודי הדוקטורט שלו בבר אילן, המשתתף בחפירות באתר "בית הבק" (אל עראג') בצפון הכנרת, ואלי שוקרון, ארכיאולוגי ישראלי סיירו יחדיו באתר החפירות בבית הבק, שבו נחשפו בקיץ האחרון שרידים של יישוב יהודי מימי הבית השני במשלחת חפירות מטעם המכללה האקדמית כנרת, מכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית ונאיאק קולג' בארה"ב, שמוצע לזהותו עם הכפר בית ציידא הנזכר בברית החדשה. בית ציידא היה כפר שמעמדו שודרג בשנות השלושים של המאה הראשונה לספירה על ידי המלך היהודי הורדוס פיליפוס שהקים במקום עיר ושמה יוליאס.

תוצאות החפירה זו היכו גלים ברחבי העולם הנוצרי, כיוון שבית ציידא נזכרת בברית החדשה כמקום מגוריהם של שלושה מהשליחים של ישו.
שני המבקרים הבחינו, כי באחת מערימות העפר שפינה הטרקטור מהאתר, ישנה אבן שנראית בעלת גילוף מעניין, וכשהתקרבו וניקו מעט את האבן הבחינו בגילוף של אריה.

הם התקשרו לד"ר מרדכי אביעם, מנהל החפירות מטעם מכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת, אשר מיד הגיע למקום. לדברי ד"ר אביעם, "למרבה ההפתעה התברר שאכן מדובר בפסל מרהיב של לביאה מגולף בגוש בזלת גדול, שמשקלו כ 600 ק"ג. במאמץ מהיר, למחרת היום הגיעה למקום משאית מנוף, ובעבודה עדינה וזהירה הונף הפסל, הועמס על המשאית, ה"לביאה" הוכנסה לכלוב והועברה למקום מבטחים. פסל הלביאה שלם לחלוטין, החל מהרעמה הקצרה, הניבים הגדולים, הלשון הנשלחת החוצה ואפילו הזנב המגולף לאורך הרגליים האחוריות."
ד"ר אביעם מוסיף, כי "הפסל דומה עד מאד לפסלי אריות ולביאות אחרים שהתגלו בבתי הכנסת בגולן ועל כן נראה לד"ר אביעם כי גם במקרה זה מדובר בשריד מבית כנסת יהודי. יחד עם זאת, מכיוון שקיימת גם האפשרות שבמקום הייתה עיר בשם יוליאס, יתכן שמקורו של הפסל במבנה מפואר אחר."
במהלך החפירה בקיץ, כמו גם בשטח עצמו, התגלו לא מעט פריטים אדריכליים מעוטרים ומגולפים המעידים על מבנים מפוארים שעמדו במקום. החפירה תמשך בקיץ הבא ויש תקווה אצל החוקרים להגיע לתוצאות נוספות שיחזקו את המידע שהתקבל בקיץ שעבר ואולי גם לפתור את תעלומת פסל הלביאה.